Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Az előző részben a pénz fogalmával és időértékével foglalkozunk. Most pedig elkezdünk barangolni az értékpapírok világába.
Hatodik lecke: Értékpapírok, kötvény
Értékpapír, vagyoni jogot megtestesítő, forgalom képes okirat vagy számlán megjelenő összeg, illetve elektronikus jel. Közvetítő szerepet töltenek be az által, hogy különböző időpontra vonatkozó pénzek cseréjét teszik lehetővé.
Értékpapírok csoportosítása:
- Átruházhatóság szerint: bemutatóra-, névre-, rendeletre szóló
- Bennük foglalt jog szerint: követelést-, részesedést-, áruval kapcsolatos jogot megtestesítő
- Hozama alapján: nem kamatozó (diszkont ), fix hozamú ( kötvény ), változó hozamú ( részvény ), átmeneti formák
- Lejárat szerint: rövid-, közép-, hosszú lejáratú és lejárat nélküli
- Forgalomképesség szerint: közforgalmazású, meghatározott körben forgalmazható, tőzsdén jegyzett vagy nem, belföldre-, külföldre kibocsátott
Kötvény: hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, általában közép-, vagy hosszú lejáratra szól, klasszikus formában fix kamatozású. Kibocsátása névértéken vagy az alatt, kamatot és/vagy árfolyam nyereséget fizet, forgatható (másra szabadon átruházható). A visszavásárlás mindig névértéken történik. A vásárló számára tartós megtakarítást jelent, a betétnél nagyobb hozammal, ugyanakkor kockázata is van. A kockázat kettős: a kibocsátó fizetőképtelenné válása, valamint az alternatív kamatláb növekedéséből adódó potenciális hozamveszteség.
Kötvény fajtái:
- Klasszikus kötvény: névértéken vagy névérték alatt kibocsátott, fix kamatozású
- Lebegő kamatozású: kamatlába általában a rövid lejáratú állampapír kamatlába + kamatprémium
- Zéró-kupon: diszkontált értéken kibocsátható, hozam csak a futamidő végén realizálható árfolyamnyereségként
- Átváltható: lehetőség van részvényre való átváltásra
- Opciós kötvény: fix kamat + jogot biztosít tulajdonosa számára, hogy a kibocsátó társaság részvényeit előre meghatározott árfolyamon határozott időszakon belül megvásárolja.
- Nyeremény kötvény: kamat sorsolás utján
- Annuitásos törlesztésű kötvény: kamatot és a névértéket részletekben fizetik vissza (pl: örökjáradék kötvény)
A kötvény mindenkori árfolyama nem más, mint a hátralévő bevételek jelenértéke.
Árfolyamát 3 tényező befolyásolja:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
1. piaci kamatláb változása: az árfolyam ellentétes irányba változik
2. időtényező: két kamatfizetés közt nő az árfolyam, kamat fizetéskor visszaesik, lejárathoz közeledve az árfolyam közelít a névértékhez
3. kockázat változása: nagyobb hozamért, nagyobb kockázatot kell vállalni. Kötvény árfolyamát nem változtatja meg, ha a kockázat csökken, ha a kockázat nő akkor csökken az árfolyam, mert valószínűségi szorzóval kell számolni a várható bevételt.
Kötvény hozamait a kamat és/vagy az árfolyamnyereség adja:
- névleges kamatláb: az egy évi kamat mértékét mutatja a kötvény névértékéhez képest:
- szelvényhozam: az egy évi kamat mértékét mutatja a kötvény tényleges vételárához viszonyítva:
- egyszerű hozam: árfolyamnyereség egy évre jutó értéke (Névérték-Vásárlási érték)/évek száma + éves kamat. Nem veszi figyelembe az időtényezőt!
- lejáratig számított vagy tényleges hozam: belső megtérülési ráta fejezi ki, (árfolyam + kamat,). Figyeli az időtényezőt!
- ex post hozam: kamat + árfolyamnyereség + pénz időértéke: kapott kamatokat mintha újra befektetném, és megnézem, hogy a futamidő végén mennyi lesz a pénzem.
A kötvényekhez hasonlóan számítható minden hitelviszonyt megtestesítő értékpapír árfolyama és hozama.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


