Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Az előző részben megismerkedtünk a befektetések mérlegelésének szempontjaival, valamint a befektetési döntések lépéseivel. Ebben a fejezetben pedig az egyik legfontosabb fogalommal, a kockázattal, annak típusaival és annak mérésével fogunk foglalkozni.
Tizedik lecke: A kockázat fogalma
A gazdasági döntések bizonytalanságán, általában a lehetséges kimenetek (hozamok) változékonyságát értik, kockázaton pedig a kedvezőtlen eredmény, a veszteség bekövetkezésének lehetőségét, azaz minél nagyobb a veszteség bekövetkezésének valószínűsége, annál kockázatosabbnak tekinthető a befektetés.
A kockázat típusai
A kockázat minden gazdasági jellegű tevékenység szükségszerű velejárója. Típusait a szerint különböztetik meg, milyen tényező változására vezethető vissza. Beszélhetünk üzleti, finanszírozási, adó-, csőd-, befektetési, ország-, árfolyam-, kamat-, stb. kockázatokról. A pénzügyi elmélet jó néhány típus mérését már megoldotta. Közülük legfontosabb az üzleti és a finanszírozási kockázat mérése.
* üzleti kockázat - az árbevétel ill. A működésből származó jövedelem ingadozása, amelyet főként a gazdaság általános állapota, ill. a vállalat költségszerkezete determinál.
* finanszírozási kockázat - az adózás előtti jövedelem ingadozása a tőkeáttételből fakadó kamatterhek miatt
A kockázat mérése
Az üzleti és a finanszírozási kockázat legegyszerűbb mérőszámai a tőkeáttétel fokára vonatkozó mutatók, amelyek a költségszerkezet alapján számíthatók, és az adott üzletmenet kockázatosságát mutatják.
A jövőre vonatkozó, pl. fejlesztési, befektetési döntéseknél elengedhetetlen befektetéstől a jövőben várható jövedelem felmérése, számszerűsítése. Az alapmodellben biztos pénzáramokat diszkontáltunk kockázatmentes kamatláb, mint alternatíva-költség feltételezésével.
Kockázatmentes hozam
Az állampapírok hozama minden országban valóban biztosnak vehető, de bármely más pénzáram, amelyet az alapmodell levezetésekor biztosnak feltételeztünk, legyen szó akár a reáltőke beruházásokról, akár a különböző vállalati értékpapírokba történő befektetésekről, már nem, vagy csak korlátozottan Magyarországon az 1 mFt-ot meg nem haladó bankbetétek törvényi szabályozás és garanciák révén kockázatmentesek. Mivel az állampapírok forgalma szűk körű, és hozamuk az átmeneti állapotokból következően bizonyos anomáliákat mutat, az alábbiakban (és a gyakorlatban is) a megfelelő futamidőhöz kapcsolódó bank-kamatlábat tekintjük kockázatmentes kamatlábnak.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


