Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Az előző részben megnéztük, mit jelent a veszélyközösség fogalma és megismerkedtünk a nagy számok törvényével. Most az életbiztosítások fajtáival és a hozzájuk kapcsolódó fogalmakkal ismerkedünk meg.
Huszadik lecke: Életbiztosítás - kinek, mit?
Az elemi életbiztosításoknak alapvetően négy fajtája van:
Az első a kockázati (haláleseti) életbiztosítás. Ebben az esetben a biztosító a szerződő díjfizetése ellenében arra vállal kötelezettséget, hogy ha a biztosított személy egy bizonyos időtartamon (biztosítás tartama) belül meghal, akkor egyelőre meghatározott személy (kedvezményezett) részére egyelőre meghatározott összeget (biztosítási összeg) fizet ki. Ha a tartam lejártakor a biztosított életben van, akkor a biztosítás kifizetés nélkül megszűnik. Egyik speciális fajtája az "egész életre szóló", whole life biztosítás.
A második típus, az elérési életbiztosítás. Ekkor a szerződő díjfizetése ellenében a biztosító arra vállal kötelezettséget, hogy ha a biztosítási tartam eltelte után is életben van, akkor részére (vagy ez előre meghatározott kedvezményezett részére) a biztosító biztosítási összeget fizeti ki. Ha a biztosított a tartam lejárta előtt meghal, akkor a biztosítás kifizetés nélkül megszűnik.
Az életbiztosítások harmadik típusa a meghatározott lejáratú életbiztosítás (term fix). A szerződő díj fizetése ellenében a biztosító arra vállal kötelezettséget, hogy a biztosítás lejártakor a biztosítási összeget mindenképpen (tehát nem feltételesen, mint az elérési biztosítás esetében) kifizeti a kedvezményezettnek.
A negyedik, egyben legismertebb konstrukciók a vegyes biztosítások. Ezek a termékek a kockázati és az elérési biztosítás kombinációja. Tehát egyrészt lejáratkor fizet a biztosító a biztosított részére, másrészt, ha a futamidő alatt a biztosított elhalálozik akkor a kedvezményezett részére fizeti meg a biztosított a szerződéses összeget.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az ötödik szintén igen népszerű (sőt egyre népszerűbb) életbiztosítási termék a unit-linked biztosítások. Ezen konstrukciók teljesítménye egy vagy több az ügyfél által kiválasztható eszközalap teljesítményéhez igazodik. A portfoliók a futamidő alatt szabadon átrendezhetők. Ezen konstrukciókról bővebb leírást a kapcsolódó cikkekben olvashatnak.
A hatodik életbiztosítási típus a járadékbiztosítások. Ezen konstrukciók kezdete, vége, illetve tartama a biztosított halálától függ. A járadékbiztosítások több típusát különböztetjük meg aszerint, hogy mikor kezdődik a kifizetés, Eszerint lehet:
- egyszeri díjas, azonnal meginduló, előleges életjáradék
- azonnal meginduló és a halasztott járadék
- egyszeri díjas és a folyamatos díjas járadék
- (egyszerű) életjáradék és az időleges járadék
A járadékbiztosítások leginkább elterjedt formái a nyugdíjbiztosítások, az árvajáradék biztosítások és az özvegyi járadékbiztosítások.
A következő részekben megvizsgáljuk az életbiztosításokhoz kapcsolódó fogalmak jelentését és tüzetesebben megvizsgáljuk az egyes konstrukciókat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.