Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Az előző részben megismerkedtünk a vagyonbiztosításokhoz kapcsolódó fogalmakkal, amelyekkel rendszerint találkozhatunk egy-egy szerződéskötés alkalmával. Most a gépjármű- és lakásbiztosításokkal, valamint az ahhoz kapcsolódó fogalmakkal fogunk foglalkozni.
Huszonötödik lecke: Vigyázz az autódra!
A legelső és egyben legfontosabb kérdés, hogy mi a különbség a gépjármű-felelősségbiztosítás és a casco között?
A gépjármű-felelősségbiztosítás olyan károkra nyújt fedezetet, amelyeket a gépjármű üzembentartója, vagy vezetője másnak okoz, és amelyeket a vonatkozó jogszabályok alapján köteles megtéríteni, ezért is kötelező a megkötése.
A gépjármű saját kár (CASCO) biztosítás olyan károkra nyújt fedezetet, amelyek a gépjárművet és a benne ülőket érték, rendszerint saját hibából, vagy a károkozó ismeretlen.
A CASCO olyan károkra nyújt fedezetet, amelyek a gépjárművet és a benne ülőket érték, és kiterjed az ezzel kapcsolatos sérülések köre is.
A kötelező kampányban sok szó esik a hazai bonus-malus rendszerről. Nézzük meg miről is van aszó valójában!
A "bonus" az egy biztosítási év - megfigyelési időszak - elteltével a kármentességért járó díjengedményt, a "malus" pedig az okozott károk számától függő pótdíjat jelenti.
A bonus lehet díj-visszatérítéses egy vagy több (maximum 6) havi, vagy a jövőre szóló díjengedményes formában nyújtható. A meghatározott kockázatokra (pl. töréskár) kifizetett kár általában a bonus teljes megszűnését, újraindulását vonja maga után. A biztosítók új szerződés kötése vagy biztosítóváltás esetén elismerik az előzőekben elért bonus fokozatot.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Első a lakás
A magyarországi lakások egyharmada semmilyen lakásbiztosítással nem rendelkezik, ugyanakkor a 2005 végén regisztrált 2,88 millió darab lakásbiztosítási szerződés 90 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbi 2,79 milliót. A növekedésben lényeges szerepe van a hitelből történő ingatlanvásárlásnak, ebben az esetben ugyanis feltétel a lakásbiztosítás megkötése. De vélhetően az öngondoskodás és az emelkedő életszínvonal növekedése is pozitív hatással van a biztosítási állomány növekedésére.
A piacon azonban nagymértékben jel van az alulbiztosítottság, ami azt jelenti, hogy a szerződő felek, csak a fizetendő díj nagyságát tartják szem előtt és nem törődnek olyan dolgokkal, mint a megfelelő fedezet választása. Ebből következően szoktak kialakulni azok a sajnálatos esetek, mikor egy bekövetkezett káresemény egész családokat dönt romba anyagilag és a biztosító tehetetlen, mert a tényleges vagyonuk (és itt leginkább az ingóságokra kell gondolni) töredékét vonták csak be a biztosítás hatálya alá.
Lakásbiztosítást köthetünk állandó lakás céljára szolgáló épületekre (lakóházak, lakások, lakásbérlemények), nyaralókra és egyéb építményekre (medence, kerítés, kút, általában a biztosított épületek értékének 10 %-áig.), melléképületekre (istálló, garázs, kamra, ól).
Az alapbiztosítás tartalmazza a tűz, robbanás, villámcsapás elsődleges hatása, vihar, felhőszakadás, hónyomás, jégverés, földrengés, földcsuszamlás, kő és földomlás, ismeretlen építmény, üreg beomlása, idegen jármű ütközése és idegen tárgyak rádőlése okozta károk fedezetét.
Külön díj ellenében biztosítható események (kiegészítő elemek): -betöréses lopás és rablás, -vízkár, -árvíz, -üveg, -készpénz, -villámcsapás indukciós hatása, -felelősség, -baleset.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


