A kivándorló magyarok száma 2024-ben egy év alatt 15,6 százalékkal nőtt, közel 41 300-an hagyták el az országot.

A magyar vásárlók 85 százaléka hajlandó lenne többet fizetni egy modern, biztonságos ivóvíz- és lefolyórendszerrel rendelkező otthonért, derül ki egy friss kutatásból. A válaszadók 59 százaléka a vízkártól félti leginkább az otthonát – nem véletlenül, hiszen legalább minden harmadik magyar életét nehezítette már meg csőtörés vagy csapadék okozta kár. A vízkárok az ingatlanpiacon is éreztetik hatásukat: a szakértő szerint az ingatlanárak szakadatlan emelkedése a vevők jelentős részét alaposabbá és körültekintőbbé tette, a régi, korszerűtlen vízvezetékrendszer pedig ma már egyértelműen értékcsökkentő tényező.
A Wavin kutatása szerint a legtöbb magyar (59%) a vízkártól, például a csőtörés, szivárgás vagy felhőszakadás okozta károktól, míg minden ötödik válaszadó (22%) a szerkezeti kártól, például a repedésektől vagy a tetőszerkezet beszakadásától félti leginkább az otthonát.2
A vízkár helyreállítása gyakran jelentős kiadást jelent, és a munkálatok akár hónapokig is elhúzódhatnak. Az ivóvízmegoldások és csapadékkezelés terén piacvezető Wavin felmérése szerint, ha a vízkár bekövetkezik, az minden második esetben több tízezer forintra rúg, sőt, a válaszadók 20 százaléka még ennél is mélyebben kénytelen a zsebébe nyúlni, hogy kifizesse a több százezres, vagy akár milliós javítási költséget.
A tavaszi, nyár eleji időszak különösen veszélyes, hiszen a gyakori esőzések és záporok fokozzák az árvízkockázatot, különösen a rossz vízelvezetéssel rendelkező területeken. Pedig esővíz szikkasztó és -tározó blokkokkal helytakarékosan és gazdaságosan foghatjuk fel az csapadékvizet, amit így később locsolásra is fel lehet használni
– magyarázza Bakos Gergely, a Wavin esővíz projekteket támogató tervezőmérnöke.
Csőtörés előtt „köpönyeg"
A Wavin kutatása szerint a magyarok 67 százaléka kiemelten fontosnak tartja a szakszerűen beszerelt, jó állapotban lévő vízvezetékeket jövőbeli otthona kiválasztásakor, míg 18 százalékuk az esővíz elleni védelemre is figyelmet fordít. Ez az előrelátás később bőven megértülhet, hiszen egy építkezés költségeinek jellemzően mindössze 1 százalékát teszik ki a vízcsövek, így a magas minőségű, szakszerűen beszerelt vízvezetékek nem növelik jelentősen a kiadásokat.
Az esővíz okozta kár megelőzésére telepített szikkasztó-tározó blokkok segítségével pedig nem csak az otthonunkat védhetjük, hiszen egy 100 négyzetmétes tetőn 10 percnyi esőzés alatt akár 2 köbméter értékes csapadékvizet is összegyűjthetünk. Ez a vízmennyiség egy 250 négyzetméteres kert egyszeri öntözésére elegendő.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az se baj, ha többe kerül
Az épületek legnagyobb természetes “ellensége” a kívülről vagy belülről érkező víz, egy elhanyagolt vízvezetékrendszer pedig jelenlegi vagy akár jövőbeli otthonunk értékét is befolyásolhatja. A Wavin felmérése szerint a magyarok túlnyomó többsége, 85 százaléka, hajlandó lenne többet fizetni egy olyan ingatlanért, amely modern és biztonságos ivóvíz- illetve lefolyórendszerrel rendelkezik – minden negyedik válaszadó akár nagyobb árkülönbség esetén is.
Az ingatlanárak szakadatlan emelkedése a vevők jelentős részét alaposabbá és körültekintőbbé tette. Sokan építési, műszaki és jogi szempontból is törekednek feltárni, jellemzően szakemberek bevonásával, a vásárolni kívánt ingatlan állapotát, ennek részeként pedig górcső alá veszik a villany- és vízvezetékeket, illetve lefolyórendszereket is. A régi, korszerűtlen vízvezetékrendszer egyértelműen értékcsökkentő tényező. A laikus vásárlók számára a lényeges műszaki tudnivalók, így a vízvezetékek állapota sokszor nem feltétlenül láthatók, tudhatók. Ezért a jelenlegi energetikai tanúsítványon és villamos biztonsági felülvizsgálaton kívül hasznos lenne itthon is bevezetni a közművek állapotát is dokumentáló ún. ingatlan műszaki felülvizsgálatot, mint az ingatlan-adásvétel kötelező kellékét
– magyarázza Magyari Éva ingatlanszakértő.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


