2 °C Budapest

Nyugati cégek paradicsoma: nevetséges minimálbér, jó kilátások!

Pénzcentrum
2008. március 20. 12:00

Szinte ingyen dolgoznak... Szinte naponta hallunk Ukrajnával kapcsolatos híreket. A magyar benzinturizmus és az olcsó áruk a keleti országrészben méltán népszerűvé teszik az országot, szinte folyamatos a sor a határátkelőkön. A magyarok többsége leginkább a hihetetlen árkülönbségek miatt utazik át egy napra Ukrajnába, ott szinte mindent a magyar ár töredékéért lehet megkapni. De vajon milyen lehet a pult másik oldalán állni?

Európában először 1994-ben, Észtországban alkalmaztak egykulcsos személyi jövedelemadót, majd egy ével később Grúzia, Lettország, Litvánia, Oroszország, Románia, Szlovákia, Ukrajna, és Szerbia is ezt választotta. 2008-ig 21-re emelkedett az egykulcsos jövedelemadó-rendszert alkalmazó országok száma (ide értve Albániát, Kazahsztánt, Montenegrót, Lengyelországot és Macedóniát). Ukrajnában a személyi jövedelemadó 15 százalék, bár a külföldről kapott jövedelmek 30 százalékkal adóznak.

A munkáltatók a munkavállalókhoz hasonlóan kötelesek hozzájárulni a közterhekhez. A bruttó bérekre kell számítani a megadott százalékokat, de tekintve, hogy 2008 januárjától a törvényileg kötelezően fizetendő minimálbér 515 hrivnya (16 850 forint), amit áprilisban 525 hrivnyára (17 178 forint) fognak emelni, ez nem jelent akkora terhet egy külföldi vállalatnak.


A munkavállalóknak csak akkor kell megfizetni a munkavállalói járulékot, ha ukrán állampolgárok.

Cég alapítása

A magyar - már szinte azonnali - cégalapítással ellentétben itt még közel egy hónapba telhet egy választott társasági forma létrehozása. Első lépésként hitelesíttetni kell az alapító okiratot egy közjegyzővel, ami nagyjából 350 hrivnyába (11 450 forint) kerül. A hitelesítés díja változik az oldalak és a másolatok számától függően is, de az is befolyásolja, hogy magánközjegyzővel hitelesíttetjük, vagy megfelel nekünk a hivatalos közjegyzői hitelesítés. Ezektől függően a költség 30-tól akár 400 hriványig (1 000 - 13 000 forint) is terjedhet.

Második lépésként nyitni kell egy bankszámlát, amire a tagoknak be kell fizetni az alaptőke 50 százalékát. A nyitás banktól függően lehet ingyenes, de előfordulhat, hogy 100 hrivnyát (3 272 forint) is elkérnek érte. Ehhez elvileg már szükséges lenne a cég pecsétje, de mivel induló vállalkozásról van szó, anélkül is megoldható, ilyenkor a szükséges iratokat a bank alkalmazottja is aláírja. A banknál a számlanyitási költségek mellett összefuthatunk más fizetési kötelezettséggel is, ugyanis regisztrációs díjat kell fizetni, ami 1 -7 hrivnya (33 - 231 forint) között mozog.

További feladataink közé tartozik a cég regisztrációja, ami általában 5 napot vesz igénybe, és 170 hrivnyát (5 562 forint) kérnek érte. A regisztrációhoz szükséges iratok az alapító okirat két példánya, az alakuló ülés jegyzőkönyve, a banki dokumentumok a számlanyitásról és a szükséges alaptőke befizetéséről, valamint egy kérelem (regisztrációs kártya). Ha minden rendben van, a hivatal kiállít nekünk egy igazolást a regisztrációról, ez a cég bejegyzéséről szóló dokumentum.

Ezzel a regisztrációval elvileg megtörtént a bejelentkezés a Statisztikai Hivatalhoz, a társadalombiztosítási szervekhez, és az adóhatósághoz is, bár érdemes azért ezt ellenőrizni. A Statisztikai Hivatalba például sokszor külön kell bejelentkezni, annak ellenére, hogy elvileg ez megtörtént.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A regisztráció után be kell jelentkezni az általános forgalmi adó hatálya alá, ehhez az adóhatóságnál kell egy adószámot kérni, ami 10 napig is eltart, és 17 hrivnyába (556 forint) kerül. A társasági adó kulcsa 25 százalék.

Ezek után a belügyminisztériumnál kell kérelmezni, hogy csináltathassunk céges pecsétet. Gyorsított eljárással ez 3 nap, bár hivatalosan 5 napba telne. Ez nyilvánvalóan az árban is meglátszik, a gyorsított eljárásért 102 hrivnyát (3 340 forint), a hivatalos útért 51-et (1 670 forint) kérnek el. Ez viszont még csak az engedélyeztetés, a pecsétet külön kell elkészíttetni, 2 nap alatt, 60 - 180 hrivnyáért (1 960 - 3 920) a pecsét bonyolultságától függően. Ezek után már nincs más választásunk, mint megkezdeni a működést...

A kiaknázatlan paradicsom...

Cégformák

Amikor egy külföldi vállalat vagy egy magánszemély úgy dönt, hogy meg szeretné vetni a lábát az ukrajnai üzleti életben, akkor számos lehetőség tárul elé. A külföldiek által leginkább alkalmazott cégforma a részvénytársaság, a korlátolt felelősségű társaság, illetve a képviseleti iroda. Ezen kívül több forma is létezik, de azokat a külföldiek kevésbé gyakran választják.

A vállalatok alapítására semmilyen korlát nincs, nem feltétel, hogy az alapító tagnak, vagy a tagok valamelyikének ukrán állampolgárnak kell lennie. Bármely cégformát alapíthatnak külföldi állampolgárok.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 08:04