Noha legújabban az árrésstop vet óriási hullámokat, a hazai kiskereskedelemben egy sor egyéb folyamat is alakítja a piacot. Ne maradj le; jön a Portfolio RETAIL...

A Westend után újabb plázákban is fizetős lehet a vécé? Itt a lista, itt még ingyenesek a mosdók
Nincs egységes álláspont arról az üzemeltetők körében, hogy fizetősek legyenek-e a mosdók a hazai plázákban, a Westend is egyéni döntést hozott a rendszer bevezetésével - mondta kérdésünkre Gyalay-Korpos Gyula, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke. Hozzátette, a plázáknak egyre több pénzbe kerül az igényes környezet fenntartása, a takarítás és a fogyóeszközök is megdrágultak, ezek költségei pedig csak részben fedezik a bevezetett díjak. Cikkünkben összeszedtük, a nagyobb budapesti plázák közül melyikben fizetős és melyikben ingyenes a vécézés.
Nincs egységes álláspont a szövetségben arról, fizetősek legyenek-e a mosdók a hazai bevásárlóközpontokban, minden üzemeltető maga dönt erről – mondta a Pénzcentrum kérdésére Gyalay-Korpos Gyula, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke miután a Westend bejelentette, áprilistól 200 forintos díj ellenében lehet majd használni a pláza mosdóit.
Mint a szakember kifejtette, a kérdés régóta téma a szakmai berkekben, de a díjszedés bevezetése kapcsán a helyi tényezőket is figyelembe kell venni, például a pályaudvar közelsége miatt a Westendben rengeteg ember megfordul, köztük olyanok is, akik nem tudják kulturáltan használni, tisztán tartani a vizesblokkokat.
A másik oldalról pedig a vásárlók körében és úgy egyébként az egész társadalomban is megjelent a jogos igény a kulturált, tiszta vizesblokkokra. Ennek viszont komoly költségei vannak, hiszen a mosdókat sűrűn, jellemzően óránként takarítani kell, és nem elég szimplán felmosni. Gondoljunk bele, ha egy plázában van 6 vizesblokk szétszórva az épületben akkor 2-3 fő takarító csak ezek folyamatos tisztításával van elfoglalva – a fizetések és a tisztítószerek, egyéb fogyóeszközök költségei is jócskán megemelkedtek az utóbbi évben. Talán a plázalátogatók is észrevették, hogy az utóbbi hónapokban számos bevásárlóközpontban felújították a mosdókat, már-már szállodai körülmények várják az embereket, a színvonalat fenn kell tartani, ez viszont pénzbe kerül. Az már az üzemeltető döntése, hogy ezt a költséget ő állja, vagy fizetőssé teszi a szolgáltatást
- fogalmazott az elnök, aki szerint a beszedett, jellemzően 200 forint nem fedezi teljes egészében a takarítás, üzemeltetés költségeit, viszont a beléptetőrendszerekkel nagyobb eséllyel óvható meg az igényes környezet.
Mint a Pénzcentrum is beszámolt róla, április elsejétől fizetős lesz a WC-használat a Westendben, az üzemeltetők szerint a vécézés, a kézmosás, a pelenkázás és a sminkigazítás 200 forintba fog kerülni - a beengedőkapuknál ezt ki lehet majd fizetni készpénzzel és bankkártyával is.
Fontos megjegyezni, hogy az intézkedés csak azokat az illemhelyeket érinti, amelyek a pláza üzemeltetésében állnak, azaz például a mozi belső területén lévő és az egyes üzlethelyiségekhez tartozó mellékhelyiségeket nem.
Így áprilistól tovább bővül a fizetős plázamosdók listája Budapesten, hogy a Westend által elkért 200 forint sok vagy kevés, azt mindenki döntse el maga, de vannak ennél drágább plázamosdók, amelyek azért kinézetre szegényesebbek, mint a Westend mosdói.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ilyen az óbudai Flórián üzletközponté is, amelynek használata 250 forintba kerül:
A Westend ügye a magyar internetet is felkavarta, a Redditen már gyűjtőposzt is indult, ahol a kommentelők összeszedték, melyik pesti plázában mennyit kell fizetni a vécéhasználatért. Az összegyűlt hozzászólások szerint a nagyobb plázák közül még mindig ingyenes a mosdóhasználat:
- az Alleeban,
- az Arena Mallban,
- a Camponában,
- a Duna Plázában,
- az Etele Plázában,
- a Mammutban,
- a Pólus Centerben.
Ellenben használati díjat (jellemzően 200 forintot) kell fizetni
- az Árkádban,
- a Corvin Plázában,
- a Csepel Plázában (itt 100 forint a díj),
- a Kökiben (itt 100 forint a díj),
- a Sugárban,
- illetve áprilistól a Westendben is.
Címlapkép: Róka László, MTI/MTVA
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


