A karácsony közeledtével egyre többen kezdenek el szeretteiknek már most ajándékokat vásárolni, és egyre többen választják az internetes vásárlást - ez azonban veszélyeket is rejthet - figyelmeztet Európai Fogyasztói Központ Magyarország.
S.A. idejekorán megrendelte fiának karácsonyra a hőn áhított elektronikus gitárt egy brit internetes kereskedőtől. Miután azonban a fogyasztó kifizette a 304.000 forintos vételárat, hiába várta a termék leszállítását. Mikor érdeklődött a termék után, a vállalkozó tájékoztatta, hogy csak akkor áll módjában a gitárt kiszállítani, ha további tíz terméket rendel a fogyasztó. A vállalkozás jóhiszeműségében bízva a fogyasztó megrendelt további tíz terméket, és végül 10.000 eurót utalt át a Western Union-on keresztül egy magánszemély számára, akit a vállalkozás képviselőjeként tűntettek fel. A termékeket sosem szállították ki, a fogyasztó pedig bottal ütheti pénze nyomát.
"A csaló internetes kereskedők akár milliós károkat is okozhatnak a fogyasztóknak, a pénz visszaszerzésére való esély pedig elenyésző" - mondta el Dr. Morvay György, az Európai Fogyasztói Központ igazgatója. A jelenleg fellelhető online csalási módok általában nagyon hasonlóak az internet megjelenése előtt, a fogyasztókat áldozatul ejtő, hagyományos csalási módokhoz. Az online bűnözők mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a tisztességtelen üzleti ajánlataikat úgy tűntessék fel, mint a legitim internetes kereskedők árukra és szolgáltatásokra vonatkozó ajánlatait. Ezáltal azonban nem csak a fogyasztókat és a befektetőket károsítják meg, hanem a legitim internetes kereskedőkbe vetett hitet és bizalmat is aláássák.
A csaló kereskedők leggyakrabban elektronikai termékeket, pl. laptopokat, mobiltelefonokat és fényképezőgépeket, gépkocsikkal kapcsolatos tranzakciókat és szórakoztatóipari szolgáltatásokra szóló jegyek értékesítését kínálják rendkívül vonzó árakon az Európai Fogyasztói Központok Hálózatának tapasztalatai szerint.
Milyen egy tipikus internetes csalás?
A fogyasztó talál az interneten egy rendkívül csábító ajánlatot, majd érdeklődik a termékről a kereskedőnél, aki rendelkezésére bocsát minden szükséges információt. A fogyasztó megbizonyosodik arról, hogy az ajánlat valóban nagyon előnyös. A fogyasztó ezután megrendeli a terméket és meg is kapja a visszaigazolást a rendelésről, és további fotókat kap a termékről.
A fogyasztót megkéri a vállalkozás, hogy vagy pénzfeladással fizessen, vagy utalja át a vételárat egy magánszemély bankszámlájára, akiről gyakran azt állítják, hogy a vállalkozás ügyvezető igazgatója. A csaló kereskedő ezen a ponton vagy eltűnik, vagy pedig, egy csaló áruszállító vagy letéteményes céggel együttműködésben, arról tájékoztatja a fogyasztót, hogy a termék szállítása már folyamatban van. A fogyasztót tájékoztatják, hogy a szállítmány késni fog vagy az éppen aktuális ünnepek miatt vagy pedig a határnál történő vámellenőrzés miatt. A fogyasztót ezek után megkérik, hogy küldjön még pénzt a kereskedőnek vagy a szállító/letéteményes cégnek, és -függetlenül attól, hogy a fogyasztó megteszi-e ezt vagy sem- a csaló kereskedő és a szállító/letéteményes nyomtalanul eltűnnek.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Hasznos tippek a fizetés biztosítására
* Amennyiben lehetséges, kerüld el az előrefizetést!
* Kerüld az olyan, ismeretlenek számára történő pénzküldési módokat, mint a Western Union vagy a MoneyGram!
* Nézz utána a kereskedő hátterének!
* Ellenőrizd a fizetési feltételeket4
* Ellenőrizd, hogy van-e egy kis lakat a weboldalon, amely a biztonságos fizetést garantálja!
* Amennyiben egy kereskedőtől vásárolsz, soha ne utalj pénzt egy magánember bankszámlájára!
* Ha az E-Bayt használod, ne fogadd el a szerződés E-Bayen kívüli megkötését!
* Olyan biztonságos weboldalakon keresztül utalj pénzt, amelyek címének kezdete: https://!
* Olyan bankkártyákat használj a fizetéshez, amelyek védelmet és pénzvisszafizetést garantálnak a csalás esetén!
* Jól ismert és biztonságos online fizetési módokat alkalmazz, például a PayPalt!
* Olyan fizetési módot alkalmazz, amely lehetővé teszi, hogy visszavond a fizetési megbízást, amennyiben a kereskedő nem teljesíti kötelezettségét!

Hamis Harry Potter, Pokémon, Dragonball figurák árasztották el a piacot: silány minőség, be ne dőlj!
Több százezer hamis gyerekjátékot foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


