Az állami nyugdíjról az emberek 82%-a azt gondolja, hogy nem lesz elegendő számukra nyugdíjas éveikben a megélhetéshez.
Pesszimisták a magyarok, amikor az időskori megélhetésre terelődik a téma. Az OTP Bank idei öngondoskodási felmérése alapján 46% úgy készül, hogy nyugdíj mellett is kénytelen lesz munkát vállalni a megélhetéshez szükséges jövedelemkiegészítés érdekében- derül ki a Bankmonitor kutatásából.
Idén is elkészítette rendszeres felmérését az OTP Bank, melyben a magyarok öngondoskodási attitűdjét és megtakarítási szokásait vizsgálták. Az Öngondoskodási Index kutatás a korábbiakkal megegyező módon a 18-70 év közti, bankkapcsolattal rendelkező ügyfelekre fókuszált, 1 500 fős mintavétellel.
A kutatás három fő területet ölelt fel: az öngondoskodási attitűdöt, az aktivitást, valamint a témáról szóló szakmai és hétköznapi kommunikációt. Fontos, hogy idén először némileg változott a nagymúltú kutatás módszertana, ezért az eredmények a korábbi évek eredményeivel csak korlátozottan összehasonlíthatók.
1. Attitűd: 59 pont
Attitűd szempontjából a közepesen erősnek tekinthető 59-es pontszámot jelezte az index. Kiderült, hogy a hazai lakosság körülbelül egyharmada rendkívül tudatos a pénzügyek terén, a következő egyharmad tagjai már megtették az első lépéseket, de még fejlődési úton haladnak, míg a fennmaradó egyharmad alapvetően hónapról hónapra él, és szorong a jövőjére gondolva.
Érdekesség, hogy a magasabb iskolázottsággal rendelkezők nagyobb arányban gondolják úgy, hogy kézben tartják az irányítást, és képesek befolyásolni az életük alakulását. A válaszadók 26%-a mondta azt, hogy készít rendszeres és folyamatos kimutatást a saját pénzügyeiről, 21%-a csak eseti jelleggel teszi ezt, míg 52% egyáltalán nem foglalkozik ezzel.
2. Aktivitás: 61 pont
Öngondoskodási aktivitás terén 61 pontos értéket vett fel az index, ami ugyancsak közepes szintnek minősül. Ez a mutató nem csupán a pénzügyi öngondoskodást (pl. nyugdíjcélú megtakarítási aktivitás) veszi figyelembe, de az egészségtudatosságra is fókuszál (pl. szűrővizsgálatok látogatása).
Jó hír, hogy mind a pénzügyi biztonság megteremtését, mind az egészségmegőrzést a válaszadók 91-91% erős fontosságúnak jelölte, ugyanakkor például az is kiderült, hogy a fiatalabbak kevésbé fogékonyak az időskorra való előtakarékosságra, mint a karrierjük vége felé járók.
10-ből 6 válaszadó mindhárom területen az államot tette első helyre, amikor a megfelelő egészségügyi ellátás, a tisztes nyugdíjaskori megélhetés és a megfelelő oktatás elsődleges felelősét kereste a kutatás. Ugyanakkor a túlnyomó többség egyetért abban, hogy az állami nyugdíj mégsem lesz elegendő a tisztes megélhetéshez.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A válaszadók 46%-a mondta, hogy az állami nyugdíj mellett munkabérrel is rendelkezni fog (azaz dolgozni tervez) idős korában is, míg 38% valamilyen pénzügyi terméktől (pl. nyugdíjcélú megtakarítástól) várja a jövedelemkiegészítést. Érdekesség, hogy 13% mondta, hogy bérbeadott ingatlanból számít időskori plusz bevételre.
3. Kommunikáció: 37 pont
A legalacsonyabb értéket a kommunikációs területen mérte a kutatás, itt mindössze 37 pont adódott eredményül. A bank megállapítása szerint ezen a területen még sok tennivaló van, sajnos sokan egyelőre kevéssé nyitottak arra, hogy erről a témáról kommunikáljanak.
37% mondta, hogy hallott vagy olvasott a médiában az öngondoskodásról, míg 30% maga is beszélt már erről a mindennapok során. Negatívum, hogy 55% azt válaszolta, hogy sem médiafogyasztóként nem találkozott a témával, és maga sem beszélt erről.
A három alindex (attitűd, aktivitás, kommunikáció) eredőjeként az indei öngondoskodási főindex értéke 54 pontot adott eredményül. Az OTP Bank vélekedése szerint sokak számára jó kiindulópont lehet az öngondoskodáshoz, ha belevágnak egy egyszerű és könnyen érthető megtakarítási programba.
Küszöbön a totális nyugdíjkáosz: nincs tovább, végre kell hajtani a krízis-protokollt Magyarországon
Ha Magyarországon sokáig halogatjuk a reformot, az egyébként is fejnehéz állami nyugdíjrendszer finanszírozása egyre súlyosabb terhet fog jelenteni.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Ezzel menekülnek a csődtől a világ legnagyobb cégei
A Perform Consulting szakértője elmagyarázza, miről szól a közkedvelt csődvédelmi eszköz.
-
A régi konvektor új élete - a gázkonvektor korszerűsítése fillérekből (x)
Magyarországon százezres nagyságrendben üzemel gázkonvektor az otthonokban. Ezek többsége több mint 30 éves, mechanikus szerkezet, amely korlátozottan szabályozható, így gyakran alul- vagy túlfűt. A jó hír, hogy van egy kifejezetten olcsó megoldás a régi konvektor korszerűsítésére, amellyel a szerkezet szabályozhatóbb, így energia- és költséghatékonyabb lesz.