A nyugdíjasok élete egyre nehezebb a jelenlegi gazdasági körülmények között. A részvényárfolyamok zuhanása miatt számos nyugdíj előtt álló brit megtakarításainak értéke akár 20 százalékot is eshetett tavaly június óta. Amerikában viszont egy új szabályozás keserítheti meg a jelenleg még dolgozók életét, mivel a nyugdíj összegének számítási módja változik, aminek köszönhetően sok leendő nyugdíjas, akinek az lenne a terve, hogy az életjáradék helyett inkább az egy összegű kifizetést kéri, sokkal alacsonyabb összeget kap, mint arra számított volna...
A változások hatása idén még alig érezteti hatását, de a későbbi kifizetésekre komoly hatása is lehet, így lényegesen vonzóbbá téve a havi kifizetések, vagyis az életjáradék választását az érintetteknek. Alapvetően az időskorban kapott nyugdíj összege attól függ, hogy mennyit dolgozott a nyugdíjas, és a munkásévek alatt átlagosan mekkora összeget fizetett be erre a célra.
A nyugdíjasok közel fele abba a körbe tartozik, akiknek a befizetéseit összegzik, majd kiszámítanak egy havi átlagösszeget, ami többek között függ a várható élettartamtól is. Eddig ezzel még nem lenne gond, de ha valaki úgy döntene, hogy most szeretné megkapni a pénzét, az lényegesen kevesebbet kap, mivel az adott összeg jelenértékének kiszámításánál magasabb kamatot alkalmaznak, mint korábban, így a végeredmény alacsonyabb lesz.
2007-ig a jelenérték kiszámítására a 30 éves államkötvények hozamát alkalmazták, viszont a jelenlegi hozamok annyira alacsonyak, hogy ez már arra ösztönözheti a dolgozókat, hogy az életjáradék helyett az egy összegű kifizetést válasszák, ami lényegesen többe kerül a pénztáraknak, mintha az ügyfelek életjáradékot kérnének. A becslések szerint ha adott a lehetőség, a dolgozók közel 70 százaléka választja az egy összegű kifizetést az életjáradék helyett.
Az új szabályok szerint a jelenérték kiszámításához a korábbi államkötvények helyett vállalati kötvények hozamát vennék alapul, ami azt jelenti, hogy az egy összegű nyugdíjkifizetés keretében alacsonyabb összeg jár, mint a régi számítási mód szerint.
Példaként ha valaki 65 éves korára 12 ezer dollár éves nyugdíjra lenne jogosult, de mégis úgy dönt, hogy 60 évesen szeretné megkapni a nyugdíját egy összegben, akkor az új szabályok szerint az összeg mindössze 1 százalékkal alacsonyabb a korábbinál. Viszont ha több idő van a nyugdíjig, akkor már komolyabb összegtől is el lehet esni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A táblázatban is jól látszik, hogy mekkora különbséget jelent az új szabályozás hosszú távon az egy összegben történő kifizetéseknél. 50 évesen akár 25 százalékot is bukhat rajta az ügyfél, így ez valószínűleg arra fogja ösztönözni a nyugdíj előtt állókat, hogy inkább az életjáradékot válasszák.
Bár ha a dolgozók folytatják a befizetéseket, az nyílván nagyobb összeget fog eredményezni, mintha most jutnának hozzá, de még mindig nem akkorát, mint a korábban érvényben levő szabályozási mód szerint. Vagyis mielőtt valaki eldöntené, hogy melyik módot is szeretné választani, mindenképpen érdemes számolgatni egy kicsit, hogy vajon mennyi veszteséget jelenthet az egy összegben kért kifizetés...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


