Ne dobd be a zaciba: van másik! Olcsó hitel ingatlan fedezet nélkül? Első hallásra lehetetlennek tűnő kifejezés, de a valóság mást mutat. Természetesen nem a zálogházak által ajánlott záloghiteleket értjük a megoldás alatt, hiszen ezeket korántsem lehetne az olcsó jelzővel illetni. A kereskedelmi bankok által ajánlott konstrukciókról van szó, amelyek bár nem ingatlanfedezetük, de az egyéb felajánlott és a bank által elfogadott fedezet miatt kedvezőbbek a személyi kölcsönöknél.
A megoldás pedig nem más, mint a lombardhitel és annak speciális, csakis betétfedezettel dolgozó konstrukciója, melynek célja, hogy a betéttel rendelkező, de hitelt felvenni szándékozó ügyfél, a betéti kamatok megóvása mellett tudjon a fedezetlen személyi kölcsön esetében alkalmazottnál jobb feltételekkel hitelhez jutni.
A lombardhitelek értékpapír fedezete mellet nyújtott hitelek, egyes kereskedelmi bankok azonban a fedezetként elfogadott termékek közé besorolták a biztosítási szerződéseket, illetve magánbetéteket is, anélkül, hogy külön konstrukciót dolgoztak volna ki rájuk. A lombard hitelek és a speciális betétfedezetes konstrukciók esetében is a pótlólagos fedezet, a könnyű hozzáférhetőség és ezáltal az alacsonyabb kockázat eredményezi a csökkentett költségeket.
Nagyot álmodni itt se merj!
Természetesen, ahogy a lakáshitelek esetében is, a bank a kockázatait mérlegelve csökkenti a fedezetként felajánlott betét, illetve értékpapír értékét, amelyet mint hitelbiztosítéki értéket elfogad, így csupán kósza ábránd, hogy a betétfedezet mellett annak értékénél nagyobb hitelösszegbe beleegyezne a bank.
Mivel a betétek esetében kevés azon külső tényezők száma, és főként makrogazdasági jellegűek, melyek a betétek jelenértékét megváltoztatnák, ezért a pénzintézetek könnyen standardizálni tudták a maximálisan adható hitel összegét a betét értéke és a futamidő függvényében.
A legtöbb bank éven belüli hitelek esetében 90 és 98 százalék között, míg éven túli szerződések esetében bőven 90 százalék alatt határozza meg a hitelösszeg legfelső korlátját a betétösszeg függvényében. Ennek oka, hogy a bank számol a pénz időértékével vagyis azzal, hogy a betétösszeg a hitel kifizetésekor már nem lesz egyenlő a mai nominális értékkel.
Sokan sokfélét: mindenki másképp csinálja!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kereskedelmi bankok által leggyakrabban nyújtott lombardhitel mellett, mint azt már az előbbiekben is említettük, előfordulnak kifejezetten betétfedezetet alkalmazó pénzügyi konstrukciók, melyeket két csoportba oszthatunk: találkozhatunk betétfedezetes folyószámlahitellel, illetve betétőrző hitelkonstrukciókkal is.
A két megoldás közötti különbséget az jelenti, hogy míg az első esetben alapvetően egy hosszú távra lekötött és zároltatott betét mellett nyújtott hitelkeretről van szó, mely esetében a felvett hiteleket a pótfedezet miatt alacsonyabb kamatok terhelik, addig a betétőrző hiteleknél egy szabályos hiteligénylési folyamat után nyújtott fix futamidejű és kamatozású konstrukcióról van szó.
Természetesen a két konstrukció teljesen más célokat szolgál, míg a betétőrző folyószámlahitel célja, hogy csökkentse az egyébként magas kamatokat és megvédje a hosszú távú betétek kamatait a pillanatnyi likviditási zavar miatti feltöréstől, addig a betétfedezetes hitelek sokkal inkább egy speciális fedezet mellett konstrukciót rejtenek magukban. A kérdés csupán, hogy ez a termék megéri-e az árát.
Így a lényeges kérdés, hogy érdemes-e egy a betéti kamatoknál nagyobb hitelkamattal rendelkező kölcsönt felvenni: míg a bankok átlagosan egy 1 éves lekötésre 6,5 százalék körüli kamatot adnak, addig a hitelek éves kamatai 10 százalék körül mozognak, nem számítva az egyéb költségeket.
Betétmentő hitelek - mennyit fizetsz mindenért?
Ne gondolkodj kis léptekben!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.