Noha legújabban az árrésstop vet óriási hullámokat, a hazai kiskereskedelemben egy sor egyéb folyamat is alakítja a piacot. Ne maradj le; jön a Portfolio RETAIL...

Sokat buknak a hazai kisboltok a kötelező kártyás fizetésen: egyre kevesebben tudják benyelni a veszteséget
Nehéz igazodnia a hazai kereskedőknek a rengeteg új kormányrendelethez - mondta a Pénzcentrum által szervezett RETAIL DAY 2024 konferencián Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A szakember szerint mialatt 2019-ben még 370 darab kormányrendelet született, 2023-ban már 670, így szerinte képtelenség naprakésznek maradnia a vállalkozásoknak. Kiemelte azt is, hogy a hazai kiskereskedőknek nehézséget okozott a kötelező bankkártyás fizetés bevezetése, a kötelező akciók miatt pedig a mai napig vannak termékek, amelyeket 15%-os veszteséggel értékesítenek az üzletek.
A nagy- és kiskereskedelmi piacok szabályozása – Mit miért tesz az állam, és hogyan lehet/kell/muszáj rá piaci, azaz profitorientált szemlélettel reagálni? – erre a kérdésre kereste a választ előadásában Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Pénzcentrum által szervezett RETAIL DAY 2024 konferencián április 11-én. A kiskereskedőket érintő legfontosabb problémákat sorolta fel.
A szakember a KKV-szektorról beszélt elsősorban, az offline kiskereskedelemről. Mint kifejtette, létrehoztak egy jogszabálygyűjteményt, ami a napi fogyasztási cikket értékesítő kiskereskedelmi vállalkozások működését befolyásoló és meghatározó szabályokat összegzi. Ez egy jó mankó a KKV-szektor számára, a frissítés még előttük áll, de gyorsan változnak a jogszabályok, és sok közülük ideiglenes, nehéz a dolguk.
A Covid óta veszélyhelyzeti kormányzás van, ez gyorsított eljárást jelent, amihez nehéz igazodni. A kormányrendeletek száma 2019-ben még 370 darab volt, 2023-ban már 670 darab. Egy kormányrendelet akár 5-8 törvényt is érinthet. Naponta 2 kormányrendeletet kellene a szektornak beforgatni a rendszerbe
– mondta a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára, aki szerint ez nem megvalósítható. Hogy érhető el a jogszerű működés? - ilyen környezetben ez nagy kérdés. A szervezet feladata, hogy a releváns részeket kivonatolják, értelmezzék és átadják a tagszervezeteiknek – mondta el Neubauer Katalin. Emellett fontos lenne együttműködni a jogalkotóval is, mely a közös célt szolgálná.
Műanyag-ügyek, kötelező kártyás fizetés, árstop és kötelező akciók
A legfontosabb változás az egyszerhasználatos műanyag forgalmazásának korlátozása, a SUP irányelv – mutatott rá. 2021 óta műanyag fültisztító, műanyag evőeszköz, pohár, szívószál nem kerülhet forgalomba. De a Covid alatt ezt az irányelvet nem volt jó irány bevezetni, gondoljunk csak az egészségügyi kockázatokra, amikor az eldobható eszközök a biztonságot szolgálta - fogalmazott.
2024 júliustól a műanyag zárókupakot nem lehet már eltávolítani a PET-palackról, mely komoly társadalmi ellenállásba ütközött elmondása szerint. Felhívta a figyelmet, hogy ugyan rögzíteni kell a palackhoz, de újrafeldolgozásnál el kell távoltani a kupakokat, mert azok nem PET-ből vannak, nem lehet együtt újrahasznosítani a palackkal.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az ilyen és ehhez hasonló intézkedések nagyon nehéz helyzetbe hozzák a kis- és középvállalatokat Neubauer Katalin szerint, hiszen óriási kapcsolódó beruházásokról van szó, amelyeket a cégeknek kell állni. Említette még a kötelező kártyás fizetés bevezetését, amelyen a KKV-szektornak óriási költsége van, 3-4% jutalék a bank felé, míg egy nagy cég esetében ez csak 0,1-0,2% – fejtette ki. Komoly, a kiskereskedőket érintő probléma az NTAK bevezetése, hiszen 24 óránként jelenteni kell az adatokat.
A hatósági ár bevezetése 7 alapvető termékre, majd a kötelező, 20 termékre vonatkozó akciózás nehezítette meg az életünket. 0%-os árréssel, illetve 15%-os veszteséggel kell sok kereskedőnek értékesítnie az érintett termékeket
– fejtette ki, majd hozzátette, a hazai hulladékgazdálkodási rendszer teljes átalakulásából adódó változások is megnehezítik a kereskedők helyzetét, ahogy a DRS rendszer is. A visszaélési bejelentési rendszer, az anonim etikai forródrót 2023. december óta már az 50 főnél nagyobb cégeknél is kötelező – ez elmondása szerint korai intézkedés volt.
Címlapkép: Berecz Valter

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


