A ghánai választások közeledtével két fő jelölt verseng az elnöki székért, miközben az ország gazdasági kihívásokkal és környezeti problémákkal néz szembe.
Legújabb brit kutatások szerint otthonunk nem akkora aranybánya, mint gondoljuk. Az elmúlt évtizedben tapasztalt ingatlanár emelkedés sok emberben azt a képzetet keltette, hogy nem fontos takarékoskodni a nyugdíjas évekre, mert a tulajdonában lévő ingatlan hozamaiból vígan megél majd. Sokan előnyben részesítették az ingatlanvásárlást a rendszeres megtakarításokkal szemben. A tulajdonosokat óva intik, hogy ne bízzák magukat kizárólag az ingatlanukra, több lábon kell állni.
A szigetországban a munkaképes lakosság nagy része nem takarékoskodik, - csak minden negyedik dolgozó magánnyugdíj-pénztári tag - nyugdíjukat abból a pénzből remélik, ami a tulajdonukban lévő ingatlan kisebbre cseréléséből marad. A szakemberek számításai szerint hiba lehet kizárólag az ingatlannal megalapozni a nyugdíjas éveket.
Sok ember reméli, hogy az ingatlanpiac megerősödése segíthet a nyugdíjas éveikben rajtuk, de nem szerencsés csupán erre spekulálni. Egy kisebb lakásba költözést követően átlagárakkal számolva százezer font (34 millió forint) maradhat a nyugdíjasok zsebében. Ennek hozamai - az ottani árak mellett is - jó kiegészítést jelenthetnek nyugdíj mellett, de önmagában nem biztos, hogy elegendő a megélhetéshez. Az ingatlanárakra jellemző területi eltérésekből következik, hogy egy magas átlagárral rendelkező területről elköltöző nyugdíjas jóval nagyobb területet vásárolhat az ország másik pontján és még marad is befektetni való pénze. A megtakarítások összeállításakor figyelni kell arra, hogy több lábon álljunk. A tulajdonosoknak az ingatlanpiac lassulása miatt ideje átértékelniük a nyugdíjas terveiket. Aki most elkezd takarékoskodni, nem marad ki az ahhoz tartozó adókedvezményekből, nem teszi ki magát akkora kockázatnak.
Országosan átlag 0,5 %-kal csökkentek a lakásárak, szakértők szerint év végére elérheti az 5 %-ot, jövőre pedig a 9 %-ot. Az erős visszaesés befolyásolja a kisbefektetők hosszú távú ingatlanpiaci terveit. A felmérés szerint még mindig nem elég népszerűek az adómentes egyéni megtakarítási számlák, az elmúlt évtized adatai alapján jogosan az ingatlanbefektetés volt a sláger. Ha valaki 25 éve ingatlanba fektetett, az a statisztikák szerint jelenleg az öt és félszeresét éri, a tőzsdén a nyolc és félszeresét érné, a nyugdíjalapok nem teljesítettek ilyen jól. Nagyobb induló tőkével, nagyobb szelettel lehetett részesülni ebből a növekedésből, az elért hozamok még az esetleges hitelfelvétel költségeit is fedezték. Szakértők szerint a megosztott kockázatú befektetések az előnyösen, melyeknek csak egy része az ingatlan, általában 10, 15 éves időtávokban kell gondolkodni.
A kormány adócsökkentéssel próbálja a megtakarításokra ösztönözni a lakosságot, ennek egyik lépése a jövedelemadó 2 %-os csökkentése volt. Az emberekkel meg kell értetni, hogy ha nem takarékoskodnak, akkor alacsonyabb nyugdíjra számíthatnak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


