Szinte már-már unalmasan hangzik, hogy a biztosítók évről-évre rekordokat döntenek. Azonban a szektor nem csak a díjbevétel növekedéstől hangos, hanem a kötelező kampány körül kialakult "minőség vs. ár" problémától, új szereplők piacra lépéséről és a Garancia körüli felvásárlási hírektől.
Mozgalmasnak ígérkezi ez az év is a biztosítási szektorban. Az év elejétől az egészségbiztosítási reform tartotta lázban a szakma egy részét. Azonban mára már azok is kilátástalannak ítélik a helyzetet, akik még bíztak a piacra lépésben.
A Mabisz és a PSZÁF által közölt harmadik negyedéves adatok azt mutatják, hogy a szektor tovább száguld és a tempót még jobba fokozzák a unit-linked termékek.
A PSZÁF adatai alapján az első kilenc hónapjában az élet üzletág 356 milliárd forint díjbevételt ért el míg a nem-élet üzletág 323 milliárd forintot (tavaly ez a szám 304, illetve 312 milliárd forint volt). A biztosítók összesített díjbevétele szeptember utolsó napjáig 680 milliárd forintot tett ki, ez 10,37 százalékkal több az egy évvel korábbinál ( tavaly ez az arány még 20,41 százalék volt). Ezzel tartósnak mutatkozik az a tavaly kialakult sorrend, miszerint az élet üzletág, egy hajszállal bár, de vezet a nem élet üzletág előtt. Ez nagy részben annak köszönhető, hogy 2007-ben is a társaságok nagy része az életbiztosítások területére koncentrál és próbál meg nagyobb piaci részesedést szerezni ezen a területen. Ez jól látszik a termékfejlesztés dinamikáján é az innovatív disztribúciós megoldások alkalmazásán.
A nem-élet ág, díjbevétel tekintetében, az első háromnegyed évben 4 százalékkal bővült, addig az élet ág 17 százalékkal.
Élet üzletágban a szerződésállomány mindössze 1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Míg a nem élet üzletágban 1 százalékos növekedés volt tapasztalható év/év alapon. A szektor egészét tekintve pedig 0,7 százalékos szerződésállomány növekedésről beszélhetünk.
Az első háromnegyed éves adatokból kiderül, hogy kiegyenlítettebbé vált a folyamatos és az egyszeri díjas konstrukciók aránya a teljes ágazati díjbevételen belül. Az összesített díjbevétel 44 százaléka egyszeri díjas életbiztosításokból származik.
Nem mondható el ez a konstrukciókról, ugyanis az életbiztosítási díjbevételek több mint 60 (64,4) százalékát a unit-linked termékek adják és visszaszorulóban vannak a vegyes életbiztosítások, előtérbe kerülhetnek azonban a közeljövőben a kockázati életbiztosítások, köszönhetően a vállalati szektorban értékesített csoportos személybiztosításoknak és a határokat nem ismerő lakossági hitelezési kedvnek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A jutalék jellegű szerzési költségek 50 százalékkal nőttek egy negyedév alatt az élet és a nem élet üzletágban egyaránt, így összesen már 39 milliárd forintra rúgnak ezek a típusú költségek az élet szegmensben és 37 milliárdra a nem-élet szektorban.
Csökkenő növekedési dinamika és növekvő jutalék jellegű költségek jellemezték tehát a biztosítási szektor első kilenc hónapját. A kamatadó egy éves évfordulójára várt díjbevétel robbanás közel sem forgatta fel a piacot, viszont hatására jó néhány új termék került bevezetésre.
Éles verseny, új szereplők
A Mabisz adatai alapján, a legnagyobb díjbevételt (144 milliárd) továbbra is az Allianz érte el, második a Generali-Providencia (96 milliárd), míg harmadik helyen az ING Biztosító áll 90 milliárd forintos díjbevétellel. Negyedik az OTP Garancia, ötödik az Aegon, míg hatodik az Uniqa.
A legdinamikusabb növekedést az Aviva produkálta, akinek a 36 milliárdos díjbevétele 59 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A növekedésben második a D.A.S. 41 százalékkal, bár így is csak 749 milliós díjbevételre tett szert. Az AXA 40 százalékos növekedéssel 16 milliárd forint díjbevételt ér el az első három negyedévben.
A 356 milliárdos életbiztosítási piacon a 90 milliárd forintos díjbevételével az ING vezet. Második az OTP Garancia 39, harmadik pedig az Aviva 36 milliárd forinttal.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.