A grafikusok képzettsége széles skálán mozoghat: az OKJ-s szakképesítéstől a művészeti egyetemi diplomáig terjed.
Itt élnek tömegével a hitelcsapdába került magyar fiatalok: sosem dolgoztak, máris milliókkal tartoznak
Több mint 20 év telt el azóta, hogy 2001-ben létrehozták a felsőoktatásban részt vevő diákokat támogató Diákhitel Központ Zrt-t. Az azóta eltelt közel negyed évszázadban több mint félmillió szerződés köttetett a Diákhitel Központ és a diákok között, összesen mintegy 500 milliárd forint értékben. De vajon mi a helyzet most? Az alábbiakban a Diákhitel Központtól kikért adatok alapján többek között bemutatjuk, hány szerződés van jelenleg érvényben, ezek mekkora összeget jelentenek, illetve azt is, hogy az ország mely részei vannak a leginkább eladósodva.
A Diákhitel Központ Zrt. tájékoztatása szerint 185 471 a jelenleg is hatályos Diákhitel-szerződések száma, melyek közel felét, 92 257-et (49,7%) a Diákhitel1-szerződések teszik ki. A szerződések másik felén nagyjából egyenlő arányban osztozik a Diákhitel2 és a pandémia idején átmenetileg bevezetett Diákhitel Plusz – előbbi esetében 44 924 (24,2%), utóbbi esetében pedig 48 290 (26%) a még hatályos szerződések száma.
A hatályos szerződések összértéke 233,1 milliárd forint, amely összeg 71 százalékát, 165,5 milliárd forintot tesz ki a Diákhitel1-szerződések összege. A második legnagyobb tételt a Diákhitel2 konstrukció szerződéses összege jelenti – ez jelenleg 54,9 milliárd forint, ami az összes kihelyezett összeg 23,5 százalékát jelenti. A legkisebb szeletet a Diákhitel Plusz-szerződések teszik ki – ezek összértéke 12,8 milliárd forint, amely a teljes összegnek csupán az 5,5 százaléka.
Látható tehát, hogy a különböző konstrukciók részarányai teljesen másképp oszlanak meg a szerződések száma és azok összege tekintetében, ami értelemszerűen azzal magyarázható, hogy jelentősen eltér a különböző konstrukciók keretében felvehető összegek nagysága – míg a Diákhitel1 esetében tanulmányi félévenként maximum 750 ezer forint, addig a Diákhitel2-nél a képzés önköltségi díjának megfelelő összeg vehető fel, a már nem értékesített Diákhitel Plusznál pedig 500 ezer forint volt a maximális hitelösszeg. A fentiek alapján egyébként kiszámítható, hogy
- a Diákhitel1 esetében 1 793 631 forint,
- a Diákhitel2 esetében 1 221 908 forint,
- míg a Diákhitel Plusz esetében 264 113 forint az átlagos hitelösszeg.
Történelmi kitekintés
A fenti számok a még hatályban lévő szerződésekre, illetve azok összegére vonatkoznak, ám a 2001 óta eltelt időszakban természetesen már számos szerződés lejárt, a tartozások visszafizetésre kerültek. Ennek ellenére érdekességként megemlítjük, hogy a Diákhitel Központ adatai szerint az alapításuk óta eltelt időszakban összesen 516 161 szerződés köttetett a Központ és a diákok között, míg az ezen időszak alatt folyósított összeg 500,5 milliárd forint volt.
Még a pandémia előtt született, a Diákhitel Központ akkori adatait összefoglaló cikkünkben azt írtuk, hogy 2019 szeptemberéig mintegy 400 ezer hallgató részére folyósítottak diákhitelt több mint 400 milliárd forint értékben, így azt mondhatjuk, hogy az elmúlt 5 évben mind a hallgatók száma, mind a folyósított összeg nagysága közel 30 százalékkal emelkedett.
Ezek a legeladósodottabb régiók
A települések közül változatlanul Budapesten él a legtöbb ügyfél – számuk a legfrissebb adatok szerint 33 956. A többi top település még csak meg sem közelítik ezt a számot – a második helyen álló Debrecenben 4 025, a harmadik helyen álló Pécsen 3 406, míg a negyedik helyen álló Szegeden 3 278 a Diákhitel Központ ügyfeleinek száma. A többi településen már a 3 ezret sem éri el a hallgatók száma – a Szegedet követő Miskolcon már csak 2 938 ügyfél van, Nyíregyházán 2 511, míg Kecskeméten már csak 2 015. A listán lévő többi településen pedig már a 2 ezret sem éri el az ügyfélszám.
A vármegyéket vizsgálva is megállapíthatunk némi vízfejűséget, ugyanis míg az ügyfelek szempontjából legnépesebb Pest vármegyében 23 296, addig a második legnépesebb Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében mindössze 9 081 az ügyfelek száma. A listát két kelet-magyarországi vármegye folytatja – Szabolcs-Szatmár-Beregben 7 957, Hajdú-Biharban 7 655 ügyfél van, majd Bács-Kiskun következik 6 798, illetve Baranya 6 437 ügyféllel. A legkevesebb ügyfél Vas (2 658) és Nógrád (2 467) vármegyében van.
Szépen olvad a pluszos diákhitelesek száma
Mint már utaltunk rá, a Diákhitel Pluszt a pandémia idején vezették be azzal a céllal, hogy enyhítsék a diákok járvány okozta anyagi nehézségeit. Az eredeti elképzelés szerint a terméket csak 2020 végéig igényelhették volna a hallgatók, ám az igénylés határidejét később többször is kitolták, így azt végül egészen 2022. szeptember 30-ig igényelhették az arra jogosultak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Diákhitel Központ két héttel a termék kifutása előtt, 2022. szeptember közepén kiadott közleménye szerint kifejezetten népszerű konstrukcióról volt szó, melyet több mint 58 ezren igényeltek a megelőző időszakban.
Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy az azóta eltelt két évben nagyjából 10 ezer szerződést törlesztettek az ügyfelek, ami az összes szerződés ~16,7 százalékát jelenti. A Diákhitel Plusz visszafizetésére egyébként a folyósítást követő egy év türelmi idő után maximum 5 éven belül kell visszafizetniük az adósoknak.
Rendkívül kicsi a nem teljesítő hitelek aránya
Kérdésünkre a Diákhitel Központ azt is elárulta, hogy a diákhiteles ügyfelek többségének nem okoz gondot a tartozása törlesztése –
a legutóbb behajtásra átadott szerződések aránya a törlesztési szakban levőkhöz képest 0,3 százalék.
Magát a behajtási tevékenységet egyébként nem a Központ végzi, ugyanis a behajtandó szerződéseket követelés engedményezés tranzakció keretében átadja az MKK Magyar Követeléskezelő Zrt-nek. Ennél pontosabb adatokat azonban a Diákhitel Központ nem bocsátott rendelkezésünkre.
Remek hír jött rengeteg magyarnak: fontos program bővült, így lehet igényelni az állami ingyen pénzt
300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia Plusz Program.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Kiderült, mekkora kamatot fizet a Gránit Bank új, kombinált betéti terméke
Az betéti konstrukció január 20-tól érhető el.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.