A korai példányok és a ritka próbaveretek az érmekedvelők számára értékes gyűjtői darabok, amelyek akár több százezer forintért is elérhetők a piacon.

Ez a 200 forintos érme megér 5000-6000 forintot is: bármelyik magyar tárcájában lapulhat egy
A 2009-es „gipszmintás” vagy „hosszú hullámvonalas” 200 forintos érme hivatalosan sosem került volna forgalomba, mégis egyre több példány bukkan fel, ami rejtélyt jelent a numizmatikusok számára. Az érme apró mintázati eltérésekkel készült, és bár nem extrém ritka, mégis keresett darab a gyűjtők körében, 3–5 ezer forintos áron cserél gazdát. A legnagyobb kérdés továbbra is az: hogyan kerülhetett forgalomba egy olyan verőtőváltozat, amelyet hivatalosan sosem szántak végleges változatnak?
A magyar pénzforgalomban időnként feltűnnek különleges darabok, de akad köztük olyan is, amely körül máig csak a kérdések szaporodnak. Ilyen a gyűjtők körében csak „gipszmintás” vagy „hosszú hullámvonalas” változatként ismert 2009-es 200 forintos érme, amelynek mintázata bár hivatalos verőtőváltozatként született, valójában sosem kellett volna forgalomba kerülnie, mégis ott van.
Az érmén a hagyományoshoz képest az egyik leglátványosabb különbség, hogy a híd alatti egyik hullámvonal hosszú, egyben van, nincs kettévágva, mint a megszokott változatokon. De a szóban forgó érmék között még megannyi aprób különbség van, ahogy arról ebben a videóban is részletesen beszélnek. A hibák azonban nem valódi hibák: tudatos verőtőváltozatról van szó, amit a verés előkészítési szakaszában használtak. A rejtély ott kezdődik, hogy ez a típus hivatalosan sosem lett kiválasztva végleges változatnak – ennek ellenére tucatjával bukkant fel a forgalomban.
És hogy ez hogyan történhetett meg? A mai napig nem tudni. Sem az elsőnapi veretekben, sem a külföldi blisztercsomagokban, sem a verdefényes rolnikban nem bukkant fel ez a variáns, ami csak még misztikusabbá teszi a jelenlétét.
Pedig nem is annyira ritka, mint gondolnánk: gyűjtők tapasztalatai szerint nagyjából 1000 darabonként 80% az esély, hogy találunk egyet. Egy 2021-es példa szerint valaki 1758 darab vizsgálata után 3 ilyen példányt talált – ez alapján inkább ritka, mint extrém ritka kategóriába sorolható.
200 forint, ami 9 ezret ér?
A különleges 200 forintos ára persze állapottól függ, de általában 3–5 ezer forint között mozog. Előfordul azonban, hogy egy-egy szebb példány akár 8–9 ezer forintért is gazdát cserél. Verdefényes darabot nagyon nehéz találni, ha viszont valaki valóban ilyen minőségű érméhez jutna, annak az ára komolyan elszállhat – de mivel ez jellemzően csak zárt rolnikban lehetne, az ilyen lelet ma még hiányzik a piacról.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A különlegesség egyik extrém példája, egy 2023-as évjáratú aranyozott verzió, már 33 358 forintért is gazdára talált egy aukción – igaz, ez már inkább egyedi, átalakított gyűjtői változat.
Mindenki találhat belőle?
A rejtélyes eredet és a nem túl extrém ritkaság együtt egy elég érdekes helyzetet eredményezett: ez az érme pont az a kategória, amit sokan szeretnének megszerezni, de még nem olyan drága, hogy elérhetetlen legyen. Éppen ezért a 3–5 ezer forintos sávban ma még bárki be tudja szerezni, akinek van egy kis szerencséje – vagy gyors keze, ha szembejön.
Utóbbi egyébként egyáltalán nem lehetetlen, bárkinek a tárcájában, zsebéban ott lapulhat egy használt darab, ami hogyha azért jobb állapotú, elég sokat érhet. Azt viszont továbbra sem tudja senki megmondani: hogyan került forgalomba egy olyan verőtőváltozat, amit sosem akartak kibocsátani?
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025



És 50ft-bol is van egy kis gyüjtemény amit el szeretnék adni.