Vannak hatékony és egyszerű módszerek az úgynevezett trükkös tolvajokkal szemben. Legutóbb egy miskolci férfi egy jól irányzott kérdéssel futamított meg két egyelőre még ismeretlen elkövetőt.
A napokban ketten becsöngettek egy miskolci nyugdíjashoz azzal az ürüggyel, hogy ők a nyugdíjfolyósító intézettől jöttek, és pénzt hoztak, de előtte arra kérték az idős embert, hogy váltson fel egy 20 000 forintos bankjegyet. A férfi azonban megkérdezte tőlük, hogy tudnak-e mutatni valamilyen hivatalos okiratot, amivel igazolják magukat. A két elkövető ekkor sarkon fordult és eltűnt a helyszínről.
Figyelem: trükkös lopások!
Országszerte előfordul, hogy trükkös tolvajok tévesztik meg főleg idős áldozataikat. Van ellenük megoldás: Idegeneket ne engedjünk be a lakásunkba, kertünkbe - tanácsolja a rendőrség.
További tanácsok:
* A magukat hivatalos személynek kiadó emberektől kérjük el az igazolványukat, esetleg telefonon hívjuk fel az őket kiküldő szervezetet, intézményt személyazonosítás céljából!
* Lehetőség szerint kerítésen át (bezárt kapuk, s kulccsal zárt lakás ajtók mellett) kérdezzük meg a becsengetőket jövetelük céljáról, és mielőtt beengednénk őket bizonyosodjunk meg állításuk valódiságáról!
* Bármilyen gyanús körülmény esetén azonnal értesítsük a rendőrséget az ismert 107-es vagy 112-es telefonszámon!
Összegzett tapasztalatok:
A rendőrség tapasztalatai szerint a bűnelkövetők különböző kitalált történettel jutnak be a sértettek lakásába, ahol az ott lakók figyelmét elterelve értékeit, de elsősorban készpénzüket tulajdonítják el. A tettesek (2-3 személy) általában a következő fals történetekkel keresik fel kiszemelt áldozataikat:
* Tartoznak az ott lakó egyik rokonának, és a kölcsönt szeretnék visszafizetni.
* Zöldséget, szenet, fát árulnak,
* Vasat, hulladékot, papírt vásárolnak,
* Nyugdíjfolyósító Intézettől eseti nyugdíjat hoztak.
Az elkövetők majd minden alkalommal arra kérik az érintetteteket, hogy a náluk lévő 20 000 forintos bankjegyet váltsák fel. A váltópénz előkeresése alkalmával kifigyelik, hogy az ott lakó hol tartja a pénzét, majd egyikük egy pohár vizet kér, vagy más indokkal a lakás/kert egy távolabbi pontjára csalják áldozatukat, s miközben elterelik figyelmét, a másik elkövető eltulajdonítja a tulajdonos értékeit, készpénzét.
Megtévesztő praktikák és azok megelőzése:
Álhivatal: A trükkös tolvajok többek között hivatalnoknak adják ki magukat, közüzemi szolgáltatást ellátó cég (víz-, áram-, gázszolgáltató, stb.) képviselőjeként mutatkoznak be. Legtöbbször azt állítják, hogy túlfizetés keletkezett, ezért a visszajáró pénzt hozták ki, mely általában 20.000 Ft-os bankjegy. A pénz felváltását kérik és az alkalmat kihasználva, lopják meg a gyanútlan tulajdonosokat.
Megelőzés: Minden esetben kérjük el a munkáltató által kiállított arcképes igazolványt. (Aki valóban Önt keresi, ezt természetesnek veszi, s nem sértődik meg.)
Álrosszullét: A lakásba különböző ürüggyel bekéredzkedő idegenek, általában rosszullétet színlelve, pohár vizet, gyógyszert kérnek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Megelőzés: Ilyen esetben se engedjük be a lakásba az idegeneket, vigyük ki a vizet, vagy súlyos esetben hívja a mentőt, illetve a rendőrséget.
Álpénzváltás: Amennyiben pénzváltási szándékkal keresnek fel minket, akkor se legyünk gyanútlanok.
Megelőzés: Küldjük el őket a postára, boltba és semmi esetre se engedjük, hogy belépjenek a lakásba!
Ál-felvásárlás: Felvásárlóként is sokan járják a településeket. Általában ruhaneműt, háztartási eszközöket, ékszert vagy tűzifát árulnak, esetleg hulladék-vasat vásárolnak fel.
Megelőzés: Legyünk bizalmatlanok és óvatosak minden olyan személlyel szemben, aki rámenős, és be akar jutni az otthonunkba!
Álbefektetés: A csalások elkövetői különböző történeteket előadva próbálnak pénzt kiszedni a tapasztalatlan, hiszékeny leginkább idős emberektől, akik előnyös befektetést ajánlanak, vagy magas kamatot ígérve kérnek kölcsönt.
Megelőzés: Az ilyen bűncselekmények elkerülése érdekében csak biztos és ismert pénzintézetekre bízzuk a pénzünket! Képviselőiket csak előzetes időpont egyeztetés alapján fogadjuk.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.