Otthonunk a legértékesebb vagyonunk. A benne lévő tárgyakat hosszú évek munkájának köszönhetjük. De értékeink bármikor porig éghetnek vagy eltűnhetnek egy betörés során. Mégis kevesen kötnek biztosítást. Akik mégis, azok egy fiók mélyén tartják évekig a szerződésüket. Pedig a megsárgult kötvények alapján a biztosító aligha téríti meg a teljes kárt! Mire figyeljünk a biztosítás kötésekor és az után? A Pénzcentrum.hu összeszedte a legjellemzőbb bakikat.
Otthonunk a legértékesebb vagyonunk. A benne lévő tárgyakat hosszú évek munkájának köszönhetjük. De értékeink bármikor porig éghetnek vagy eltűnhetnek egy betörés során. Mégis kevesen kötnek biztosítást. Akik mégis, azok egy fiók mélyén tartják évekig a szerződésüket. Pedig a megsárgult kötvények alapján a biztosító aligha téríti meg a teljes kárt! Mire figyeljünk a biztosítás kötésekor és az után? A Pénzcentrum.hu összeszedte a legjellemzőbb bakikat.
Mint az általános iskolás angol tanárom, én is egy leckével járok előrébb a kedves olvasónál a lakásbiztosítás területén. Első lakásomra szeretnék biztosítást kötni. Rosszul tettem, hogy eddig halasztottam a dolgot, hiszen az albérletben is kirabolhattak volna! Bárki, aki érdekelt az ingatlan megóvásában (tulajdonos, résztulajdonos, bérlő, finanszírozó) köthet lakásbiztosítást, így ezt a kockázatot kivédhettem volna. Már az albérletben élőknek is érdemes elgondolkozniuk egy alap lakásbiztosításon, legalább az ingóságaik védelme érdekében. Előtte beszéljük ezt meg a főbérlővel, hiszen ez közös érdek.
Nem csak az ár számít
Bár a döntést még nem hoztam meg, alaposan utánanéztem, hogyan kell megtalálni a legmegfelelőbb biztosítást. Alapvető elv, hogy ne csak a biztosítás árát nézzük! Ez már a kötelező gépjármű-biztosításoknál sem kifizetődő, de itt még inkább pórul járhatunk. A szolgáltatások minősége ugyanis fontos szempont egy lakásbiztosításnál, a különböző biztosítóknál más-más szolgáltatások kínálnak. Nincs olyan érdekellentét, mint a gépjárműfelelősség-biztosítások esetén,csak magunkkal tolnánk ki egy olcsóbb biztosítóval. Nem is beszélve arról, hogy milyen kényelmes lehet, amikor például egy zárba tört kulcs esetén fél órán belül segít rajtunk valaki, ez megérhet havi néhány száz forint plusz költséget.
Mikor fizet a biztosító?
Lopás esetén és más káresemények esetén is fontos, hogy a biztosítók az el nem hárítható károkra fizetnek. Minden olyan kár, ami megelőzhető, vagy elhárítható lett volna, kívül esik a biztosításon. Lopás esetén például biztonsági zár megléte mellett fizet csak a biztosító. Esetleges tűz esetén is azonnal hívjuk a tűzoltókat, és tegyünk meg mindent a kár enyhítéséért, ami emberileg lehetséges ( az életünket azért ne kockáztassuk). Erre a szerződésünk is kötelez, kötelezettségeink nem teljesítése esetén ne lepődjünk meg, ha a biztosító sem fizet.
Az első lakás vásárlása nem egyszerű, keresgélés, alkudozás, hitelfelvétel. A legkevesebb idő a biztosításra jut, a banki ügyintéző szegezi nekünk a kérdést: milyen biztosítást választ? Biztosak lehetünk benne, hogy nem a legkedvezőbb ajánlatot kapjuk tőle. A legjobb ajánlathoz fel kell mérnünk a pontos igényeinket.
Ha társasházi lakást vásárolunk, ismernünk kell a társasház saját biztosítását. Ez több olyan tételt is tartalmazhat, amit a későbbi lakásbiztosítás is fog. Felesleges kétszer fizetni valamiért, amit csak egyszer kaphatunk meg. Vigyük el ezért a ház biztosításának adatait a szerződéskötésre.
Mit véd egy biztosítás?
A legtöbb biztosítás nem csak az ingatlant és az ingóságokat védi, hanem minket is. Ha mi vagy bármely családtagunk kárt okoz, azt is megtéríti a biztosító. Ilyen lehet például, ha a csöpögő csapunk eláztatja a szomszédot.
A biztosítás az ingatlanra (legyen az lakás, ház, nyaraló) nyújt védelmet, olyan eseményektől, mint a betörés, tűz, elázás, földrengés, üvegtörés, jégverés és még lehetne sorolni. Kiegészítő biztosításokkal az alap szerződésben nem szereplő káresemények ellen is felkészülhetünk. Érdemes ezeken elgondolkodnunk.
Hitel esetén kötelező biztosítást kötnünk, de ne feledjük, ekkor is egész otthonunk védelme a cél, nem csak a hitelösszegé. Nem érdemes ezért spórolni a biztosítási összegen, hiszen másképp csak a bank kaphat kártérítést.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ingóságok
Legtöbb esetben nem mérjük fel pontosan a vagyonunkat, kár esetén nem is tudjuk milyen érték veszett oda, vagy már a biztosítás megkötésekor is rossz összeg van a szemünk előtt. Készítsünk elsőnek leltárt, és frissítsük azt egy-egy nagyobb értékű tárgy megvételekor. A leltárt tartsuk biztonságos helyen, az otthonunktól távol, például egy adathordozón a munkahelyünkön. Ha lehet képeket is készítsünk értékeinkről a leltár mellé.
Mit tartalmaz egy jó leltár?
A tárgy megnevezése, részletes leírása (és mennyisége)
Gyártó neve vagy márka neve
Modell szám vagy széria szám
Hol (vagy hogyan) tett szert a vagyontárgyra
Mikor vette a tárgyat
A megvételt tanúsító számla vagy bizonylat, mely mutatja a szerzési költséget
Jelenlegi érték
Pótlási költség
Bármilyen értékbecslés fénymásolata (amennyiben van, értékesebb tárgyak esetén)
Az évek múlásával ne felejtsük el felülértékelni a listát. Ha a biztosítási összeg már nem fedezné a felhalmozott vagyon értékét, újítsuk meg a szerződést. Az ingatlan piaci értékének a változása nem igazán számít, hiszen nem azt fizeti a biztosító, hanem a helyreállítási költséget. Mivel az építőanyagok ára nem csökken, legalábbis nem olyan mértékben, mint az ingatlanoké, ezért nem érdemes piaci ár csökkenése miatt a biztosítási összeget lejjebb vinni.
Jegygyűrű, nyaraló, kisállat: különleges biztosítások
Az ékszerekre is kiterjedő lakásbiztosítást érdemes felülvizsgálni a legboldogabb napokon is. Például eljegyzés után, vegyük elő a szerződést és nézzük meg, meddig terjed ki a biztosítás az ékszerekre. Ha az új, méregdrága gyűrűt már nem fedezné, érdemes szerződést módosítani. Figyeljünk arra, hogy csak normál használat esetén fizet csak a biztosító. Jó példa erre, amikor egy szállodai munkás salátakevergetés közben veszítette el méregdrága jegygyűrűjét. Húsz konyhai alkalmazott kereste a gyémánt ékszert, de nem találták meg az óriási salátástálban. Ilyen esetben sem fizet a biztosító.
A nyaralók kedvelt betörési célpontok, hiszen elhagyatottan állnak az év nagy részében. Érdemes hát ezeket is biztosítani. A nyaralók mellett nagy érték sokaknak a kisállat is, megbetegedésük esetén gyógyításuk nagy költséggel járhat. A mindent megadni kívánó gazdiknak ezért érdemes biztosítást kötni rájuk is.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.