Megkerült az 1988-as szöuli olimpiai bajnok Csongrádi László ellopott aranyérme.
Elbert Gábor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sportszakállamtitkára februárban jelentette be, hogy idén az a sportoló, aki a pekingi olimpián aranyérmet szerez, 20 millió forintot kap adómentesen. Egy ezüstérem 18 millió forintot, egy bronzérem pedig 14 millió forintot ér. De mi jár még ezen kívül?
Kemény Dénes rosszallását kiváltva a csapatsportokban elért aranyérem viszont "mindössze" 12 millió forintot ér majd a sportolóknak. Már országokban ugyanis nincs ilyen jellegű megkülönböztetés. Az ezüst ennek az összegnek a 90, a bronz pedig a 70 százalékát éri. További részletek, hogy például egy 8. helyezett 2 millió forintos adómentes jutalomban részesül, miközben a csapatsport ez csak 1,7 millió forintot ér.
Az athéni olimpián a nyertesek a jelenlegi összegnek mindössze a felét kapták, annak ellenére, hogy sokan éveken keresztül küzdenek a felkészüléssel nap mint nap. A jutalmazás nem csak a 2008-as pekingi olimpiára, hanem a paralimpiára és a 2010-es vancouveri téli olimpiára is érvényes.
Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke szerint kifejezetten jó a díjazással kapcsolatos döntés, mivel a paralimpia az olimpia után a világ második legnagyobb sporteseménye, ami ezzel a döntéssel hivatalosan is megerősítést nyert.
Szerencsére olimpiai bajnokainkat megbecsülik, életük végéig járandóságot kapnak, a legjobbaknak, leghíresebbeknek szobrot emelnek.
Máshol mennyi jár?
A briteknél ezzel szemben nem kapnak egy fillért sem, ugyanis ott a verseny előtt pénzelik, a kormány a felkészülésre fordít jelentős összegeket, így szinte garantált a folyamatos utánpótlás. Kanadában viszont idén kezdik az érmesek pénzbeli jutalmazását, bár a miénkhez képest lényegesen alacsonyabb összegben, a hírek szerint egy bajnok 3,5 millió forintot vihet haza.
Nem is kell viszont messzire menni, a románok olimpiai bajnokai 17 ezer eurós terepjárót kapnak, a 28 ezer eurós díjazás mellett. Ausztriában viszont szintén nem viszik túlzásba a dolgot, az aranyérmesek nagyjából 3 millió forintnyi eurót vihetnek haza.
Az oroszok viszont egyre jobban becsülve a sportot és a sportolókat nem szűkmarkúskodnak, a birkózószövetség bejelentette, hogy ha aranyérmes birkózójuk lesz, az bizony fél millió dollárt jelent a nyertesnek. Ha pedig legalább 10 első helyet szerez az orosz válogatott, akkor minden egyes sportoló, aki hozzátesz a sikerekhez, 1 millió dollárt kap.
Egy venezuelai aranyérem is nagyon sokat érne, mivel az ország elnöke több kiló arannyal jutalmazná a bajnokot és egy olajkút boldog tulajdonosa is lehetne a nyertes.
Nem mindig volt ez így...
Legelőször az 1936-os olimpián kaptak díjazást az olimpiai bajnokok, villamos és színházbérletet. A prémium összege a második világháború után indult emelkedésnek, a 10 ezer forint kezdeti összegből Sydneyre 6 millió, Athénra 10 millió, Pekingre pedig 20 millió forint.
Ösztöndíj és járadékok
A 20 millió forintos prémium mellett viszont más is jár egy olimpikonnak, mind a felkészülés alatt, mind az aranyérem megszerzése után. A sportról szóló törvény számos támogatási lehetőséget említ, amit az olimpikonok kaphatnak.
A Gerevich Aladár-sportösztöndíj
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az olimpián és a speciális világjátékokon kiemelkedő sporteredmény elérése érdekében az olimpiai és a speciális világjáték-válogatott kerettag sportolók, illetve az azok felkészítésében közreműködő sportszakemberek részére - legfeljebb négy évre - Gerevich Aladár-sportösztöndíj adható. A sportösztöndíj a nemzeti válogatott kerettag sportoló tanulmányainak elősegítésére is biztosítható.
Az ösztöndíj mértékét és adományozásának részletes feltételeit a Wesselényi Miklós Sportközalapítvány kuratóriuma állapítja meg, és az ösztöndíjakat a közalapítvány folyósítja. Az ösztöndíjra az olimpiai sportágakban a MOB, a paralimpiai sportágak esetében az MPB, a többi speciális világjátékon szereplő sportágak esetében a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége tesz javaslatot.
Az olimpiai járadék
Harmincötödik életévének betöltését követő év január 1. napjától kezdődően élete végéig olimpiai járadékra jogosult az a magyar állampolgár, aki a magyar nemzeti válogatott tagjaként akár egyéni számban, akár csapattagként a NOB által szervezett nyári vagy téli olimpiai játékokon vagy a FIDE által szervezett Sakkolimpián, illetve 1984-től kezdődően Paralimpián vagy a Siketlimpián első, második vagy harmadik helyezést ért el, vagyis érmes.
Élete végéig járadékra jogosult az érmes halálának időpontjától kezdődően annak özvegye, ha magyar állampolgár és Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkezik. Élete végéig járadékra jogosult annak edzője is a negyvenötödik életéve betöltését követő év január 1. napjától. A járadék szövetségi kapitányi feladatot ellátó vezető edző részére is megállapítható.
Az első helyezést elért érmes járadékának mértéke a bérből és fizetésből élők előző évi - a KSH által számított - országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg. A második helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezettet illető összeg hatvan százalékának, a harmadik helyezést elért érmesnek pedig annak negyven százalékénak megfelelő összeg jár.
Az az érmes, aki kettő, három vagy négy első helyezést szerzett, érmenként további 20 százalékkal emelt összegű, az öt vagy ennél több első helyezést szerzett érmes kétszeres járadékra tarthat igényt. A járadékra jogosultságot és a járadékot a sportigazgatási szerv a jogosult kérelmére államigazgatási eljárás keretében állapítja meg és gondoskodik annak havonta történő folyósításáról.
A Nemzet Sportolója
A kormány a sportigazgatási szerv vezetőjének a miniszter útján tett javaslatára a "Nemzet Sportolója" címet és az ezzel járó életjáradékot biztosíthat a magyar sport tizenkét, hatvanadik életévét betöltött, kimagasló eredményt elért sportolónak, aki aktív sportpályafutását követően is fontos szerepet töltött be a magyar sportéletben. A "Nemzet Sportolója" cím elnyerésének részletes feltételeit és az életjáradék mértékét a kormány rendeletben állapítja meg. Annak, aki a "Nemzet Sportolója" címmel járó életjáradékban részesül, olimpiai járadék nem folyósítható.
Jelenleg a Nemzet Sportolója címet a következő személyek birtokolják:
Puskás Ferenc és Zsivótzky Gyula 2007 óta már nem erősítheti a fent említett tizenkettők sorait...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.