Tudod, mi a devizahitel lényege, milyen bankkártya- és bankszámlatípusok léteznek, vagy hogy kinek a terhe a szochó? Mit jelent a BUX vagy az EBKM? Teszteld...
A pénteken megszavazott devizahiteles mentőcsomag kisebb meglepetést okozott, mivel a kedvezményes végtörlesztők nem részesülnek automatikusan a visszatérítésből. Megmarad azonban a lehetőségük, hogy bepereljék a bankjukat, így érvényt szerezve igazuknak. Igaz, kétséges, hogy a visszatérítéssel, vagy a kedvezményes végtörlesztéssel járnak jobban. Kiszámoltuk, hogy megéri-e a bírósághoz fordulni. Te bepereled a bankodat? Szavazz!
A pénteken megszavazott devizahiteles törvény értelmében a kedvezményes végtörlesztésben résztvevő banki ügyfeleknek nem járhat vissza pénz automatikusan. Varga Mihály azonban kijelentette, hogy a kedvezményes végtörlesztők élhetnek egyéni jogorvoslattal, vagyis beperelhetik a bankjukat, ha úgy gondolják, hogy több pénzt kaphatnak vissza, mint amennyit a végtörlesztéssel spóroltak.
Mennyit spóroltak a kedvezményes végtörlesztők?
Ismét az általunk korábban ismertetett tipikus devizahiteleshez nyúlunk vissza, aki 2007-ben 8 millió forintot vett fel svájci frank alapon. Ha ez az adós 2011-ben 180 forintos frankárfolyamon kifizette a hitelét, akkor számításaink szerint 2 millió 265 ezer forintot spórolhatott meg.
Ezt az összeget érdemes összehasonlítani a korábbi cikkünkben kiszámolt összeggel. A visszatérítés mértéke a tipikus devizaadós esetében kamatos kamattal számolva 1 millió 101 ezer forintra rúg. Ez az összeg valamivel kevesebb, mint fele a kedvezményes végtörlesztéssel élő adóshoz képest.
Ez azt jelenti, hogy egy átlagos adós nem jár jól akkor, ha perre megy a bankja ellen. Az eltérő árfolyamok miatt azonban nagy különbségek lehetnek mind a visszatérítés mértékében, mind a kedvezményes visszatérítéssel megspórolt összegben. Így minden végtörlesztett szerződés esetén egyedi számításokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, érdemes-e perelni.
Te perre mész a bankod ellen? Szavazz!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.