Pesszimisták a magyarok, amikor az időskori megélhetésre terelődik a téma.
Rossz üzenet az, amit sokan kiolvasnak a facebookon terjedő hírből, ami szerint kevesebb pénzünk lesz, ha bankban lekötjük néhány hónapra, mintha azonnal elköltenénk.
Az elmúlt napokban egy eléggé elgondolkodtató üzenet kering a legnépszerűbb hazai közösségi oldalon. Szövege a következő:
"Tételezzük fel, hogy van 100 000 forintom, de nem akarom a pénztárcámban őrizgetni.
Beteszem a bankba, éves 4,5% kamatra (MNB irányadó), mondjuk pont két hónapra (61 nap)
Ezalatt kamatozik 752 Ft-ot
Kamatadó (16%): - 120,33 Ft
EHO (6%): - 45,12 Ft
Marad (a tőkével együtt):100 586,55 Ft.
Ezt felveszem, mert kell egy kis készpénz a pénztárcámba.
Tranzakciós illeték (0,6%): - 603,52 Ft.
Kezemben lesz két hónap után 99 983 Ft.
Akkor most betegyem a bankba ezt a 100 000 Ft-ot két hónapra, vagy inkább ne?"
A szövegben közölt számításból elég egyértelmű, hogy a válasz: nem éri meg bankba tenni apénzünket, hiszen kevesebbet kapunk vissza, mint amennyit betettünk.
De a legtöbben nem zsebbe, hanem bankszámlára kapjuk a pénzünket, amikor IGENis érdemes azt lekötni. Hiszen így mindenképp csak a tranzakciós illeték megfizetésével juthatunk hozzá. Ha nem költjük el azonnal, hanem pár hónapig nélkülözni tudjuk, akkor sokkal jobban járunk, ha kamatot fizetnek rá. Ha ugyanis lekötés nélkül parkoltatjuk a számlánkon a szóban forgó 100 ezer forintot, majd amikor szükségünk lesz rá, felvesszük ATM-ből, akkor a tranzakciós adó miatt csak 99400 ezer forint üti a markunkat. Míg ha lekötjük, akkor a fenti példában közölt 99983 forintot vehetjük fel. Melyik jobb?
Tudjuk, mindössze pár száz forint a különbség, de gondoljunk csak bele: ezt a pénzt inkább befizetjük adóba? És ha az utcán találunk egy ekkora összeget azt nem vesszük fel, mert nem éri meg?
Száz szónak is egy a vége:megéri egy olcsó bankszámlát keresni és a 6 ezrelékes illetékkel sújtott készpénzhasználat helyett kártyával vásárolni. Mert nagyon nem mindegy! Nézd meg te is, hogy mennyit buksz vagy nyersz a bankodban!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha egy olcsó bankszámlát keresünk, olcsóbban juthatunk a pénzünkhöz. Igaz, érdemes várni a váltással, amíg az új illetékeket tartalmazó banki díjak meg nem jelennek, de összehasonlításképp készítettünk egy táblázatot a banki költségekről, hiszen átlagos igények mellett is óriási az eltérés az egyes bankok között.A BankRáció.hu oldalán saját igényünkre szabva választhatunk folyószámlát.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.