3 °C Budapest

Szétverte a vendég a lakását, a biztosító nem fizetett: ezt sokan nem tudják

2019. április 18. 11:14

Egyre többen választják a rövid távú bérbeadást befektetési céllal. Az Airbnb vendégek gyakran okoznak kellemetlenséget a többi lakosnak, de olykor a bérbeadóknak is meggyűlik a bajuk velük. Nemrég történt egy eset, amikor a vendégek konkrétan szétverték a lakást, a biztosító pedig vonakodott azt megtéríteni. De köteles-e ebben az esetben fizetni a biztosító, ha hagyományos lakásbiztosításunk van? Megkérdeztünk pár biztosítótársaságot, mutatjuk a válaszokat.

A lakáspiac megállíthatatlanul dübörög, egyre többen vásárolnak befektetési céllal. Nagyon sokan azzal kalkulálnak, hogy a megvásárolt lakásukat később bérbe adják, a mai piaci viszonyok között ezzel most akár 5-10 százalékos éves bruttó hozamot is elérhetnek. Ebben a cikkünkben bemutattuk, hogy a lakásvásárlás még hitelből is megéri.

Lakást vásárolnál? Hasonlítsd össze a hiteleket kalkulátorunkban!

Sokan viszont máshogy döntenek, és ezzel még a hosszú távú bérbeadásnál is sokkal magasabb éves hozamokra tehetnek szert. Magyarországon is gyorsan terjed az Airbnb, ennek pedig nem mindenki örül. Gyakori konfliktusforrás egy-egy társasház lakói között, hogy a rövid távú bérlők hangosak, részegek, és gyakran kárt okoznak. Ez a lakóknak kellemetlen, a lakás tulajdonosának pedig súlyos anyagi károkat okozhat. Persze nem baj, mert megtéríti azt a biztosító.

Vagy mégsem?

Korábban olvashattuk az Observeren, hogy egy londoni bérlés során a bérlő 200 fős házibulit szervezett a lakásba, amelynek a vége orbitális rongálás lett: a nem várt lakók megrongálták a bútorokat, tönkretették a liftet, mindemellett óriási szemetet hagytak. A lakásban tömegverekedés is kitört, a rendőröket pedig ötször riasztották. Mindennek a vége az lett, hogy az Airbnb a végén nem is szerette volna megtéríteni a károkat.

Külföldön ugyanakkor elérhető biztosítás az Airbnb saját rendszerében. Nem is véletlen, a Dailymail cikke szerint ugyanis a hagyományos lakásbiztosítás nem feltétlenül fizet rövid távú bérbeadás esetén. Hogy megtudjuk, mi a helyzet Magyarországon, megkérdeztünk három biztosítót.

Fizet a biztosító, ha a vendégek szétverik a lakást?

A lakásbiztosítás nem feltétlenül kell, hogy fedezze a bérbeadás során keletkező károkat, hiszen az egy újabb szerződéses viszonyt feltételez, azaz nem a biztosítást fizető használja az ingatlant. A helyzet ráadásul speciális Airbnb esetén, amikor is a bérlés egészen rövid, akár egy-két napos is lehet. Megkérdeztünk ezért pár hazai biztosítót, hogy a lakásbiztosítás fedezi-e az ilyen károkat. A Groupama válasza szerint lehetséges a szerződéskötés bérlés esetén is:

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A lakás tulajdonosa köthet biztosítást abban az esetben is, ha az bérbe van adva. Az, hogy a bérbeadás nem hosszabb, hanem rövidebb időtartamra szól, nem kizáró tényező. Amennyiben a lakás tulajdonosa rendelkezik lakásbiztosítással és a bérlő hibájából kár keletkezik az ingatlanban és az biztosítási eseménynek minősül a szerződési feltételek alapján (pl. egy bekapcsolt állapotban otthagyott vasaló tüzet okoz), akkor a kár megtérül a tulajdonos biztosítása alapján. Előfordulhat, hogy a lakást bérbevevő az ingatlan használata során kárt okoz a szomszédnak (pl. megnyitja a kádnál a fürdővizet és elfelejti elzárni, és ezzel leáztatja az alsó lakást), akkor ez a tulajdonos felelősségbiztosítása alapján szintén megtérül. A bérbevevők által okozott és a biztosítási események között fel nem sorolt rongálási károkat a lakásbiztosítási szerződések viszont nem fedezik.

A válaszból tehát azt látjuk, hogy a tulajdonos kárát akkor is megtéríti a biztosító, ha azt a vendégek okozzák. Az eljárás azonban némileg különbözik a hagyományos esettől, ekkor ugyanis a kárrendezés során a bérbeadási szerződést is be kell mutatni. A Groupama szerint egyébként nem jellemzőek az ilyen káresemények, de a kockázata magasabb, mint egy család által használt ingatlan esetén. A Generali válaszában azt közölte, hogy a hagyományos lakásbiztosítás a bérbeadás során keletkezett károkat nem fedezi. Náluk ugyanakkor köthető egy kiegészítő biztosítás ebben az esetben:

Házőrző otthon- es életmód biztosításunk vonatkozó kiegészítő terméke egyaránt segítségséget nyújt hosszú és rövid távú bérlés - például Airbnb - esetén ügyfeleinknek 2018 decembere óta. Fedezetet nyújt arra az esetre, ha a bérlő kárt okoz az ingatlanban elhelyezett és a bérbeadó tulajdonát képező, az alapbiztosítás keretében biztosított vagyontárgyakban - feltéve, hogy a károkozás időpontjában a bérbe adott ingatlant a jogszabályi előírásoknak megfelelően üzemeltették, és a bérlő az ingatlant díjfizetés ellenében szállás céljára vette igénybe. Normál kárrendezési folyamat keretében történik az ügyintézés. Új kiegészítő termék lévén, egyelőre nem kimutatható, milyen igény mutatkozik majd erre a termékünkre az ügyfelek részéről hosszú távon.

Amint látható, ez a biztosítási termék csak 2018 decembere óta, alig pár hónapja elérhető. Azt azonban egyelőre nem lehet látni, hogy milyen igény mutatkozik erre. Mindez azt jelenti, hogy a tavalyi évig a sima lakásbiztosítás nem fedezte az Airbnb vendégek által okozott károkat. Hasonló választ adott az Allianz is:

Az Airbnb egy speciális jogviszony, hiszen ekkor a tulajdonos gazdasági tevékenységet és fizető vendégszolgáltatást folytat. Az ilyen esetekben a lakásbiztosítás nem nyújt fedezetet a jelenlegi szerződési feltételeink szerint.

Az Allianz azt is hozzáteszi, hogy nekik nincs rövid távú bérlésre külön lakásbiztosítású konstrukciójuk. Összességében tehát elmondható, hogy minden esetben informálódjunk a biztosítónktól, mert bár a hagyományos lakásbiztosítás nem fedezi az Airbnb vendégek által okozott károkat, egyes biztosítóknak lehetnek termékeik a bérbeadásra szabva.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?