15 °C Budapest
Budapest, Magyarország - 2024. október 4.: Esernyős emberek tömege a Szent István téren és a Zrínyi utcában egy esős őszi napon Budapesten.

Mit tudnak az emberek? Sorra váltanak lakásbiztosítót, mi lehet a probléma?

2025. március 26. 16:35

A március-áprilisi lakásbiztosítási kampány biztosítói adatai szerint eddig mintegy százezren változtattak lakásbiztosításukon, az ügyfelek többsége új biztosítást kíván kötni, az érintettek kisebb része a meglévő szerződését módosította - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A tájékoztató szerint továbbra is jelentős az online összehasonlító oldalak szerepe, amelyek látogatottsága meghaladja a százezret, és az ügyfelek közel 60 ezer kalkulációt végeztek el. Az összehasonlítások nyomán minden negyedik ügyfél fogyasztóbarát otthonbiztosítást választ. A jegybankhoz idén március 16-ig beérkezett piaci adatok alapján a kampányban közel 74 ezer új ajánlat született, és több mint 24 ezer meglévő szerződést dolgoztak át eddig. Az új ajánlatok száma a tavalyi kampányidőszak időarányos adatainak 80 százalékát teszi ki. Az MNB által a tartamengedmény kapcsán kiadott körlevél hatására a biztosítóváltások gördülékenyebben, hatékonyabban zajlanak majd, mint tavaly.

Kiemelték: nagy arányban jelennek meg a kínálatban önrészes termékek, amelyek kapcsán az MNB átlátható ügyféltájékoztatást vár el a piaci szereplőktől és közvetítőktől. A jegybank egyúttal javasolja a fogyasztóknak, hogy kellő körültekintéssel vizsgálják meg a szerződési feltételeket, különös figyelmet fordítva az önrészes konstrukciók sajátosságaira. Egy több tízezer forintos önrész vállalása káresemény esetén komoly terhet jelenthet az alacsonyabb jövedelmű fogyasztók és családok számára. Amennyiben a kár összege nem haladja meg a vállalt önrészt, a teljes költséget a háztartás viseli. Nagyobb kár esetén pedig a biztosító a kártérítésből levonja az önrészt, így az érintettek csak az ezzel csökkentett összeget kapják meg.

Az átlátható, mindenre kitérő tájékoztatásnak ki kell terjedni az önrész fogalmának ismertetésére; hogy az adott szerződés esetében mely fedezetekre teszi kötelezővé vagy engedi meg az önrészt; valamint arra, hogy az önrész milyen típusú és mértékű az egyes fedezetek esetében. Megtévesztő lehet, ha a biztosító vagy a közvetítő kizárólag a díjakat hasonlítja össze, hiszen azok alakulását befolyásolhatja, hogy az egyes fedezetekhez kapcsolódik-e önrész, illetve annak mekkora a mértéke - írták.

Ha egy ügyfél az idei lakásbiztosítási átkötési kampányban felmondaná szerződését, ezt biztosítójánál írásban - neve, a biztosított ingatlan címe és kötvényszáma megadásával - indoklási kötelezettség nélkül teheti meg március 31-ig, szerződéses évfordulójától függetlenül. Biztosítása április 30-ával szűnik meg és újrakötött szerződésének fordulónapja május 1-je lesz. Az átkötési időszakban az MNB honlapjának MFO és Pénzügyi Navigátor fogyasztóvédelmi oldalain és a közösségi médiában folytat fogyasztóvédelmi tájékoztató kampányt az ügyfelek döntéseinek támogatására. Kérdések és válaszok formájában, valamint az MNB Ügyfélszolgálatán és a vármegye székhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor tanácsadó irodákban is további részletes segítséget kapható - közölte a jegybank.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 30. vasárnap
Zalán
13. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33