1 °C Budapest

Szegény a magyar vagy gazdag?

Pénzcentrum
2008. március 31. 05:55

Jövedelmi különbségek Múlt héten jelentette meg a Tárki az UniCredit Bank támogatásával készített Európai Társadalmi Jelentését. Ezen kötet jövedelmi egyenlőtlenségeivel kapcsolatos megállapításait kívánjuk mai cikkünkben bemutatni, melyből kiderül, milyen különbségek lelhetők fel jövedelmi egyenlőtlenség és szegénység tekintetében az uniós tagállamok között, s azt is megnézzük, mi jellemző hazánkra.

Mi a jövedelmünk?

A háztartások jövedelmi helyzetének elemzéséhez az Európa Tanács által 2001-ben elfogadott, úgynevezett laekeni indikátor-rendszert használták. Ennek megfelelően jövedelemnek a háztartások éves rendelkezésre álló jövedelme számít. Annak érdekében, hogy megfelelően mérhessék a háztartástagok eltérő szükségleteit, illetve az eltérő tagszámot, bizonyos súlyozást alkalmaztak.

Ennek értelmében az első felnőtt háztartástag egy fogyasztási egységnek számít, a további felnőttek 0,5-es súllyal kerülnek beszámításra, míg a gyerekek 0,3 egységnek számítanak. Végül a háztartásban keletkező jövedelmet elosztják a háztartás fogyasztási egységeinek számával, s ezt vették a háztartások jövedelmének.

A tanulmányban tehát a jövedelem az a pénzösszeg, amely a háztartások rendelkezésre áll egy évben, és tartalmaz minden támogatást, azonban nincsenek benne a közvetlen adók (társadalombiztosítási járulék, jövedelemadó).

Mit mutatnak még?

Medián
Az adott értékek közül az a szám, amelynél az értékek fele nagyobb, másik fele pedig kisebb.
A háztartások jövedelmi egyenlőtlenségeinek mérésére két mérőszámot is alkalmaztak. Az egyik a felső és alsó jövedelmi ötöd (20 százalék) átlagjövedelmeinek egymáshoz viszonyított aránya, másrészt pedig a jövedelmek eloszlásának Gini-együtthatója. Ez utóbbi mutatóról azt érdemes tudni, hogy 0 és 1 közötti értéket vehet fel (ezt megszorozva 100-al kapjuk meg a százalékos értéket), s minél nagyobb az egyenlőtlenség annál nagyobb az értéke.

Az egyenlőtlenségek mérésében szintén fontos szerepet tölt be a szegénységi ráta, mely azon emberek arányát mutatja meg, akiknek a hozzárendelt háztartási jövedelme (ez a rendelkezésre álló jövedelem) nem éri el a medián jövedelem 60 százalékát.

Egyenlőtlen jövedelem

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)


A 2004-es évre vonatkozó Gini-indexek alapján egyértelműen Portugáliában a legmagasabb az egyenlőtlenség mértéke, ahol a mutató értéke 41 százalék. A kiemelkedő egyenlőtlenséggel rendelkező tagországot követi 35-36 százalékos indexszel Litvánia, Lettország és Lengyelország. Magyarország a felső középmezőnyben helyezkedik el 27 százalék körüli értékkel.

Ezeket az adatokat összehasonlítva az évtized elejére jellemző értékekkel, kiemelkedő, 10 százalékot meghaladó mértékben emelkedett az egyenlőtlenség Portugáliában, Olaszországban, Lengyelországban, Litvániában és Írországban. Az egyenlőtlenség nálunk is növekedett, hozzávetőlegesen 8 százalékkal.

Honnan kapjuk a legtöbb pénzt?

A jövedelmek eloszlása és szerkezete

Az átlagjövedelmeket górcső alá véve kitűnik, hogy az uniós tagállamok között jelentős mértékű különbségek vannak. Az életszínvonal Litvániában a legalacsonyabb, itt 5304 eurót tesz ki az átlagos jövedelem. A skála másik oldalán Luxemburg áll 29 153 euróval. A 2004-es adatok alapján Magyarország a mezőny alsó részén helyezkedik el.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 22. 11:24
Kósa András, a Szabad Európa főmunkatársa és mentoráltja, Fritz Zsuzsanna közös cikke végzett az éle...
Holdblog  |  2024. november 22. 08:48
Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, embe...
KonyhaKontrolling  |  2024. november 22. 07:48
Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számo...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?