Amíg egy német átlagbérből akár 3000 gombóc is kijönne, egy magyarnak 1300 gombóc is alig jutna.

Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt a külföldön munkát vállaló magyarok száma: míg 2019-ben 85 000 fő dolgozott külföldön, addig 2023-ra ez a szám 115 000-re emelkedett, ami 35%-os növekedést jelent. A legnépszerűbb célországok továbbra is Ausztria és Németország, de egyre többen választják Hollandiát és Svájcot is. A külföldi munkavállalás fő motivációja a magasabb fizetés és jobb életminőség, miközben a legnagyobb akadályt a családtagok hátrahagyása és a nyelvtudás hiánya jelenti. A magyarok 65%-a hosszú távra tervez külföldön, különösen a fiatalok és magasan képzettek körében figyelhető meg ez a tendencia.
A külföldi munkavállalás évek óta visszatérő téma Magyarországon, hiszen sok honfitársunk választja a határon túli lehetőségeket magasabb fizetések, jobb életminőség vagy karrierépítés céljából. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a lenti ábra mutatja be az elmúlt öt évben külföldön dolgozó magyarok számának alakulását.
Az adatokból egyértelműen látszik, hogy az elmúlt öt évben jelentősen nőtt a külföldön munkát vállaló magyarok száma. Míg 2019-ben 85 000 fő dolgozott külföldön, addig 2023-ra ez a szám elérte a 115 000 főt, ami 35%-os növekedést jelent. A legnagyobb növekedés a COVID-19 járvány utáni években volt tapasztalható, amikor a 2020-as visszaesés után egyre többen kezdtek el újra külföldi munkalehetőségeket keresni.
A célországok tekintetében továbbra is Ausztria és Németország a legnépszerűbbek, de Svájc, az Egyesült Királyság és Hollandia is egyre több magyar munkavállalót vonz. A Boston Consulting Group (BCG) és a Profession.hu közös kutatása szerint világszerte a dolgozók 63%-a nyitott arra, hogy más országban vállaljon munkát, míg a magyarok esetében ez az arány 15%. A 2018-as felmérés óta ez az arány több mint kétszeresére nőtt: akkor mindössze 7% keresett aktívan külföldi munkát, míg 2023-ra már 15%.
A legnépszerűbb célországok és bérek
A BCG partnere, Kotsis Ádám szerint
bár a magyarok a globális átlagnál kevésbé nyitottak a külföldi munkavállalásra, a magyar munkaerőpiac szempontjából kedvezőtlen tendencia, hogy azok, akik külföldre mennek, döntően fiatalok és magasan képzettek
- fejtette ki, majd hozzátette, hogy emellett a magyar munkavállalók 65%-a hosszú vagy középtávú tervekkel megy külföldre, ami meghaladja a globális átlagot (54%). A külföldi munkavállalás legfőbb motivációi közzé tartozik egyértelműen a pénzügyi és gazdasági okok (76%), jobb életminőség (72%), karrierépítés (32%), jobb szociális ellátórendszer (58%). A legkeresettebb szakmákat és fizetéseket országonként egy táblázatban gyűjtöttük össze (a Jooble oldal adatai alapján):
Munkakör | Ország | Átlagfizetés |
Gyártósori összeszerelő | Ausztria | 5 005 euró, ami olyan, mintha itthon bruttó 1 135 135 forintot keresnénk havonta |
CNC-gépkezelő | Németország | 1 500 euró, ami olyan, mintha itthon bruttó 340 727 forintot keresnénk havonta |
Villanyszerelő technikus | Németország | 1 500 euró, ami ami olyan, mintha itthon bruttó 340 727 forintot keresnénk havonta |
Ápoló, gondozó | Ausztria | 1 500 euró, ami olyan, mintha itthon bruttó 340 727 forintot keresnénk havonta |
Raktári dolgozó | Hollandia | 1 000- 2 500 euró, ami olyan, mintha itthon bruttó 227 151 forint és 988 110 forint között keresnénk havonta |
A fenti táblázatban kiszámoltuk azt is, hogy vásárlóerőparitást figyelembe véve hogyan vehetőek az átlagos fizetések. Jól látható, hogy a gyártósori összeszerelők bére meglehetősen magas, még átszámolva is bruttó több mint 1 millió forint havonta, ami nettó 750 ezer körül mozog. A KSH legfrisebb adatai alapján 2024. decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727 700, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 500 500 forint volt. Szóval jóval az átlagos fizetés felett mozog ennek a szektornak a bére.
A Jooble azt is összeszedte, hogy az egyes országokban melyek azok a szempontok, amik különösen vonzóak a munkát vállalóknak. Az látszik az adatok alapján, hogy
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Németország és Ausztria – közelség és stabil fizetések miatt vonzó
- Hollandia – gyártás és logisztika vonzó és
- Dánia és Norvégia – magas bérek és jó munkakörülmények miatt vállalnak sokan munkát ezekben az országokban.
A kérdéseinkben arra is kitértünk, hogy melyek azok a legjellemzőbb akadályok, melyek visszatartanak sokakat a külföldi munkavállalástól. Az adatok alapján első helyen a családtagok hátrahagyása áll, közel 54%-nak jelent nehézséget a szerettei nélkül élni és dolgozni egy másik országban. De magasan elől helyezkedik el a szülőföldhöz való kötődés (37%) és a nyelvtudás hiánya (43%) is.
A magyarok számára a külföldi munkavállalás során a legfontosabb támogatási tényezők a lakhatási segítség (73%) és a nyelvi képzések (69%). Emellett a magyaroknak a nemzetközi átlagnál jóval fontosabb a helyi mentor támogatása (54%)
- tette hozzá Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója. A külföldi munkavállalás Magyarországon egyre növekvő tendencia, amelyet főként a fiatalok és a magasan képzettek vállalnak. A legkeresettebb célországok között továbbra is Ausztria, Németország és Svájc áll, de az angolszász országok (USA, Kanada, Egyesült Királyság) is vonzók.
A fő kihívások közé tartozik a családi kötelékek, a nyelvtudás hiánya és a megfelelő támogatás biztosítása.A következő években várhatóan tovább nő a külföldi munkát kereső magyarok száma, különösen a gazdasági bizonytalanság és az inflációs nyomás miatt.
Minden második diákot érdekelne egy külföldi álláslehetőség
Hazánkban leginkább a diákok (minden második) érdeklődnek a külföldi munkavégzés iránt, a közszférában dolgozóknak a harmada, az IT területen dolgozóknak pedig a negyede dolgozna más országban. A magyarok leginkább Ausztriában, Németországban és Svájcban vállalnának munkát, de az első 10 célország között szerepel az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Olasz- és Spanyolország, Hollandia, Dánia, valamint Horvátország is.
„Bár a magyarok a globális átlagnál kevésbé nyitottak a külföldi munkavállalás iránt, magyar munkaerőpiac szempontjából rossz hír, hogy azok, akik külföldi munkát terveznek döntően a fiatalok és a magasan képzettek közül kerülnek ki” – mondta Kotsis Ádám a BCG partnere. „Szintén kedvezőtlen, hogy a magyarok a terveik szerint 65 százalékban hosszú-, vagy közepesen hosszú időre mennének más országba dolgozni, míg globálisan csak 54% tervezi a külföldi munkát ilyen időtávra” – tette hozzá.

Komoly változás élesedik július 1-tól: fontos könnyítés szűnik meg a dolgozóknak, erről tudnod kell!
Július 1-jétől senki nem dolgozhat többet évente 120 napnál idénymunkában és alkalmi munkában
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel ma: ezek a tényezők számítanak igazán
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Elég volt a zsúfolt tengerpartokból? Ez a város lehet a magyarok új kedvenc üdülőhelye
A forróság elől menekülve egyre többen választják a lengyel “coolcation” úticélokat.
-
Ezt nézik meg most a magyarok a hitelfelvételkor
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink mi alapján választanak hitelt.
-
Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben - meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank.
-
Hazai érték, valódi lehetőség: ezt kínálja a Régiók Kincsei program. Csatlakozz beszállítóként! (x)
Kistermelő vagy, aki különleges, jó minőségű termékeket készít? Szeretnéd elérni a SPAR vásárlóit, és egy aktív, fejlődő közösséghez tartozni? Most itt a lehetőség, hogy csatlakozz a Régiók Kincsei programhoz!


