Az útlevélképek készítésének szigorú szabályai mögött komoly technológiai és biztonsági megfontolások állnak.
Néhány tipikus hibával tíz- vagy százezrekkel rövidíthetjük meg a családi kasszát. Összeszedtük, mire érdemes figyelni. Ha kicsit odafigyelünk, rengeteget spórolhatunk vagy épp rengeteg pénzt takaríthatunk meg.
Sokan hadilábon állnak a pénzügyi kultúrával, ám soha sem késő elkezdeni fejleszteni magunkat. Első körben érdemes felmérni a kiadásainkat, végiggondolni, havonta milyen fix kiadásaink (rezsi, telefonszámla, tandíj) vannak. Utána sorra vehetjük egyéb költségeinket: a nagybevásárlásokat, az utazással kapcsolatos kiadásokat. Ezek után már azon is el lehet gondolkodni, miből tudunk lefaragni. Mutatunk néhány olyan tipikus hibát, amivel rengeteg pénzt dobunk ki az ablakon. Ha csak egy-két dolgon változtatunk, már rengeteget spórolhatunk, sok pénzt takaríthatunk meg.
1. Adósságba verjük magunkat
Hazánkban 2007 óta kezdtek el terjedni a pénzvisszatérítést, valamint a pontgyűjtést nyújtó hitelkártyák. Az MNB decemberi adatai szerint 2016 harmadik negyedévében átlépte a 9 millió darabos határt a hazai kibocsátású fizetési kártyák száma. Ezek közül 1,4 millió hitelkártya volt.
A hitelkártya-tartozások ugyan kisebb összegűek, de nagyon veszélyesek lehetnek. Sokan hónapról hónapra növelik az adósságukat, és fizethetik így a kamatot is. Akad persze olyan, akinek nincs más választása, de van, aki egyszerűen hanyag és megtehetné, hogy törleszti az adósságot, mégsem teszi. Maximum 45 napig használhatjuk kamatmentesen a bank pénzét, épp ezért csak akkor célszerű élni a hitelkártya adta lehetőségekkel, ha az elvásárolt összeget például a következő havi fizetésből vissza tudjuk tölteni.
A hitelkártyák éves díja egyébként 0 és 14 ezer forint körül mozog. Az OTP Bank American Express Blue Hitelkártya első éves díja például 3358 forint, a CIB Café Hitelkártya választásakor viszont az első éves díjat elengedik. Ha mindenképp szükségünk van rá, érdemes rászánni az időt és energiát és alaposan utánaolvasni, melyik banknál igényeljük a plasztikkártyát.
A Budapest Bank Jóljáró hitelkártyával fizetve megúszhatjuk a tankolást 3 százalékkal olcsóbban, de kártyától függően változik a vásárlások utáni jóváírás összege is.
2. Nincs vésztartalék
A BNP Paribas Cardif tavalyi felmérése szerint tíz emberből nyolc úgy gondolja, mindenképpen szükség van néhány hónap kiadásait fedező tartalékra, de alig egyharmaduk képes valóban félretenni. Így azonban ha mégis történik valami és váratlan kiadással találják szembe magukat, kénytelenek máshogy megoldani a problémát - például hitelből fedezni a kiadásokat.
Érdemes átgondolni, hogyan tudunk akár havonta néhány ezer forintot félretenni - sok kicsi sokra megy. Jó megoldás lehet például egy megtakarítási számla, ahová havi rendszerességgel utalunk némi pénzt. A bankbetét is tökéletes választás lehet a vésztartalék számára, hiszen biztonságos és kiszámítható, igaz, csak mérsékelt hozamot érhetünk el. Mellette szól ugyanakkor, hogy gyorsan és egyszerűen feltörhető. Ha szükségünk van rá, könnyedén hozzáférhetünk a pénzünkhöz. A KSH idei felmérése szerint a magyar háztartások nem is ódzkodnak lekötött betétekben tartani megtakarításaikat. Alaposan utána kell azonban nézni, milyen konstrukciót válasszunk.
Megnéztük, mennyi kamatot hoz, ha 500 ezer forintot lekötünk 3,6, illetve 12 hónapra. negyedév alatt a kamatok összege nagyjából 250 és 1500 forint között alakul banktól függően. Hat hónap után a BNP Paribas Standard betétje 3000 forintot hoz a konyhára, 12 hónap után pedig ugyanezen betéttel 8000 forint többlettel számolhatunk.
3. Nem növeljük arányosan megtakarításainkat
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy hiába nőnek bevételeik, nem növelik azzal arányosan nyugdíj-megtakarításukat vagy a takarékszámlára utalandó pénz mennyiségét. Hiába marad azonban rövidtávon több pénz a zsebünkben, hosszabb távon jobban járunk, ha a bevételekhez képest arányosan növeljük megtakarításainkat is. Így ugyanis jóval több pénzt takaríthatunk meg.
4. A nyugdíjelőtakarékosságon spórolunk
Miközben a napi kiadásokra koncentrálunk, elhanyagoljuk a nyugdíjelőtakarékosságot. Pedig nem lehet korán elkezdeni. Persze, a megvalósítás sokszor nem egyszerű. Sokan kényszerülnek rá, hogy felvegyék a diákhitelt, majd ha dolgozni kezdenek, a fizetés egy részét viszi is a bank. Idővel jön a saját lakás, esetleg kocsi, ezeket a többség szintén nem tudja kifizetni hitel nélkül. Viszont érdemes észben tartani, hogy addig kell megalapozni a nyugdíjas éveket, amíg keresőképesek vagyunk. Azt ugyanis már most tudni lehet, hogy az állami járadékból nem fogunk tudni megélni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Alex Whitehouse pénzügyi tanácsadó a Business Insidernek azt mondta, szépen lassan érdemes növelni a nyugdíjpénztári befizetések összegét. Eleinte utaljuk át a bevételünk 1 százalékát, ez ugyanis nem terheli meg jelentősen a családi büdzsét. Egy év után már a fizetésünk 2 százalékát utaljuk át havonta, majd 3-át, és így tovább. A cél, hogy idővel a bevételünk 10-15 százaléka landoljon a nyugdíjelőtakarékossági számlán. Ha ez megvan, jó eséllyel nem kell majd aggódni, miből élünk majd nyugdíjasként.
5. Elfelejtük frissíteni a kedvezményezettek listáját
Az életünket érintő változásokat a pénzügyeinket tekintve is nyomon kell követni. Ha megváltozik a kedvezményezett, aki majd megörökli a bankszámlát, megkapja a kocsit vagy az életbiztosítást, azt azonnal jelezni kell a hivataloknál. Ráadásul, ha megnevezünk valakit kedvezményezettként, az felülírja a végakaratot is.
Senki sem számít arra, hogy fiatalon fog elhunyni, a legtöbben azt gondoljuk, van még időnk mindent elintézni, de ha nem vigyázunk, könnyen rossz kezekbe kerülhet az életünk során megtakarított vagyonunk.
6. Túl sokat költünk a kocsira
Évről évre egyre több kocsi árasztja el a magyar utakat. A KSH adatai szerint 2016-ban összesen 3 313 206 személyautó volt forgalomban Magyarországon. Ez pedig azt jelenti, hogy tovább nőtt a hazai autópark, hiszen 2015-ben ez a szám 2015-ben még több mint 116 ezerrel kevesebb volt, de beszédes az is, hogy 2010-ben csak 2 98 4 063 hazai autót használtak.
Az autók értékét tekintve elsősorban fél és 1 millió forint közötti (35 százalék) vagy az 1 és 3 millió forint közötti összeget (25 százalék) szánnak a vásárlásra. A magyarok mindössze 13 százaléka szeretne új autót venni, a legtöbben inkább a használt kocsit választják.
Hogy ez mennyi havi kiadással jár? Tegyük fel, hogy 2 millió forintra lenne szükségünk álmaink autójának megvásárlásához. Ezt öt évre vesszük fel. Ez esetben 42-51 ezer forintos havi kiadással kell számolnunk, banktól függően.
Ha spórolni szeretnénk, célszerű a legfeljebb 1000 kilométert futott kocsik közül, az árcsökkenés ugyanis már itt is kézzel fogható. De már ebben az esetben is alaposan át kell vizsgálni a kocsit, és ne féljünk profi szakértő segítségét kérni, nehogy mellé nyúljunk. Egy rossz választás rengeteg többlet kiadással terhelheti meg a családi kasszát.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.