2 °C Budapest

A világ legeredményesebb olimpikonjai

Pénzcentrum
2008. augusztus 1. 12:00

Sportolói legekről rengeteg szempontból beszélhetünk, vannak akik megdönthetetlen rekordokat állítanak fel, mások fiatalságukkal, vagy épp korosságukkal hívják fel magukra a figyelmet, megint mások elképesztő mennyiségű érmet szereznek országos, európai vagy világszintű bajnokságokon. Mi most azokat gyűjtöttük csokorba, akik a legtöbb olimpiai éremmel büszkélkedhetnek az újkori ötkarikás játékoktól napjainkig.


Larissa Latynina
több rekordod is felállított pályája során. Ő az egyetlen sportoló, aki 18 érmet nyert az ötkarikás játékok során, rajta kívül pedig csak hárman vihettek haza 9 aranyérmet. Ezek után talán nem túlzás azt mondani, hogy ő minden idők legjobb tornásza, és talán legsikeresebb női sportolója.

1956-ban, Melbourne-ben, 20 évesen Keleti Ágnessel szemben küzdött meg az első aranyérméért, de csapatban is győzedelmeskedett. Ezek után sorra szerezte az érmeket egyéniben és csapatban is, 1960-ban Rómában, és '64-ben utolsó olimpiai részvételén is, mindegyiken hatot. Az 1966-os világbajnokság után visszavonult, és a szovjet csapat edzőjeként kamatoztatta tudását, 1977-ig.

Nikolay Andrianov a maga 15 olimpiai érmével a második legeredményesebb sportoló. Rekordernek számít, mivel ő a legtöbb érmet nyert férfi az olimpiák történetében, és szintén egyedüli az egyénileg nyert számok tekintetében is. Karrierje csúcsát az 1976-os Montreáli olimpia jelentette, ekkor nyert ugyanis a legtöbb számban.

Pályafutását 11 évesen, egy sportiskolában kezdte, az első igazi megmérettetést pedig a madridi 1971-es világbajnokság jelentette, ahol két aranyérmet is szerzett. Ekkortól kezdve, egészen 1980-ig minden jelentősebb sporteseményen ő számított a legjobbnak, az Európa bajnokságoktól az olimpiákig.

Felesége, a szintén kétszeres olimpiai bajnok tornász, Lyubov Burda. őt is, mint ahogy Latyninat és Keleti Ágnest, beválasztották a torna nagyjai (International Gymnastics Hall of Fame) közé. 2002 óta az oroszországi Vladimirban vezet egy sportiskolát.

13 érmet már valamivel többen, összesen hárman tudtak szerezni a játékok során, így Boris Shakhlin orosz tornász, Edoardo Mangiarotti olasz vívó, és Takashi Ono japán tornász. Persze mondhatnánk, hogy könnyű a tornászoknak ennyi érmet szerezni (hiszen a top 10-es listán 6 sportoló tornászként jeleskedett), mikor rengeteg versenyszámuk van, szemben például a teniszezőkkel, akik vagy egyéniben, vagy párosban, de akkor is csak két számban indulhatnak vesenyeken.

Sikerült azonban más sportág képviselőjének is kétszámjegyű érem-számmal jeleskednie, hiszen Edoardo Mangiarotti 13 győzelmével mai napig a legeredményesebb vívónak számít. Igaz, édesapja is 17-szeres országos bajnok volt, aki fiából - taktikai megfontolásból - balkezes vívót faragott, Első olimpiai érmét 17 évesen, az 1936-os római játékokon szerezte csapatban, a következő, 1948-as olimpián pedig már négy érmet - igaz egyik sem arany - vihetett haza.

1952-ben és '56-ban, de még 41 évesen az 1960-as olimpián is jeleskedni tudott, igaz Gerevich Aladár ötven évesen is aranyat tudott még szerezni.

Az idén 46 éves német Birgit Fisher a második hölgy a tizes listán, aki a legtöbb érmet szerezte pályafutása során, összesen tizenkettőt. NDK színeiben tizenhét évesen lett világbajnok, tizennyolc évesen Moszkvában pedig a sportág legfiatalabb olimpiai bajnoka. Az összes olimpiáról haza tudott vinni aranyat, Szöulból, Barcelonából, Sydneyből és Athénból is.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az idei játékokon azonban már nem indul, úgyhogy nem okoz majd fejfájást a magyar csapatnak, helyette inkább könyvet ír, neveli két gyerekét. 1999-ben az Európai Parlamenti választásokon is indult az FDP színeiben, azonban nem sikerült politikai babérokat is elnyernie.

Az 1973-ban született amerikai úszókirálynő Jenny Thompson szintén 5 éve elhagyta már a pályát, de még így is a legtöbb érmet szerzett úszónak számít. 1992 és 2004 között, vagyis négy játékon indult, ezalatt sikerült 12-szer helyezést elérnie, sőt első szereplésekor még világcsúcsot is felállított 50 és 100 méteres gyorsban. Visszavonulása óta befejezte orvosi tanulmányait, és most egy bostoni kórházban dolgozik aneszteziológusként.

A legeredményesebb sportolók tízes listáján az "utolsó" Paavo Nurmi finn csodafutó, aki közép- és hosszútávon is több világrekordot fel tudott állítani. Sokan csak "repülő finn"-ként (The Flying Finn) emlegetik. Élete első olimpiai aranyérmét az 1920-as atwerpeni játékokon nyerte 10 ezer méteres távon, de terepfutáson is győzedelmeskedni tudott az akkori futósztár, Joseph Guillemot előtt. Ezután azonban igazi rekord-felállítási láz fogta el, és sorra állította fel a legújabb csúcsokat, amiket sokáig megdönthetetlennek tartottak.

1932-ben már nem állhatott rajtvonalhoz Los Angelesben, mivel ezt megelőzően megnyert egy olyan versenyt, amiért pénznyereményt kapott, így profinak titulálták. Nurmi reménykedett a döntés megváltoztatásában, és még a versenyek előtt is edzett, de végül mégsem engedték rajthoz állni. Persze pályafutása itt nem szakadt meg, mindössze az ötkarikás játékoknak kellett búcsút intenie. 1952-ben ő gyújtotta meg a lángot Helsinkiben, hihetetlen ováció közepette, ezek után azonban eltűnt a nyilvánosság elől.

1973. október 2-án halt meg Helsinkiben, szobra az olimpiai stadion előtt áll.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 08:04