A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincsen magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek - nyilatkozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.

Bár idén enyhe telünk volt szerencsére, így sokunkat elkerülték a megfizethetetlen gázszámlák, azonban ez nem tarthat így örökké. Bár rengetegen még júliusban belekezdték energetikailag felújítani otthonaikat sajnos még mindig nagyon rossz a helyzet. A magyar lakások mindössze 10-15 százaléka ér el ugyanis egy jobb, DD vagy CC energetikai minősítést, ami már egész jónak számít a magyarországi átlaghoz képest. A Pénzcentrum most azt vizsgálta meg, hogy milyen az épületek összesített energetikai jellemzője megyénként.
Az elmúlt hónapok sok magyarnak azzal teltek, hogy megpróbálta energetikailag a lehető legjobban felújítani energetikailag az otthonát: ki szigeteltette a házát és lecserélte a nyílászárókat, megint másik pedig az energiaforrások felé fordultak, hogy ezzel csökkentsék némileg a kiadásaikat hosszútávon.
Magyarországon pedig az Eurostat adatai alapján igencsak rossz a helyzet: hazánkban ugyanis a házak körülbelül 20 százaléka van rossz állapotban, azaz penészedik, rossz a tetőszerkezete, vagy egyáltalán nincs szigetelése. Ez pedig csak a jéghegy csúcsa.
Kezdjük ott, Magyarországon kb. 2,7 millió családi ház van, ennek 5-8 százalékát egyértelműen bontani kellene, már nem lenne szabad rákölteni egy fillért sem. Aztán a 2,7 millió ház 10-15 százalékára azt mondanám, hogy energetikailag elér egy DD vagy CC kategóriát (Energetikai minőség szerinti besorolás), ami egész jó a magyarországi átlaghoz képest
– mondta el még korábban a Pénzcentrumnak Gulyás István a Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesületének elnöke, aki szerint megközelítőleg 1,7-1,8 millió ház lehet összesen Magyarországon, amit komplexen fel kéne újítani. Ezek között persze vannak olyan ingatlanok is, amiken már pár dolgot felújítottak, például kicserélték a nyílászárókat, a kazánt, esetleg megcsinálták a homlokzat- hőszigetelést, vagy a padlásfödém hőszigetelést. De a felújítást komplex formában nem történt meg. Mindezek mellett pedig hatalmas adósságokat is felhalmoztunk.
Óriási a fogyasztása a magyar otthonoknak
A helyzet pedig a jelek szerint tényleg rossz. Ha a megyéket vizsgáljuk meg olyan szempontból, hogy hol mennyi volt az épületeknek a fogyasztása átlagosan, akkor azt láthatjuk, hogy messze Győr-Moson-Sopron és Pest megyében vannak a legjobb állapotban a házak. Előbbiben ugyanis 206,8 kWh/nm volt az éves fogyasztás tavaly a KSH adatai szerint, míg Pest megyében ez a szám 207 kWh/nm/év volt.
A listán mindössze harmadik lett Budapest, ahol átlagosan a egy év alatt 210,4 kWh volt négyzetméterenként az átlagos fogyasztás. A harmadik és a negyedik helyezett között már egy nagyobb ugrást láthatunk: Fejér megyében 230,2 kWh volt az éves négyzetméterenkénti fogyasztás. Őt követte szorosan Vas megye, ahol 231,9 kWh/nm volt a tavalyi éves fogyasztása az épületeknek összességében.
Nógrád megye végzett a lista végén: itt 332,9 kWh/nm volt az éves átlagfogyasztás, amivel messze a legrosszabbul teljesített a megyék közül, hiszen az utolsó előtti, Békés megyéhez képest is messze le van maradva. Itt ugyanis 314 kWh/nm volt a fogyasztás egy évben átlagosan. Hátulról a harmadik lett a sorban ezzel Jász-Nagykun-Szolnok, ahol 308,3 kWh volt a fogyasztás négyzetméterenként.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A fentiekből is látszik, hogy a lista végén már jóval nagyobb különbségek vannak, mint az élbolyban végző megyék esetében. A harmadik és a negyedik hely között is 10 kWh/nm volt a különbség: Heves megyében ugyanis 298,2 kWh/nm volt a négyzetméterenkénti átlagfogyasztás tavaly. Az ötödik legrosszabb lett ezzel Somogy megye, ahol 280,6 kWh/nm/év volt összességében a fogyasztás a KSH adatai alapján.
Azonban nem csak az aggasztó, hogy mekkora a magyarok energiafogyasztása.
Hatalmas adósságokat halmoztak fel a magyarok
A korszerűtlen otthonok, és az energiaválság mellett óriási problémát jelentenek még hazánkban az adóságok is. Az európai országokból készített gyűjtésünk szerint jelenleg a negyedik legrosszabb helyen áll Magyarország: a lakosság 11,2 százalékának van valamilyen hátraléka, legyen szó jelzáloghitelről, közüzemi számlákról vagy bérleti díjról.
Ez az átlag azonban javult az elmúlt időszakban, hiszen ez a szám 5 évvel ezelőtt még 19 százalék volt, míg 2017-ben 15,7 százalék, 2018-ban 12,8 százalék, 2019-ban 11,2 százalék és két évvel ezelőtt 11,6 százalék. Ezzel pedig magunk mögé utasítottuk Bulgáriát (tavaly a lakosság 20,4 százalékának volt valamilyen ingatlannal kapcsolatos hátraléka), Horvátországot (16,6 százalék) és Spanyolországot is (14,3%). Ezzel pedig nem sokkal vagyunk az Európai Unió átlaga alatt, ami tavaly 9,1 volt.
Gyűjtésünk alapján Csehország (2,4%) és Belgium (4,2%) állnak ilyen téren a legjobban. Őket követi Ausztria (4,8%) és Németország (6,1 százalék). Szlovákiáról és Szerbiáról ebben az esetben sincs 2020-as, friss adat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


