A mozgalom nem csak kulináris szempontból fontos hanem környezetvédelmi és egészségügyi szempontból is kulcsfontosságú lehet.
Akár több százezer forintos költségektől is megkímélhetjük magunkat életünk során, ha vigyázunk a fogainkra. A rendszeres fogmosás mellett az is segít, ha a lehető legkevesebbet fogyasztunk például savanyú gumicukrot, vagy nem rágcsálunk citromgerezdeket. Egy orvos szakértő tanácsai a fogainkra veszélyes hatású ételekről.
Bizonyos fogászati kezelések a társadalombiztosítás részeként ingyenesen is igénybe vehetők, de a legtöbben inkább magánrendelésre mennek, ha valamilyen problémájuk akad. A magánpraxisoknál pedig egy kisebb vagyont is ki kell fizetniük:
- egyszerűbb alapkezelések vagy szűrővizsgálat is 3-5 ezer forintról indul
- de egy tömés 20 ezer forintról indul,
- egy gyökérkezelés minimum 10-15 ezer forint
- egy bio fogfehérítés 15 ezer forint
- egy rendelői fogfehérítés 70 ezerről indul
- a speciális változat pedig 120 ezer forint is lehet
Azt mindenki tudja, hogy számos élelmiszer kifejezetten rosszat tesz a fogainknak, de a dolgokat úgy is nézhetjük, hogy sok felesleges kiadástól megkímélhetjük magunkat, ha ezeket elkerüljük. Julie Powell fogorvos szakértő nyilatkozott az amerikai Thrillist oldalnak ezekről.
Az alapvetés az, hogy a nyálunk megvédi a fogainkat a fogszuvasodástól, a romlástól. De csak abban az esetben, ha megfelelő a PH-értéke. Az ember nap mint nap felborítja ezt az egyensúlyt, amikor túlságosan cukros, vagy savanyú ételeket, esetleg szénsavas üdítőket fogyaszt. Íme, ezek a legrosszabbak!
Feldolgozott szénhidrát - például fehér kenyér
A szénhidrátot egy enzim segítségével cukorrá alakítja a szervezet. A bontás már a szájban elkezdődik, így ha például kétszersültet, kekszet majszolsz egész nap, az olyan, mintha végig cukrot szopogatnál. A szádban tanyázó baktériumok megeszik a cukrot és savat képeznek belőle. A bacik elszaporodhatnak és megnövekedett savtermelésükkel fogszuvasodást okozhatnak.
Alkohol
A nyál az a védelmi rendszer, ami mindent megszűr, hígít neked. Így egyértelmű, hogy minden ami a szánkat kiszárítja, rossz nekünk. Ilyen például a túlzott alkoholfogyasztás. Ebben az állapotban pedig még többet inni, az a hab a tortán, hiszen így nincs ami védené a fogakat.
Jég
A fogorvos szakértő elmondása alapján egy évben többször is előfordul, hogy egy-egy páciensnek koronát kell készíteni, mert ráharapott egy jégdarabra. Legalább olyan rosszul tud elsülni a jégrágás, mintha kőre harapna rá valaki. Ha régi, nagy fogtöméseid vannak, még könnyebben letörhetsz a fogadból egy darabot egy rosszul sikerült harapással. Plusz a hideg amúgy is törékenyebbé teheti a fogaidat.
Szárított gyümölcs
A szárított gyümölcs ugyanannyi cukrot tartalmaz, mint a rendes gyümölcs (de van ami pluszban még cukrozott is), ezenkívül ragacsos, és sokszor a fogadra tapad, beleragad. Sokan ilyesmit fogyasztanak édesség helyett, hiszen gyümölcs, így biztos egészséges is! Azonban így sok cukrot juttatunk a szánkba, ami aztán addig ott lébecol a fogaink körül, amíg meg nem mossuk.
Savanyúcukor, savanyú gumicukor
A savanyú cukrok azért rosszabbak, mint a sima cukor vagy gumicukor, mert a rengeteg cukor mellett hozzáadott citromsavat is jócskán tartalmaz. Beleragad a fogadba, így több ideje van a fogszuvasításra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Energiaital, sportitalok
A legrosszabbak a sportitalok, ezeket követik az energiaitalok, és a szóda. A sportitalokban nagyon sok a citromsav, ami igen káros a fogaknak. A fogorvos szakértő tapasztalata szerint a citromos-lime-os ízesítésűek a legrosszabbak. Plusz a cukortartalma is igen magas ezeknek az italoknak.
Szénsavas üdítők
A szóda alapból nem jó a fogaknak, ehhez hozzájön ezeknél az üdítőknél a töménytelen cukor is. Ezekben az üdítőkben lévő foszforsav és citromsav megtámadják a fogzománcot. Azt pedig már tudjuk, mit tesz a cukor, eteti a szánkban tanyázó bacikat, és termelődik a sav, fogszuvasodás a végeredmény. Azaz a kevesebb sav jobb fogvédelmet jelent. Ha nem tudsz nemet mondani ezekre az italokra, jobb ha minél előbb lehúzod őket, a kortyolgatással csak tovább és nagyobb gyakorisággal kerül a szádba a cukor.
Citrom és lime
A legrosszabb, ha elcsócsálsz egy gerezd citromot vagy lime-ot. Az elülső fogzománcot erőteljesen kikezdi ez a művelet, és sokkal érzékenyebbé válnak azok a fogak. Ha ezt lehet fokozni, akkor a tequilafogyasztás az igazi öngól, hiszen abban az esetben az alkohol szájszárító hatása egyesül a citrom zománcbontó erejével, hiszen a lehúzott feles után elcsócsálunk egy gerezdet, így hatványozzuk a fogromlást.
A gyomorsav
A hányás, a reflux egy fogorvos számára könnyen felismerhető sérüléseket okoz a fogakon. Hányás esetén a gyomorsav egy az egyben találkozik a fogakkal kifele menet. Amikor pedig valaki refluxos, a gyomorszája nem zár rendesen és savat enged vissza a nyelőcsőbe. A gyomorsav eljuthat egészen a szájüregig, ahol megtámadja a fogzománcot.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.