A magyar nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságáról szóló viták felerősödtek az utóbbi időben.
Rossz üzenet az, amit sokan kiolvasnak a facebookon terjedő hírből, ami szerint kevesebb pénzünk lesz, ha bankban lekötjük néhány hónapra, mintha azonnal elköltenénk.
Az elmúlt napokban egy eléggé elgondolkodtató üzenet kering a legnépszerűbb hazai közösségi oldalon. Szövege a következő:
"Tételezzük fel, hogy van 100 000 forintom, de nem akarom a pénztárcámban őrizgetni.
Beteszem a bankba, éves 4,5% kamatra (MNB irányadó), mondjuk pont két hónapra (61 nap)
Ezalatt kamatozik 752 Ft-ot
Kamatadó (16%): - 120,33 Ft
EHO (6%): - 45,12 Ft
Marad (a tőkével együtt):100 586,55 Ft.
Ezt felveszem, mert kell egy kis készpénz a pénztárcámba.
Tranzakciós illeték (0,6%): - 603,52 Ft.
Kezemben lesz két hónap után 99 983 Ft.
Akkor most betegyem a bankba ezt a 100 000 Ft-ot két hónapra, vagy inkább ne?"
A szövegben közölt számításból elég egyértelmű, hogy a válasz: nem éri meg bankba tenni apénzünket, hiszen kevesebbet kapunk vissza, mint amennyit betettünk.
De a legtöbben nem zsebbe, hanem bankszámlára kapjuk a pénzünket, amikor IGENis érdemes azt lekötni. Hiszen így mindenképp csak a tranzakciós illeték megfizetésével juthatunk hozzá. Ha nem költjük el azonnal, hanem pár hónapig nélkülözni tudjuk, akkor sokkal jobban járunk, ha kamatot fizetnek rá. Ha ugyanis lekötés nélkül parkoltatjuk a számlánkon a szóban forgó 100 ezer forintot, majd amikor szükségünk lesz rá, felvesszük ATM-ből, akkor a tranzakciós adó miatt csak 99400 ezer forint üti a markunkat. Míg ha lekötjük, akkor a fenti példában közölt 99983 forintot vehetjük fel. Melyik jobb?
Tudjuk, mindössze pár száz forint a különbség, de gondoljunk csak bele: ezt a pénzt inkább befizetjük adóba? És ha az utcán találunk egy ekkora összeget azt nem vesszük fel, mert nem éri meg?
Száz szónak is egy a vége:megéri egy olcsó bankszámlát keresni és a 6 ezrelékes illetékkel sújtott készpénzhasználat helyett kártyával vásárolni. Mert nagyon nem mindegy! Nézd meg te is, hogy mennyit buksz vagy nyersz a bankodban!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha egy olcsó bankszámlát keresünk, olcsóbban juthatunk a pénzünkhöz. Igaz, érdemes várni a váltással, amíg az új illetékeket tartalmazó banki díjak meg nem jelennek, de összehasonlításképp készítettünk egy táblázatot a banki költségekről, hiszen átlagos igények mellett is óriási az eltérés az egyes bankok között.A BankRáció.hu oldalán saját igényünkre szabva választhatunk folyószámlát.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


