0 °C Budapest

Tényleg ebbe kéne tenni a pénzünket bankbetét helyett?

Pénzcentrum
2014. augusztus 25. 05:34

Manapság nehéz jól hozó bankbetétet találni Magyarországon, ezért felmerül a kérdés, hogy milyen alternatívák közül választhatunk. Lehetséges, hogy megússzuk a kamatadót és az egészségügyi hozzájárulást (EHO) is?

Az alacsony betéti kamatok miatt szinte mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mégis, hogyan lehetne jobban fialtatni a pénzt, és milyen feltételek mellett. A pénzügyi tanácsadók legjobb lehetőségként gyakran a befektetési alapokat hozzák fel, de mi is az a befektetési alap? Hogyan működik, és mire kell odafigyelni, ha befektetési alapot veszünk? Összehasonlításunkban a pénzpiaci és likviditási alapokat vetjük össze a bankbetétekkel.

Mi az a befektetési alap?

A befektetési alapok lényege, hogy összegyűjtik az ügyfelek pénzét és így egységes vagyonként kezelve fektetik be, ezzel megosztva a kockázatokat. Ez a pénzpiaci és likviditási alapok esetében azt jelenti, hogy a piacon elérhető legjobb bankbetétekbe, és rövid lejáratú kötvényekbe teszik a pénzt. Ezekért a szolgáltatásokért cserébe természetesen pénzt kér az alapkezelő, különféle díjak, mint például vételi vagy eladási díj, vagyonkezelési költség címén, illetve a befektetési számlának is lehet havi- vagy éves díja.

Melyik a jobb, a betét vagy az alap?

Mind a két terméknek alacsony a kockázata, mégis a betét egy fokkal biztonságosabbnak mondható, többek között amiatt, hogy

míg a betét esetén pontosan tudjuk, hogy mennyi pénzt fogunk visszakapni a futamidő végén, addig az alapok esetén a korábbi hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni befektetésünkre.

Az alapok esetén megtörténhet, hogy a piaci mozgások miatt kevesebb pénzt kapunk vissza, mint amennyit befektettünk, igaz sok alapkezelő eleve tőkevédett pénzpiaci alapokat forgalmaz, ezek esetében ez a veszély nem fenyeget. Plusz előnye a betéteknek, hogy 30 ezer euróig az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garantálja a kifizetést, így bankcsőd esetén is visszakapjuk a pénzünket, míg a Befektető-védelmi Alap (BEVA) maximum 20 ezer euróig fizet.

Hozzáférhetőség szempontjából a befektetési alapok nyernek, mivel bármikor vesszük fel a pénzünket, az eltelt időszakra jár a hozam, míg egy betét feltörése esetén nagy valószínűséggel bukjuk a kamatokat. Azt azért érdemes hozzászámolni a hozzáféréshez, hogy az alapok esetében a szolgáltatók meghatároznak egy időtartamot, ami alatt a pénz hozzáférhető. Ez az időtartam a likviditási alapok esetében általában napon belül megtörténik, míg a pénzpiaci alapoknál általában egy nap alatt hajtja végre a tranzakciót az alapkezelő.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Nehéz azt megmondani, hogy a betétek kamata vagy az alapok hozama kínál jobb megtakarítási lehetőséget.

Általánosságban elmondható azonban, hogy az alapok hozama hozzávetőlegesen az akciós betéti kamatok és az átlagos kamatok között helyezkedik el.

Lényeges, hogy ez természetesen változhat az aktuális piaci mozgások miatt.

Mikor lehet jobb az alap, mint a betét?

Sok szempontból előnyösebb bankbetétben tartani a pénzünket, azonban van olyan élethelyzet, amikor mégis a befektetési alap a jobb pénzünk gyarapítására. Ha ugyanis nem tudjuk, hogy mikor lesz szükségünk a pénzünkre, akkor hosszú távon előnyösebb lehet az, hogy egy újra és újra lekötött betét helyett egy hosszabb távú megoldást, vagyis alapot vásároljunk. Ennek két oka van:

  • Így kivédhetjük, hogy a betét feltörése miatt elveszítjük az aktuális kamatokat
  • Több éves távlatban spórolhatunk azzal, ha az ismétlődő lejáró betétek kamatadója (16 százalék) és az EHO (6 százalék) helyett csak egyszer kell megfizetni a fenti tételeket a befektetési alap esetében.

 

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?