2 °C Budapest

Nem kockázatos a deviza, ha ügyesen csinálod

Pénzcentrum
2011. december 14. 05:21

A kiszámíthatatlan árfolyam-ingadozás komoly hatással lehet a vállalkozások üzletmenetére, legyen szó az export-import tevékenységből eredő kockázatokról, vagy akár a devizahitelek törlesztőrészleteinek állandó változásairól. A gondokat megelőzendő, a hektikus árfolyammozgások ellen bankjuk segítségével a kis- és középvállalkozások (kkv) hatékonyan fel tudnak lépni. Ráadásul, mivel a pénzintézetek immár a vállalkozás méretéhez illeszkedő, külön árazási politikát alkalmaznak a devizapiaci műveletek során, a kockázatkezelés és tartozásmenedzselés, egyszóval a "treasury" szolgáltatások díjai egyáltalán nem megfizethetetlenek a kkv-k számára.

Árfolyamkockázat? Van megoldás!

A hazai kkv-k gazdálkodásának szempontjából komoly kockázatot jelent a devizaárfolyamok változékonysága. Sokaknak svájci frankban vagy euróban van hitelük, mások viszont külkereskedelmi tevékenységük révén, normál üzleti működésük közben is nagy kitettséggel számolhatnak. Természetesen van pénzügyi megoldás ezen kockázatok mérséklésére. A vállalkozás egy egyszerű banki ügylettel akár automatikusan is bebiztosíthatja magát a kiszámíthatatlanul változó árfolyamok ellen. (Ez) A mentőöv pedig nem más, mint a forward, azaz a határidős ügylet.

A termék a következőképpen fest: tudjuk például, hogy 60 nap múlva 50 ezer eurót kell kifizetnünk egy külföldi beszállítónak. Ekkor vállalkozásunk egy 60 nap múlva esedékes határidős ügylet keretében 50 ezer eurót vesz a banktól úgy, hogy a jövbeni tranzakció árfolyamát már a kötés során rögzítjük a Treasuryvel. 60 nap elteltével, bárhol is legyen az EUR/HUF pillanatnyi árfolyama, az 50 ezer eurót az előre kialkudott határidős árfolyamon kapjuk meg. Ezzel a vállalkozás lényegében kiküszöbölte az árfolyam változásából adódó kockázatot.

Abban az esetben, ha nem történik árfolyamváltozás, csak a szolgáltatás díját kell megtérítenünk. Ugyanakkor a határidős és pillanatnyi árfolyamokat összehasonlítva a teljesítés időpontjában nyereségünk vagy veszteségünk keletkezhet az árfolyam változásából. Bár kétségtelen, hogy sokak számára a lehetséges extra profit kecsegtető lehet, arról azonban nem szabad megfeledkeznie senkinek, hogy a fedezeti ügyletek célja elsősorban a biztonság megteremtése, s nem a nyereségtermelés. Ez a biztonság pedig a legtöbb vállalkozás számára elengedhetetlen a hosszú távú működőképességhez..

Rengeteg a szolgáltató: mégis hogyan válasszunk?

A Pénzcentrum.hu által megkérdezett pénzintézetek tapasztalatai szerint az ügyfeleknek sokat jelent a személyes kapcsolat, az egyénre - azaz a vállalatra - szabott tanácsadás és a gyakori, folyamatos párbeszéd, illetve kommunikáció. Ugyanakkor a kkv-k egy része vélhetően nem találkozott még a különböző treasury megoldásokkal. Számukra érdemes lehet segítséget kérni a szolgáltató intézménytől az üzleti kockázatok felmérésében, a kockázatkezelési irányelvek meghatározásában, a testre szabott kockázatkezelési megoldások kidolgozásában, valamint a fedezeti tranzakciók végrehajtásában is.

A kockázatkezelési technikában már járatos ügyfeleknek talán a legfontosabb, hogy naprakész piaci információkat, pénzügyi tervezést elősegítő és a devizakockázat kezelését szolgáló testreszabott megoldásokat kapjanak. Ilyenek például a lehető legfrissebb adatok és közérthető elemzések; az előrejelzések; és a visszamenőleges információk - árfolyamokról és kamatlábakról egyaránt. Bár az internetes kereskedési rendszer több helyen még csak tervezett- vagy kiegészítő szolgáltatás, egyre több bank törekszik arra, hogy online felületet biztosítson ügyfelei számára, melyen keresztül azok megbízható információkhoz juthatnak, s a tervezett ügyleteiket akár azonnal végre is hajthatják.

Mindezek fényében a megfelelő pénzügyi szolgáltató kiválasztásánál fontos szempont, hogy az milyen gyorsan tud reagálni a felmerülő problémákra, a piaci változásokra. Ha úgy látjuk, hogy a devizakitettséget kezelő munkatárs nagyobb vészhelyzetekben nem tud helytállni, vagy úgy érezzük, a személyre szabott szolgáltatás nem megfelelő, érdemes elgondolkodni a váltáson.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Alternatív megoldások

A banki megoldásokon túl léteznek alternatív lehetőségek is az árfolyamkockázat csökkentésére, melyek esetenként ugyan nagyon hatékonyan tudnak működni, de mindamellett, hogy általában csak kivételes, főként egyedi helyzetben állják meg a helyüket, előre kiszámíthatatlan kockázatokat rejthetnek magukban, ezért a vállalkozások számára alkalmazásuk lehetőleg kerülendő, de legalábbis gondosan és alaposan megfontolandó.

Gyakran és viszonylag jó hatásfokkal alkalmazott módszer az "utalásmenedzselés", amikor egy vállalkozás úgy próbál meg lavírozni a devizaárfolyamok sodrásában, hogy a fizetési határidőket nem szem elől tévesztve akkor fizet, amikor megfelelően alakul a devizaárfolyam számára. Ez az eljárás bár némileg segítheti a devizaárfolyamokból eredő kockázatok csökkentését, de folyamatosan a vállalkozás érdekei ellen alakuló árfolyamváltozás esetén nem segít.

Szintén jó megoldás lehet a kockázat csökkentésére az exportárbevételek és az importtal kapcsolatos devizafizetési kötelezettségek összhangba hozása. Ha a cég részben devizában exportál, akkor törekedhet arra, hogy a költségei is hasonló arányban, devizában merüljenek fel. Ha importtal foglalkozik, intézheti úgy, hogy az árfolyamkockázatot az üzleti partnerekkel megossza, ezt szerződésben rögzítse. Ehhez persze szükséges a partnerek hajlandósága is.

Jó alternatíva lehet a társaság könyvvezetési pénznemének megváltoztatása abban az esetben, ha a bevételek és ráfordítások döntő többsége nem forintban, hanem más devizában keletkezik. Az áttérés előnye, hogy az eredménytervek során nem kell jelentős árfolyam-ingadozással számolni sem a devizában meghatározott áron értékesített termékek, sem a devizában meghatározott áron beszerzett készletek árában, így az eredménykimutatás jelentős része nem kitett az árfolyamok alakulásának.

Sok vállalkozás, illetve cégvezető véli úgy, hogy képes sikeresen meglovagolni a devizaárfolyamok változásait és így jelentős előnyhöz juttathatja vállalkozását a bankközi devizakereskedelem segítségével. Ugyanakkor a spekulatív jellegű devizakereskedelem rengeteg veszélyt rejt magában, melyet a magas díjak és a hosszú teljesítési idők csak még tovább erősítenek, így egy vállalkozás számára aligha lehet jó megoldás az árfolyamkockázatot ezen a módon kezelni.

 

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 08:04