0 °C Budapest
Close-up of caregiver holding senior client hand. Support from nurse to patient, taking care of elderly man in hospital. Emotional support and care in healthcare, hospice care.

TB járulék 2025: itt az egészségügyi szolgáltatási járulék összege, így kell befizetni

2025. január 19. 11:01

A tb járulék, azaz a társadalombiztosítási járulék, bizonyos esetekben pedig az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évi megfizetése teszi lehetővé, hogy igénybe vehessük az ingyenes állami egészségügyi szolgáltatásokat. Járjunk utána, mi az a tb járulék és mi a tb járulék jelentése, mennyi az összevont tb járulék 2025 évében, mekkora a tb járulék mértéke a bruttó fizetésünkhöz mérve! Melyek az egyéni vállalkozók járulékai és mennyi az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évében?

A tb járulék egyike azoknak az általános közterheknek, amelyeket minden magyar dolgozó munkabéréből automatikusan levonnak – na de mi a helyzet akkor, ha valaki nem alkalmazottként, hanem egyéni vállalkozóként folytat kereső tevékenységet, ha nem dolgozik, vagy ha más okból kifolyólag nem fizeti a tb járulék összegét? Mennyi a tb járulék 2025 évében, emelkedett-e a tb járulék 2024 óta, mi a különbség a társadalombiztosítási járulék és az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évi terhei között – mikor, kinek, melyiket és hogyan kell megfizetni? Melyek az egyéni vállalkozó járulékai, hogyan válik biztosítottá az egyéni vállalkozó?

Munkavállalói járulékok 2025

Ahhoz, hogy egy magyar munkavállaló kézhez kapja nettó fizetését, kötelező jelleggel be kell fizetnie a bruttó bérét terhelő adókat és járulékokat, amelyeket automatikusan levonnak keresetéből. Magyarországon a 2025 évi munkavállalói járulékok közé soroljuk a 15%-os személyi jövedelemadót és a 18,5%-os társadalombiztosítási járadékot, amelyek együttesen (egyéni alapon megállapított kedvezmények nélkül) a bruttó bér 33,5%-át teszik ki. A teljes munkáltatói bérköltség azonban nem áll meg ennyiben: a munkáltató 13% szociális hozzájárulási adót köteles befizetni alkalmazottja munkabére után.

Tb járulék 2025: mi a társadalombiztosítási járulék jelentése?

A tb (tb jelentése: társadalombiztosítás) az állami szociális ellátórendszer egyik alappillére: a magyar dolgozók mindaddig, míg képesek önmagukról gondoskodni, kötelesek hozzájárulni az állami tartalékképzéshez (fizetniük kell jövedelmeik után a terheiket). A tb járulék fizetése lehetővé teszi, hogy munkaképtelenség, keresőképtelenség (pl. tartós betegség) és más speciális élethelyzetek esetén jogosulttá váljunk arra, hogy igénybe vehessünk olyan állami ellátásokat, mint például a nyugdíj, az ápolási díj, a CSED, a GYED vagy például a betegszabadság és a táppénz juttatásai.

Mennyi az összevont tb járulék mértéke?

A munkavállalói járulékok közé tartozó tb járulék, avagy társadalombiztosítási járulék mértéke egységesen 18,5%, amelyet minden magyar dolgozó köteles befizetni bruttó munkabére után. Az összevont társadalombiztosítási járulék (Új Tbj.) 2020. július 1-jén lépett életbe, melynek értelmében

a 18,5%-os tb-járulék a 10%-os nyugdíjjárulékból, a 7%-os egészségbiztosítási járulékból (ebből 4% pénzbeli és 3% természetbeni egészségbiztosítási járulék), illetve az 1,5%-os munkaerőpiaci járulékból áll.

Nézzünk egy konkrét példát arra, hogyan számol a tb járulék kalkulátor 2025 évében! Tételezzük fel, hogy valaki egy Magyarországon átlagosnak mondható, bruttó 600.000 Ft-os fizetéssel rendelkezik, amely után nem érvényesíthet egyedi alapon meghatározott adó-és járulékkedvezményeket (ilyen például a családi adókedvezmény 2025 évében is):

Tehát: alkalmazotti munkaviszonyban a tb járulék 2025 évi megfizetése automatikus levonás formájában történik, azaz nincs semmilyen teendőnk a tb járulék fizetése kapcsán, a dolgozónak nem kell külön „befizetni” a tb járulékot. Amennyiben nem havi munkabér formájában jutunk adóköteles bevételhez, érdemes minden esetben utánajárnunk, milyen jövedelem után mennyi adót és egyéb járulékot vagyunk kötelesek fizetni, ugyanis bizonyos esetekben nem terheli a jövedelmünket a 18,5%-os társadalombiztosítási járulék. Tipikus példa erre a CSED, amely után csak szja-t kell fizetnünk, a GYED után pedig 15% szja-t és 10% nyugdíjjárulékot vonnak le (bizonyos esetekben szja-mentesség is érvényesíthető).

Az egyéni vállalkozó járulékai 2025 évében

A fentiekben már elárultuk, mennyi a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó magyar alkalmazottak esetében a tb-járulék, azonban eddig még nem volt szó az egyéni vállalkozó tb járulék fizetési kötelezettségéről. Magyarországon az egyéni vállalkozók jövedelmeit is érintik különféle adók (vállalkozói személyi jövedelemadó, kisadózó vállalkozások tételes adója vagy átalányadó, emellett a szociális hozzájárulási adóról se feledkezzünk meg) és járulékok.

Abban az esetben, ha az adott hónapban nincs kivét, vagy ha a kivét összege nem éri el a vállalkozói járulékfizetés alsó határát, akkor is meg kell fizetni a tb járulék összegét – ilyenkor az alsó határösszeg (a 2025 évében hatályos minimálbér) alapján történik a tb járulék számítása egyéni vállalkozóknál.

A tb járulék fizetése havi rendszerességgel történik, a tb járulék fizetés határidő mindig a tárgyhónapot követő hónap 12-e.

Mikor nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetnie az egyéni vállalkozónak?

Az egyéni vállalkozó járulékai kapcsán is fontos kiemelnünk, hogy bizonyos esetekben a vállalkozó mentesül a tb járulék fizetési kötelezettség alól – tipikus példa erre az, ha az egyéni vállalkozó táppénzben, CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben, GYET-ben, GYOD-ban, örökbefogadói díjban, ápolási díjban vagy gyermeknevelési támogatásban részesül (kivéve, ha a GYES, a GYOD vagy az ápolási díj folyósítása alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja), vagy ha több gyermekgondozáshoz kötődő ellátásban egyidejűleg részesül.

Akkor sem kell a vállalkozónak tb-járulékot fizetni, ha a vállalkozó fogvatartott, ha katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona, ha ügyvédként, szabadalmi ügyvivőként, közjegyzőként kamarai tagságát vagy egyéni vállalkozói tevékenységét a tárgyhónap egészében szünetelteti. Ha ezek a körülmények (a szünetelés esetét leszámítva) nem állnak fenn a teljes naptári hónapban, a társadalombiztosítási járulékfizetési alsó határ kiszámításánál egy-egy naptári napra a járulékalap 1/30 részét veszik alapul. Törtévi/havi vállalkozói tevékenységekre ugyanez a szabály érvényesül.

Az egyéni vállalkozó járulékai és a vállalkozói társadalombiztosítási járulék fizetés kapcsán bővebb tájékoztatásért látogassunk el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjára vagy forduljunk bizalommal a NAV ügyfélszolgálatához!

Tb járulék 2024: mi változott?

Maga a tb járulék 2024 évéhez képest nem változott: az alkalmazotti és a vállalkozói tb járulék mértéke, illetve a tb járulék fizetése kapcsán a NAV Egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége c. dokumentum (2024) szolgálhat számunkra megbízható információforrásként, amíg az adóhatóság nem teszi közzé a 2025-ös útmutatót.

Mi az egészségügyi szolgáltatási járulék?

Az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege Magyarországon abban az esetben fizetendő, ha egy belföldi magánszemély nem rendelkezik társadalombiztosítási jogviszonnyal, ami miatt más jogcímen (pl. munkaviszony, hallgatói jogviszony, egyéni vállalkozói jogviszony stb.) nem jogosult igénybe venni az állami (tb-alapú) egészségbiztosítási szolgáltatásokat, beleértve a sürgősségi betegellátást is. Ez a korábban alanyi jogon járó, térítésmentes ellátás utolsóként, 2020. június 1-jével bezárólag szűnt meg.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Egészségügyi szolgáltatási járulék tudnivalók

Ahhoz, hogy a tb járulék helyett fizethessük az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét, legalább egy éve (megszakítás nélkül) bejelentett magyarországi lakóhellyel (hajléktalanok esetén szálláshellyel) kell rendelkeznünk. Attól a naptól fogva vagyunk kötelesek egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni, amikor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságunk megszűnt (nincs semmilyen olyan jövedelmünk, amely után lehetséges a tb járulék fizetése 2025 évében).

Abban az esetben, ha valaki a tb járulék helyett az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét fizeti, a magyar egészségügyi szolgáltatások teljes körére jogosulttá válik.

Az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évi fizetési kötelezettsége megszűnik, ha az érintett személy újra tb-jogviszonyba kerül, ha külföldön tartózkodik vagy ha elhalálozik. Tagi munkavégzés esetén a szociális szövetkezet is köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni, azonban ez az eset az első évben járulékmentes, a második évtől a járulék 25%-át, a harmadiktól az 50%-át, a negyediktől a 75%-át, az ötödiktől a 100%-át kell befizetni.

Mennyi az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évében?

Fontos tb járulék változás 2025-ben: a tb járulék helyett fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 januárjától emelkedik:

napi 390, illetve havi 11.800 Ft lesz az egészségügyi szolgáltatási járulék összege.

Az egészségügyi szolgáltatási járulék emelés értelmében a NAV napi szinten 10, havi szinten pedig 500 Ft-tal kér el több járulékot a tavaly megszokottnál (az egészségügyi szolgáltatási járulék mértéke egyébként a korábbi évek során is emelkedett: 2024-ben 11.300 Ft, 2023-ban 9.600 Ft, 2022-ben pedig 8.400 Ft volt az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege).

Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése 2025-ben

Amennyiben egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettségünk keletkezik, azt a NAV 8 napon belül tájékoztatás formájában jelzi irányunkban, ezt követően

az 25T1011U jelű adatlap kitöltésével kell bejelentkeznünk a NAV-hoz, amelyet digitálisan és nyomtatott formában is kitölthetünk.

Az egészségügyi szolgáltatási járulék regisztrációhoz szükséges továbbá az érvényes személyazonosításra alkalmas okmány (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél), a lakcímkártya, a TAJ-kártya, az adókártya, illetve – ha nem saját nevünkben járunk el – egy maghatalmazás is. Az egészségügyi szolgáltatási járulék átvállalása is lehetséges (pl. egy családtagunk helyett), amelyet 15 napon belül jelenteni kell a NAV-nál (a NAV jóváhagyása szükséges).

A tb és az egészségügyi szolgáltatási járulék befizetése

A tb fizetése 2025 évében, illetve az egészségügyi szolgáltatási járulék 2025 évi befizetése egyaránt a NAV irányában történik. Mindkét járulék befizethető személyesen a NAV ügyfélszolgálatokon vagy sárga csekkel a postán, készpénzzel és bankkártyával, illetve a tb fizetése lehetséges banki átutalás formájában is (NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számla). A tb járulék banki átutalás közleményében meg kell adni az adóazonosító 10 számjegyű kódját, amelyet az adókártyánkról könnyedén leolvashatunk.

Mi történik, ha nem fizetjük a tb járulékot és az egészségügyi szolgáltatási járulékot sem?

Magyarországon a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény előírásai szerint mindenképpen rendelkeznünk kell társadalombiztosítási jogviszonnyal vagy a tb járulék fizetése helyett fizetnünk kell az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét, különben

elveszítjük a térítésmentes egészségügyi ellátáshoz való jogosultságunkat!

Abban az esetben, ha az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére kötelezett személy nem tesz eleget fizetési kötelezettségének, és az ebből keletkező hátralék összege meghaladja az egészségügyi szolgáltatási járulék összegének hatszorosát (ez az összeg 2025 évében 11.800 X 6 = 70.800 Ft), a járulékot be nem fizető személy TAJ-számát érvénytelenítik, és minden egészségügyi ellátás után fizetnünk kell! A TAJ-szám a tartozás megtérítése esetén visszaállítható, azonban visszamenőlegesen nem lesz érvényes (tehát, ha az alatt az időszak alatt vettünk igénybe egészségügyi szolgáltatást, amíg nem volt érvényes TAJ-számunk, fizetnünk kell).

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 19. vasárnap
Sára, Márió
3. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33