Az Európai Bizottság közölte: nem igaz, hogy azt kérték, szüntessék meg Magyarországon a 13. havi nyugdíjat, sőt, szerintük az intézkedés javítja a nyugdíjak megfelelőségét.
Itt sem megy minden zökkenőmentesen... Japánra már évtizedek óta egy különleges és egyedi társadalomként tekintenek a világon. A világháborúk során és az azóta elért technikai fejlődése, az emberek munkaszeretete, a különleges szokásaik mind-mind olyan érdekességek, amelyek miatt sokan szeretnének odalátogatni, vagy akár le is telepedni. De az egyediség nem minden. A társadalom fejlődése már egy ideje nem mutat jó képet, egyre kevesebb a fiatal, és egyre több a nyugdíjas. Az idősek háromnegyede mégsem költözne máshova, ha tehetné sem...
Hogy áll a nyugdíjrendszer?
A már eddig sem teljesen rózsás helyzet a következő években tovább romolhat, mivel a bébi-boom idején születettek a következő években kezdenek nyugdíjba menni. A hihetetlen népsűrűséggel rendelkező országban a lakosság több mint ötöde 65 év feletti, így az orvosi ellátás és a szociális háló is egyre nagyobb nyomás alatt áll.
A világháború óta az átlagéletkor jelentősen megemelkedett. Miközben 1935-ben még 45 év már soknak számított, addig mára a nők esetén 85, férfiaknál pedig 78 lett az átlagéletkor. Az életfogytig tartó munkahely sokat segített többek között az átlagéletkor növelésében is, mivel a biztos munkahely sok stressztől óvta meg a japánokat. Sokan a nyugdíjba vonulás után is dolgoznak, jelenleg is közel 71 százalék tervezi, hogy aktív lesz a nyugdíjas évek alatt is.
Ennek ellenére a népesség száma stagnál, egyre rosszabb a nyugdíjasok és a fiatalok aránya. Ezzel kapcsolatban már olyan aggodalmak is felmerültek, hogy nem lesz elég munkaerő, aminek köszönhetően az adóbevételek is csökkennek, ráadásul a megcsappant bevételekből egyre több idős embert kellene eltartani. Hosszú távon a bevándorlási politika megváltoztatásával lehetne javítani a helyzeten, de erre egyelőre még nem tett lépéseket a kormány.
Itt sem tökéletes a rendszer...
Az elöregedés azonban még nem minden. Tavaly decemberben derült ki, hogy hivatali mulasztások és szoftverhibák miatt több millió japán nyugdíjbiztosítása került veszélybe. A jelentős mértékű automatizálás megbosszulta önmagát, közel 65 millió adat keveredett össze, vagy tűnt el. A helyzet kicsit hasonlít a magyar biztosítási jogviszonyellenőrzésekre, tavaly az egészségbiztosító közel 700 ezer levelet küldött ki azoknak, akiknek valamilyen probléma merült fel a biztosításával kapcsolatban. Közülük 17 százalék ismerte el, hogy nem fizetett járulékot, de még jelenleg is közel 350 ezer az, akinek még mindig nincs rendezve a jogviszonya.
Ugyanez zajlik most Japánban is, a hivatalok próbálják tisztázni az összekuszálódott adatokat. Ezen felül áprilistól közel 100 millió japán állampolgárnak küldenek értesítést, amiben felszólítják őket az adataik egyeztetésére. Az egész akciónak az a célja, hogy mindenki megkaphassa a neki járó nyugdíjat.
Hogyan állnak a nyugdíjhoz a japánok?
A nyugdíjrendszer a nyugat-európai országokhoz hasonlóan eltér a magyartól. A miénkkel ellentétben Japánban is kétféle számítási mód létezik. Az egyik esetében a dolgozó eldöntheti, hogy mekkora nyugdíjat szeretne kapni, és ehhez mérten állapítják meg havi befizetései összegét. A másik esetben pedig azt lehet eldönteni, hogy havonta mekkora összeget szeretne a dolgozó befizetni, amiből a végén kikalkulálják, hogy mekkora nyugdíjra is számíthat ez alapján.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Mercer felmérése szerint a vállalatok 95 százaléka veszi ki a részét a dolgozó nyugdíjcélú támogatásából, és szinte az összes cég az első formát támogatja. Ennek ellenére az AXA felmérése alapján az derül ki, hogy a dolgozók nagyon kevés százaléka tartja a vállalat feladatának a nyugdíjhoz való hozzájárulást. Az általános vélekedés szerint ez az állam és az egyének feladata. De az állam feladatát nem abban látják, hogy majd megsegít ha szükség van rá, hanem mindössze egy kiegészítésként tekintenek rá a saját megtakarításaik mellé.
Meglepő módon az ideális nyugdíjba vonulás életkoraként a vizsgált országok közül a legmagasabbat a japánok jelölték meg. Ténylegesen 60-61 évesen vonulnak nyugdíjba a dolgozók, de ezt tartják ideálisnak sok más országgal ellentétben, ahol a dolgozók már jóval hamarabb abbahagynák a munkát.
Az időskori évek elérésével azonban még nem "teszi le mindenki a lantot", a jelenleg munkahellyel rendelkezők 71 százaléka tervezi, hogy folytatja a munkát később is. Bár a 2007-ben már nyugdíjasok között ténylegesen "mindössze" 28 százalék azoknak az aránya, akik valóban dolgoznak.
Közép-Európát tekintve, ahova az AXA besorolása szerint Magyarország is tartozik, a dolgozók 49 százaléka tervez valamilyen munkát az időskori éveire, ezzel szemben 2007-ben mindössze 15 százalék dolgozott a nyugdíjkorhatár elérése után.
Kétharmaduknak nem elég a nyugdíja!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.