Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Tizenhatodik lecke: Biztosítási alapok, hogy ne a végén érjen meglepetés.
A biztosítás gazdasági stabilizáló funkciót tölt be. A gazdasági és társadalmi élet szereplőinek gazdasági kockázatai megszüntethetők, illetve mérsékelhetők. Az egyének (családok) számára megtakarítási lehetőséget nyújt.
Nemzetközi szinten, a globális méretű kockázatporlasztást teszi lehetővé a viszontbiztosítás által. Ezáltal valósulhat meg a katasztrófakárok (hurrikánok, földrengések, árvizek stb.) kompenzációja.
A biztosítás -a gazdaság bizonyos fejlettségi szintjét feltételezi, -a fejlődést maga is ösztönzi, -a bővülő kereslethez történő rendkívül gyors felzárkózást tanúsít (intézmények számbeli gyarapodása, működési formáik, sokszínű kapcsolataik, kínálatuk terén).
A biztosítás története
Az európai biztosítás kialakulása az ókorig vezethető vissza, a rabszolgatartó társadalomban már kialakul a magántulajdon, amit intézményesen is védeni kellett.
Ezt követően Rómában kialakult az úgynevezett "tengeri kölcsön" (kereskedő a tengeren szállított árujára kölcsönt vett fel, igen magas (24-36 %-os) kamat ellenében és ezt nem kellett visszafizetnie, ha áruja a szállítás közben elpusztult).
A XIV. századtól kezdve, a tengeri kalózkodás veszélyének növekedésnek köszönhetően, létrejöttek "szállítmánybiztosító" vállalkozások. Angliában a XVII. században Edward Lloyd kávéházat nyitott (1688) a londoni kikötő közelében, amely találkozóhelye lett a tengerészeknek, és itt alakult ki a hajó- és szállítmánybiztosítók központja.
A XVII. század végén már nagyobb tömegű statisztikai adatok alapján megszerkesztik az első halandósági táblázatot. (Halley Edward 1693.). XVIII. században felismerik a véletlenekben is jelentkező törvényszerűséget (J.Bernouilli megállapítja az ún. nagyszámok törvényét) - és ezzel létrejön a mai, modern biztosítás.
A XIX. század utolsó negyedében nagy nemzetközi biztosító monopóliumok és konszernek alakulnak ki és létrejönnek a hatalmas viszontbiztosító társaságok.
A magyar biztosítás története a XIV. század elején kezdődött. Ekkor már bizonyos céhek pénztári szabályzatában találhatunk erre vonatkozó írásokat. A XIX. század elején az ország gazdasági elmaradottsága következtében a biztosításügy csak lassan fejlődött.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az első igazi "áttörés" az Első Magyar Általános Biztosító Társaság (EMABIT) megalapítása (1857.) volt. Az 1858. áprilisában megindított jégbiztosítási ágazatot csak Magyarország területére terjesztette ki
Ez a biztosítási fajta indított el a lavinát. Megalapították a "Jégbiztosításra egyesült társaságok központi irodáját" a jégbiztosítással foglalkozó társaságok 1890-ben. Azért, hogy könnyebben birkózhassanak meg a jégkárbecslés nehézségeivel. Ebből alakult ki 1898-ban a "Jégkárfelvételi Iroda", amelyhez a Gazdák Biztosító Szövetkezet (1898) kivételével valamennyi jégbiztosítással foglalkozó biztosító csatlakozott
1898-ben, hazánkban 37 biztosító társaság működött összesen, ezek közül 12 magyar, a többi külföldi társaságok magyarországi fiókja vagy képviselete. 1911-ben már 70 biztosító társaság működik hazánkban. Az Első világháború időtartama alatt a biztosítási üzletág visszaesett
A háború után megalapították a Biztosító Intézetek Országos Szövetségét (BIOSZ) - etikátlan verseny kiküszöbölésére, a problémák megoldására 1919. februárjában .Az 1920-as évek elején létrehozták a biztosítók állami felügyeletét.
1941-ben 41 biztosítótársaság tevékenykedik, amelyből 17 magyar, 24 külföldi érdekeltségű. 1945-ig a biztosítók tevékenysége beszűkült, illetve elszigetelődött. 1946. évi stabilizáció lehetőséget teremtett a biztosítási tevékenység fellendítésér e- megalakult a Kelet-Európai Biztosító Rt. ("KEBIRT").
A Második Világháborút követően megkezdődött a biztosító társaságok államosítása, összevonása. 1949. április 29. megalapították az Állami Biztosítót. 1952-ben megvalósult a szocialista biztosítás állami monopóliuma Magyarországon
Korszakos jelentőségű változások indultak el 1986. júliusától. Állami Pénzügyekről szóló 1979. évi II. tv.: - meghatározta a biztosítás helyét a népgazdaságban, a pénzügyek rendszerében - jogi alapot teremtett az 1949-ben létesített Állami Biztosító kettéválásához, a Hungária Biztosító, Viszontbiztosító és Exporthitel¬biztosító és az (új) Állami Biztosító megalapításához (1986. július 1.) a biztosítási piac és verseny kialakításához.
Az intézményi reform gyakorlatilag a legtöbb területen megteremtette a szabad biztosítóválasztás lehetőségét. 1987-ben megalakult az általános jogkörű Garancia Biztosító Rt, 1988. elején pedig az utazási biztosításokra szakosodó Atlasz Utazási Biztosító Rt. Ettől kezdődően szintén meglódult az alapítási kedv és egyre több neves külföldi társaság tört be a hazai piacra.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


