23 °C Budapest
Ezeréves barátok vegyes csoportja egy kávézóban vitatja meg a befektetést és a kriptopénz kereskedelmet.

Brutálisat kaszált, aki jól taktikázott: a magyar sztárpapírokkal sem lehetetlen a pénzduplázás?

2024. augusztus 16. 13:02

A rövid távon jelentkező magas kockázat miatt sokan ódzkodnak a részvénybefektetésektől, márpedig hosszú távon azokkal lehet igazán magas hozamot elérni. Ráadásul a magas kockázatokkal szemben védekezhetünk is – egyrészt úgy, hogy hosszú távra fektetjük be a pénzünket, másrészt pedig úgy, hogy egyszerre több papírból is bevásárolunk, így az egyik – esetlegesen – gyenge teljesítményét még mindig ellensúlyozhatja a többi által megtermelt hozam. Az alábbiakban inkább utóbbi megoldásra fókuszáltunk, és megnéztük, hogyan állna ma a befektetésünk, amennyiben 5 éve a legnépszerűbb magyar cégek részvényeiből vásároltunk volna be.

Bár rövid távú befektetés esetén a részvények kifejezetten kockázatos eszközöknek számítanak, hosszú távon verhetetlenek, így aztán nehéz ignorálni őket, amennyiben igazán szép hozamot szeretnénk elérni. Ráadásul a kockázat mérséklésére többféle módszer is létezik – az egyik a már említett hosszútávú befektetés, míg a másik, hogy a pénzünket egyszerre többféle papírba fektetjük be, így ha az egyik esetleg gyengélkedik is, a többi által elért hozam csökkentheti, esetleg teljesen ellensúlyozhatja a veszteséget.

Az alábbiakban erre fogunk megnézni egy példát, amelyben feltételezzük, hogy 5 évvel ezelőtt 5 millió forintért vásároltunk be a legkeresettebb magyar cégek – az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom – részvényeiből. A pénzt egyenlő mértékben osztottuk el a négy cég papírjai között, tehát mindegyik papírból 1,25 millió forintért vásároltunk részvényeket.

Így állnánk most

Először is kezdjük azzal, hogy mostanra igen szép hozamot termelt volna a fél évtizede befektetett 5 millió forintunk – a Pénzcentrum árfolyamoldalának segítségével könnyen kiszámolhatjuk, hogy jelenleg így állna a 4x1,25 millió forintunk:

  • OTP - 1 754 865 forint,
  • Mol – 1 222 576 forint,
  • Richter – 2 679 681 forint,
  • Magyar Telekom – 3 042 238 forint.

Összesen tehát 8 699 360 forint, ami az eredeti 5 millió forintnak a 174 százaléka (+3 699 360 forint). Ez igen szép teljesítmény, jóllehet a négy papírból csupán három termelt hozamot, míg a negyedik – a Mol – jelenleg veszteségben lenne. Mindez jól példázza, hogy miért is fontos portfolióban gondolkodni – ha csak Mol papírt vettünk volna most veszteségben lennénk így viszont szép nyereséget értünk el még úgy is, hogy a megtakarításunk egy részét most kevésbé szerencsésen helyeztük el.

A fenti charton az is jól látszik, hogy mostanra melyik papír mekkora részét tenné ki a megtakarításunknak. Mint írtuk, eredetileg mindegyik papír 25 százalékos súllyal volt jelen a portfoliónkban, ám mostanra ezek értéke jelentősen eltolódott volna.

Legkisebb súllyal – nem meglepő módon – a Mol-papírok rendelkeznének, melyek 25 százalékos eredeti aránya mostanra 14,05 százalékra olvadt volna. Arányaiban az OTP-papírok jelentősége is csökkent volna a mixen belül – az eredeti 25-ről 20,17 százalékra. A másik két papírnál viszont már növekedést tapasztaltunk volna – a Richter-papírok adnák a megtakarításunk értékének 30,8 százalékát, míg a Magyar Telekom papírjainak súlya mostanra 34,97 százalékra emelkedett volna.

JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mindehhez még azt is hozzá kell tenni, hogy a fenti hozamokon túl a papírok után fizetett osztalékok is hízlalták volna a pénztárcánkat - ezekkel mi most nem számoltunk, ám korábban külön cikkben foglalkoztunk azzal, hogy a hazai tőzsdei cégek mekkora osztalékokat fizettek az utóbbi években.

Kisebb összegnél remek megoldás lehet az ETF

A fenti példával kapcsolatban persze felvethető, hogy még mindig „csak” négy részre osztottuk a megtakarításunkat, ráadásul a magyar lakosság jelentős része nincsen abban a helyzetben, hogy 5 millió forintot fektessen be. Egyszerűbben fogalmazva – mit tegyen az, aki kisebb összeget fektetne be ugyanakkor egy jobban diverzifikált portfólióba?

Nos, számukra jelenthetnek megoldást az ETF-ek – ezek olyan befektetési alapok, melyekkel a tőzsdén kereskednek, akárcsak a részvényekkel. Nagy előnyük a sima részvényekkel szemben, hogy egy adott index, ágazat vagy eszközosztály teljesítményét követik, és ennek megfelelően különböző eszközöket tartalmaznak – magyarán egyetlen ETF megvásárlásával lényegében máris diverzifikáltuk a portfóliónkat.

További előnye ezeknek a befektetési termékeknek a költséghatékonyság. Az ETF-ek passzív alapok, így a kezelési költségük lényegesen alacsonyabbak az aktívan kezelt, hagyományos alapokénál. Tehát más eszközökhöz képest olcsón, kis megtakarítási összeg mellett is elérhetjük a kockázat csökkentését és a diverzifikáció előnyeinek a kihasználását. Ezek ráadásul ma már magyarországi bankokon, szolgáltatókon keresztül is könnyedén elérhetők.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
BÉT: emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 172,03 pontos, 0,24 százalékos emelkedéssel 72 415,44 ponton zárt csütörtökön.

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2024. szeptember 11. 08:07
Harag és düh érezhető a nyugat-európai társadalmakban, egész rétegek maradtak ki a vagyonfelhalmozás...
MEDIA1  |  2024. szeptember 10. 17:10
Korábban BudaPest TV néven tervezték az indulást, de azt a Fővárosi Önkormányzat egy rendeletre hiva...
Kiszámoló  |  2024. szeptember 9. 14:38
Régen nagyon rossz volt, minden vagyon a kiváltságos kevesekhez vándorolt, a királyok és földesurak...
KonyhaKontrolling  |  2024. szeptember 9. 08:47
A napokban nagyon sok Youtube hirdetést kaptam, amiben egy humanitárius katasztrófa nevében kérték a...
Vállalkozást indítanál? Saját tőke nélkül is elindulhatsz, így vidd sikerre az ötleted

Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.

Te is szégyenlős vagy a szaunában? Itt a megnyugtató megoldás! (x)

Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.

Nemes Jeles László Napszállta című filmje óta nem volt ilyen a hazai mozikban: óriási siker a magyar Kickstarteren

A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.

Ezt a különleges térképet nem árt, ha megveszed a gyereknek iskolakezdésre

A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. szeptember 11. szerda
Teodóra
37. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?