Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6, 2023-hoz mérten pedig 26%-kal
Nem csak a járvány okozott jelentős károkat idén a magyar lakosság számára, és fenyegette az egészségét. A Pénzcentrum a legnagyobb hazai biztosítótársaságoktól arról értesült, hogy jelentős a viharkárokat elszenvedett háztartások száma, és hiába érezi magát az ember otthonában a legnagyobb biztonságban: a balesetek csaknem fele ott éri az embert. Ez az arány pedig járvány idején csak súlyosbodott. Közúti balesetekből származó káreseményből - ahogy arra számítani lehetett - jóval kevesebb volt, de a betörések, lopások száma is jelentősen csökkent. A járványból mindenki más-más tanulságot, tapasztalatot vont le, ez látszik az alapján is, milyen biztosításokra van most, és lesz a nyáron a legnagyobb kereslet.
A Pénzcentrum kérdéseire nagyobb hazai biztosítótársaságok válaszoltak most azzal kapcsolatban, hogy melyek voltak 2020-ban eddig a leggyakoribb káresemények, amelyek a magyar háztartásokat érték, és lehetett-e eltérést érzékelni az előző évek tapasztalataihoz képest. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mely biztosítások iránt nőtt a kereslet és nőhet meg a nyári időszakban a koronavírusjárvány miatt.
Vihar, beázás, barkácsolás
A biztosítók válaszaiból az derült ki általánosságban, hogy a egyéneket és otthonaikat ért legnagyobb károkat idén a viharos időjárás, illetve önmaguk okozták. Értelemszerűen a közúti balesetekből adódó károk jelentősen csökkentek a korlátozások alatt, viszont az otthoni balesetek, amelyek kertészkedés, barkácsolás, nagytakarítás, stb. közben érhették az embert, gyakrabban fordultak elő. A betörések száma szintén csökkent a járvány alatt, annál több volt a vízkár.
A Generali Biztosító 2020 első negyedévében közel fél milliárd forintnyi összeget fordított a közel 13 000 vezetékes vízkárból eredő költségek fedezésére. A víz-, csatorna-, fűtés-, hűtés- és egyéb vezetékek törése vagy dugulása, valamint az ebből fakadó károk továbbra is jelentősek: míg 2017-ben átlagosan több mint 50 000 forintot fizetett ki a biztosító vízkárok kapcsán, 2019-ben már 60 000 forintot meghaladó összegre rúgott a kifizetések átlagösszege. A leggyakoribb károk listáján szerepelnek a viharkárok is.
- mondta el Márta Róbert, a Generali Biztosító értékesítési területért felelős igazgatósági tagja, aki azt is megosztotta lapunkkal, hogy tapasztalatuk szerint a leggyakoribb otthoni balesetek a következők: forrázás, kertészkedés közben bekövetkező balesetek, tetőről való leesés, barkácsolás közben elszenvedett sérülés, elcsúszás, lépcsőn leesés.
-tette hozzá Márta Róbert.
Az Uniqa Biztosító tapasztalatai szerint a lakáskárok tekintetében az időjárás "kegyes" volt hozzánk, hiszen elmaradtak a késő tavaszi meteorológiai károk. Éppen ezért a csőtörés és az üvegkárok most a leginkább jellemzőek, viszont más kártípusokból arányaiban több van, mint általában.
- mondta el az Vereczki András, az UNIQA Biztosító Kárigazgatója, és azt is ismertette, hogy a a háztartási balesetek oka szezonális:
Jellemző a tavaszi, őszi, téli nagytakarítások időszakában a létráról leesés, ami súlyos, akár bénulással járó sérülésekhez is vezethet a biztosító tapsztalatai szerint. "Ugyanígy a gyümölcsszezon időszakában a fáramászás, illetve leesés is egy jellemző baleset, aminek szintén súlyos - akár tragikus - következményei lehetnek. Télen pedig az elcsúszás, elesés miatti ütés, zúzódás és csontsérülés a leginkább gyakori" - mondta el lapunknak a szakember.
- mondta a szakértő, és azt is ismertette, hogy a maradandó egészségkárok, égési sérülés vagy tragikus halálesetek aránya a balesetbiztosítások esetében 3%.
A Groupama Biztosító szintén arról számolt be, hogy a járvány miatti korlátozó intézkedések hatására többet tartózkodnak otthon az emberek. Eddigi tapasztalataik szerint a bejelentett káresemények számát tekintve nem váltak gyakoribbá a balesetek, hanem a jellegükben történt változás.
Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatójának elmondása szerint megnövekedett az olyan típusú balesetek száma, mint például:
- kézi szerszámmal történő kézsérülés
- lábujj törések (Ágyba rúgott, ajtóba rúgott, lépcsőn megbotlott)
- gyerekek kar törése is megnövekedett, trambulinon ugráltak, nagyobb testvérrel játszottak
- felnőttek létráról/lépcsőről leesnek.
Az Aegon Biztosító tapasztalatai szerint is jelentősen nőtt a viharkárok száma: elmondásuk alapján általában a nyári időszakot tekintik leginkább "viharosnak", de idén már február elejétől meggyűlt a bajuk az időjárással, azóta szinte egymást érik a meteorológiai károk.
- mondta el Cserkuti Nándor, az Aegon kárrendezési igazgatója, és kiemelte, hogy a frontátvonulásokat követő szélsőséges időjárási jelenségek közepette nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos az elővigyázatosság:
A házak udvarain a könnyen mozdítható tárgyakat szélvédett, vagy zárt helyen tanácsos tárolni. A viharkárokat célszerű azonnal bejelenteni, hogy a biztosító a lehető leggyorsabban meg tudja téríteni az időjárás okozta kárt - tanácsolja az Aegon szakértője.
Az Allianz Biztosító szintén megerősítette, hogy az élet- és személybiztosítások tekintetében a leggyakrabban előforduló káresemények az orvosi ellátásra, a műtéti térítésre és a kórházi napi térítésre szóló biztosításainkhoz kapcsolódtak. Otthonbiztosítás tekintetében pedig a legjellemzőbb káresemények a csőtörés, vihar, üvegtörés miatti károk és a személyi sérüléssel járó balesetek voltak.
2020 teljes felfordulást hozott - és több tudatosságot
A biztosítók tapasztalataiból az derül ki, hogy nem csak a járvány dúlta fel idén a lakosság életét. Hiába mozdultak ki rekordkeveset az emberek otthonról, így otthon érte őket a baj. Valószínűleg sokan próbálták lekötni magukat ház körüli teendőkkel, így sok otthon baleset származott idén tavasszal az ilyen tevékenységekből adódó balesetekből.
Az Aegon Biztosító tapasztalatai szerint az év első két hónapját követően a kárbejelentések száma csökkenést mutatott. A korlátozások lazítását követően ez elmúlt kb. két hétben kisebb növekedést tapasztaltak a nem életbiztosítást érintő kárbejelentések számában, azonban továbbra is jelentős a visszaesés a megelőző év hasonló időszakához képest.
Úgy tűnik, a betöréseket megelőzte az, hogy a legtöbben jóval többet tartózkodtak otthon, illetve a járványveszély is biztosan szerepet játszott abban, hogy kevesebb ilyen eset fordult elő.
Az Ageon Biztosító is azt tapasztala, hogy a karantén időszakában valamivel több volt az otthoni barkácsolás közbeni balesetek: fűrészelés okozta ujj sérülések, amputációk, törések; létráról, fáról való leesés; vagy hogy valaki a fűnyírót ráhúzta a lábára (amputáció). Viszont számosságában így sem volt kiugró az ilyen káresemények előfordulása.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Generali Biztosító az ügyfelek érdeklődésében tapasztalt inkább változást: az életbiztosítások esetében - vélhetően a többi biztosítóhoz hasonlóan - tapasztaltak némi visszaesést: a unit-linked megtakarítási termékek új üzletkötése csökkent.
- mondta el lapunk kérdésére Márta Róbert, és azt is hozzátette, hogy a korlátozások életbelépése óta eleinte megtorpanást tapasztaltak a vagyon- és gépjármű-kárbejelentések számában, majd a kijárási lazításokkal párhuzamosan megfordult ez a tendencia. A lakossági vagyon esetében az utóbbi néhány hétben már látszik egy emelkedés, a lakáskárok már megközelítik a vírus előtti időszak szintjét - ismertette.
Az Allianz szakértői szerint is a koronavírus megjelenése jelentős hatással van a fogyasztói tudatosságra: a járvány eredményeként az ügyfelek fokozottabb figyelemmel vizsgálják az egyes termékek szolgáltatási körét és biztosítási összegeit, különös tekintettel a vírus következményeként felmerülő kockázatokra. Emellett feltételezik, hogy
Kárrendezési területen felgyorsult és kibővült a digitális technológiák alkalmazása. Az ügyfelek részéről jelentősen megnövekedett a mobil alkalmazások elfogadása, így a kárszakértőknek távolról is lehetőségük van a kárfelvételt elvégezni és a kár rendezéséhez szükséges dokumentációt elkészíteni - számoltak be tapasztalaikról.
Ezeket a biztosításokat veszik most és a jövőben
A járvány következtében az ügyfelek körében, valószínű az alapján, hogy milyen téren hatott rájuk leginkább negatívan a karanténidőszak, egészen eltérő biztosítási formák váltak, és fognak várhatóan népszerűvé válni. Vannak, akik a fizetéskieséstől tartanak jobban a jövőben, mások az egészségüket féltik, és vannak, akik az otthonukat óvnák jobban ezek után.
A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint azon biztosítások, melyek munkanélküliségre, illetve átmeneti keresőképtelenségre szóló védelmet is nyújtanak, várhatóan továbbra is népszerűek lesznek. "Mentőöv Életszínvonal Biztosításunk, valamint az OTP Bank hiteleihez kapcsolódó legtöbb törlesztési biztosításunk is tartalmaz munkanélküliségre, illetve átmeneti keresőképtelenségre szóló védelmet" - mondta el Berentés László, és hozzátette, hogy:
A lakásbiztosítások szerepe szintén felértékelődhet a jövőben. Ma már korszerű, személyre szabható lakásbiztosítások léteznek, mellyel mindenki a saját igényei szerint alakíthatja ki a fedezetek körét, akár az elérhető számos hasznos kiegészítő biztosítás (mint például gyorsszerviz-szolgáltatás, orvosi vagy internetasszisztencia biztosítás) segítségével - ismertette a lehetőségeket a szakértő.
A Generali Biztosító szerint az ügyfelek biztonság iránti igénye továbbra is jelen van, a járványhelyzet a fókuszt eltolta a kockázati elemek - főleg az egészség- és a baleseti szolgáltatások - irányába. A járványnak szorosan kitett gazdasági szektorokban - pl. turizmus, vendéglátás - a biztosítási termékek értékesítési számain természetesen látszik a csökkenés - ismertették.
- mondta el Márta Róbert. A biztosító arra is felhívta a figyelmet, hogy a vezetékes vízkárok évről évre az élen szerepelnek a leggyakoribb lakáskárok listáján: a Generalihoz csak a tavalyi évben közel 50 000 bejelentés érkezett ilyen jellegű “házi baleset" következtében. Ezért aki lakásbiztosítás kötésen gondolkodna, annak érdemes átgondolnia, milyen kártérítésre tarthat igényt vízkár esetén.
Az Allianz szakértői nagyobb érdeklődésre számítanak az utasbiztosítási termékük íránt, amelyben a biztosítás kiterjed a külföldi utazások alatt bekövetkező leggyakoribb káreseményekre, ideértve egy vírusfertőzés kapcsán felmerülő költségek térítésére is. Olyan biztosítás is elérhető náluk, mely téríti a sürgősségi ellátás, a mentés és hazaszállítás költségét limit nélkül, ha a külföldi tartózkodást meg kell hosszabbítani kórházi ellátás miatt a hazautazás és a szálloda többletköltségét a biztosított és a vele együtt utazó személy részére, vagy pl. a személygépjármű hazajuttatását, ha a biztosított sürgősségi ellátása miatt nem tudja hazavezetni, stb.
Számítanak még a viharkárok ellen kötött otthonbiztosítások számának növekedésére, ahogy az eddigi években, de akár az olyan lakásbiztosítási termékek iránt is nőhet a kereslet, amely az ingóságokat védi a káresemények esetén, mint a kerti és szabadidős tevékenységekhez új eszközök, bútorok, árnyékolók, grillsütők, mobilkemencék, de akár a mobil jakuzzi is. De a kerti gyermekjátékra és kutyaólra is köthetünk akár biztosítást. Mivel a karanténidőszakban több időt töltöttek otthonukban az emberek, felértékelődhetett az otthoni berendezések értéke is.
Az Aegon Biztosító szakértője, Lipták Mónika életbiztosítási üzletág vezető szerint azok számára, akik még nem rendelkeznek megfelelő védelemmel, itt a legmegfelelőbb pillanat, hogy átgondolják a veszélyhelyzettel kapcsolatos félelmeiket és igényeiket.
- mondta el a szakértő, és ismertette, hogy az egyéni életbiztosítások és a hozzá kötött kiegészítő biztosítások esetén általában nem tartozik a kizárások közé a világjárvány, azaz a legnehezebb időkben is ugyanúgy lehet számítani a térítésre, mint általában.
Kórházi napi térítésnél, jövedelempótlásnál, és akár halál bekövetkeztekor is fizet a biztosító.
Szurgyi Nándor, a lakásbiztosítási üzletág vezető arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakásbiztosításokhoz kapcsolódó kiegészítők is nyújthatnak segítséget, például kórházi napi térítést, illetve a kiegészítő személybiztosítás, a kockázati életbiztosítás, illetve a kegyeleti biztosítás sem tartalmaz kizárást járványokra vonatkozóan.
- mondta el az Aegon szakértője, és kifejtette, hogy bár az emberek többsége otthon érzi magát a legnagyobb biztonságban, a statisztikák évről évre arról tanúskodnak, hogy a balesetbiztosítási térítéseknek a felét otthoni balesetekre fizetik ki. A háztartási balesetek többsége esésből, zuhanásból adódik, de jelentős részarány képviselnek az égésből, vágásból, szúrásból származó sérülések is.
"A családoktól különös figyelmet igényelnek a bezártság miatt a szokásosnál is aktívabb gyermekek, valamint az ilyenkor sorra kerülő nagytakarítások, kisebb-nagyobb átalakítások során fellépő problémák is. A balesetbiztosításon azért sem érdemes spórolni, mert az igen kedvező díjszinten megköthető" - tanácsolja a szakember, és arra is felhívta a figyelmet:
Megítélése szerint legjobb a biztosítás megkötése előtt szakértő tanácsadóval, vagy ügyfélszolgálati munkatárssakkal átbeszélni az igényeket és a lehetőségeket, hogy a lehető legjobb döntést tudja meghozni a jövőre nézve az ügyfél.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.