Óvakodj a készpénztől! A közelmúltban beszámoltunk róla, hogy a Gazdasági Versenyhivatal több hazai bank esetében is kifogásolja a hitelkártyákkal kapcsolatos ügyfél-tájékoztatás színvonalát, valamint félrevezetőnek ítéli meg a kamatmentesség látszatát keltő hirdetéseket. Tény, hogy akad egy-két apró részlet, ami nem mindenhol kerül kihangsúlyozásra, az esetleges kellemetlen tapasztalatokat megelőzendő igyekszünk hát a bankok segítségével némi támpontot nyújtani arra vonatkozólag, mikor is úszhatjuk meg a kamatfizetést. Előrebocsátjuk, nem minden bank alkalmaz azonos kamatszámítást, így rendkívüli jelentőséggel bírhat a megfelelő tájékozódás! Vágjunk is bele!
Körképünk összeállításához a következő bankok nyújtottak segítséget: OTP Bank, K&H, Erste Bank, Raiffeisen, Budapest Bank, CIB Bank, Citibank.
Egy mondat, amiből érdemes lehet kiindulni...
"Amennyiben a hó végi zárlati elszámolás napjától kezdődő X napos türelmi időszak alatt az aktuális számlázási időszak végén fennálló teljes tartozás összege visszafizetésre kerül, abban az esetben az előző hónapban végrehajtott vásárlási tranzakciók után hitelkamatot nem számít fel a bank."
A fentivel megegyező tartalmú mondat szinte minden válaszadó bank hitelkártya-hirdetményében megtalálható, ebből azonban két dolog bír kiemelkedő fontossággal számunkra:
- A teljes tartozást meg kell fizetni a türelmi időn belül a kamatmentességhez?
- Készpénzfelvétel esetén egyáltalán nem beszélhetünk kamatmentességről?
Kezdjük is a második, egyszerűbb kérdéssel, mielőtt feltárnánk a kamatszámítás érdekes módozatait!
Óvakodj a készpénztől!
A válaszadó bankok egyértelmű állásfoglalása szerint a kamatmentesség ígérete a készpénzfelvételi tranzakciókra egyáltalán nem vonatkozik, melyet ügyfél-edukációs szempontból a legtöbben igyekeznek egyre inkább hangsúlyozni.
Amennyiben tehát egy - talán önhibájából tájékozatlan - ügyfél abban a tudatban megy hitelkártyájával az ATM-hez, hogy kamatmentesen használja a bank pénzét, nagyon meg fog lepődni a havi kivonat kézhezvételekor!
A meglepetés két forrásból táplálkozik: egyrészt a hitelkártyák esetében rendkívül magas a készpénzfelvétel díja, másrészt a havi, nagyságrendileg 2-2.5%-os kamat készpénzfelvételkor a tranzakció időpontjától a visszafizetés napjáig felszámításra kerül, mindenféle kamatmentes periódus nélkül!
Az alábbi táblázatban mintegy elrettentésként összegyűjtöttük, mennyibe kerül 100 ezer Ft ATM-es felvétele hitelkártyával. A kirívóan magas számok kommunikálása a bankok törekvéseivel is összhangban van, hiszen minden pénzintézet igyekszik ezen negatív motivációval terelni ügyfeleit a vásárlási tranzakciók irányába.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kamat okozhatja az igazi meglepetést!
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy a teljes igénybe vett hitelkeret összegét vissza kell-e fizetni a kamatmentes perióduson belül, hogy tényleg kamatmentesen használhassuk a bank pénzét. A problémát legegyszerűbben az alábbi példával világíthatjuk meg, melyből számszerűsítve kiderül, mi a különbség pénztárcánk számára a szimpla és a dupla ciklusos kamatszámítás között.Tegyük fel, hogy az ügyfél felhasználja a hónap elején a 200 ezres hitelkeretét, majd a kamatmentes perióduson belül visszafizet 190 ezer forintot. Ekkor a következő hónap kivonatán mire számít fel kamatot a bank? Csak a fennmaradó 10 ezer Ft-ra 1 havit, vagy a 200 ezer Ft-ra 1 havit és a 10 ezer Ft-ra még egy havit?
A megkérdezett bankok - egy kivétellel - a következő álláspontot vallják: a kamatmentesség feltétele akkor teljesül, ha az ügyfél a teljes fennálló tartozását rendezte a kamatmentes perióduson belül. Ellenkező esetben nincs szó mentességről, tehát a fenti példánál maradva a 200 ezer forintra is kell egy havi kamatot fizetni, a 10 ezer forintra pedig a visszafizetésig további kamat kerül felszámításra.
Amennyiben tehát úgy döntünk, hogy nem fizetjük vissza a teljes tartozást, akkor lemondunk a kamatmentességről és rendes hitelkamatot fizetünk, mely a 200 ezer forint felvételétől egészen az utolsó forint visszafizetéséig, napi kamatszámítás alapján történik a fennálló tartozás figyelembe vételével. Az Erste Banknál mindezt a következőképpen foglalták össze találóan: "egyszerűen - mint bármely fogyasztási hitel esetében - szimpla napi kamatelhatárolás van, amely alapján ha a kamatmentesség feltétele nem teljesül, a bank terheli a vásárlásra normál kamatszámítás szerint elhatárolt kamatot, ha pedig a kamatmentesség feltétele teljesül, akkor pedig törli az elhatárolt kamatot és nem terhel kamatot, azaz kamatmentes lesz a vásárlás."
A fenti politikával ellentétes nézetet vall a Raiffeisen Bank, melynek estében a fenti példában csak a 10 ezer forint válik kamatkötelessé. Ezen tétel esetében a kamat napi elszámolású és a vásárlástól számítva ketyeg. Mindez a hirdetményben a következőképp jelenik meg: a visszafizetési határidőig visszafizetett vásárlás kamatmentes, a vissza nem fizetett pedig automatikusan hitellé alakul át.
Aki a fentiek kapcsán sem érzi minden információval felvértezve magát, mindenképpen kérdezzen rá a kiszemelt banknál a konkrétumokra, ugyanis a jogilag minden bizonnyal korrektül megfogalmazott mondatokból meglehetősen nehéz kihámozni a pénzügyeink szempontjából kiemelkedő fontosságú részleteket!
Hogy milyen fontos is a fenti példánál ez a "kis apróság", azt számszerűsítjük végezetül 2.5%-os havi kamattal számolva, mintegy meggyőzve Olvasóinkat, hogy az ördög a részletekben rejlik, ezért ne is próbáljunk időt spórolni a tájékozódáskor, mert sokat bukhatunk rajta! Amennyiben kereken egy havi kamatot számítunk fel a 200 ezer Ft-ra, majd pont egy újabb hónap múlva fizetjük vissza a fennmaradó 10 ezret, akkor 5,250 Ft-ba került az ingyenesnek vélt hitel. A másik - szimpla ciklusos - esetben mindezt 250 Ft-ból ússzuk meg...
Életbevágó rendeletet hozott éjjel Orbán Viktor: készülhet a magyar lakosság, már érvénybe is lépett
Újabb 6 hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbították a lakossági kamatstopot. A döntés a Magyar Bankszövetség tiltakozása ellenére született meg.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.