A mozgalom nem csak kulináris szempontból fontos hanem környezetvédelmi és egészségügyi szempontból is kulcsfontosságú lehet.
A japán gazdaság évtizedek óta küzd a túlhajszoltság kultúrájával, amely szélsőséges esetekben a "karoshi", vagyis a túlmunka okozta halál jelenségéhez vezethet. Az ország most jelentős lépéseket tesz a probléma kezelésére, és ebben kulcsszerepet játszik az innováció és a technológia. A mesterséges intelligencia és más modern megoldások segíthetnek a munkavállalók jólétének és mentális egészségének javításában - írta meg a World Economic Forum.
A túlhajszoltság kultúrája Japánban a második világháború utáni újjáépítés időszakában gyökerezik. Az ország gazdasági fellendülése érdekében kialakult egy olyan munkamorál, amely a személyes élet feláldozását dicsőítette. Ez a szemlélet hozzájárult Japán gazdasági sikereihez, de egyúttal súlyos egészségügyi problémákat is okozott.
Az 1980-as évektől kezdve egyre több ilyen esetet dokumentáltak. Egy nemrégiben készült kormányzati felmérés szerint ma is minden tizedik japán munkavállaló havonta több mint 80 órát túlórázik, és minden ötödiket fenyegeti a karoshi kockázata.
A probléma kezelésére az elmúlt évtizedekben számos kezdeményezés született. Több nagyvállalat korlátozta a túlórák számát és különböző intézkedéseket vezetett be a munka-magánélet egyensúly javítására. 2015-ben pedig bevezették a Stressz-ellenőrzési programot, amely kötelezővé tette a nagyobb cégek számára az alkalmazottak mentális egészségének rendszeres felmérését.
Az önbevallásos felmérések azonban nem mindig adnak pontos képet a valós helyzetről. Itt lép be a technológia, amely objektívebb módszereket kínál a mentális egészség ellenőrzésére. A mesterséges intelligencia fejlődése új lehetőségeket teremt a stressz és a túlmunka nyomon követésére és kezelésére.
Egy példa erre a Kintsugi nevű cég együttműködése az NTT Advanced Technology-val. A partnerség keretében az alkalmazottak hangmintáit elemzik mesterséges intelligencia segítségével, hogy azonosítsák a rendkívüli stressz jeleit.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
"A résztvevők 78%-a egyetértett a Kintsugi mentális wellness-pontszámával" - számoltak be a projekt eredményeiről. Az így nyert objektív adatok alapján a vállalat célzott támogatási programokat tudott kínálni az alkalmazottaknak.
A technológia-vezérelt megoldások segíthetnek Japánnak abban, hogy újjáépítse munkakultúráját, és olyan környezetet teremtsen, amely támogatja, nem pedig kizsákmányolja a munkavállalókat. Bár az út még hosszú, a mentális egészség fontosságának növekvő tudatosságával és az új technológiák segítségével van remény a pozitív változásra.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.