Mikor valaki ingatlan vásárlásra adja fejét, rengeteg szempontot számításba vesz: közel van-e a munkahelyhez, milyen az ingatlan elhelyezkedése, állapota, mennyire jó befektetés, stb...Azonban egy dolog általában elkerüli sokak figyelmét: mennyibe kerül majd a biztosítás? Pedig a társaságok már jó néhány évtizede szemmel követik a piacot és ha valahol csak jelentős felárral vagy egyáltalán nem hajlandóak egy ingatlant biztosítani, akkor bizony érdemes elgondolkoznunk a vásárláson...
Országon belül jelentős eltéréseket tapasztalhatunk ugyanazon ingatlantípus esetében nem csak az árak, hanem a biztosítási díjak tekintetében is. Sőt egy városon, illetve kerületen belül is mutatkozhatnak különbségek. Lássuk tehát, mire figyelnek a biztosítók!
A hazai társaságok árképzési politikája gyakorlatilag mindenben megegyezik (mivel lényegében ugyanazon statisztikákból dolgoznak). Aranyszabályként azt mindenképen érdemes szem előtt tartanunk: hullámtérben, illetve ártéren senki nem köt biztosítást, illetve, ha köt, akkor is kizárja az árvíz kockázatát. Tehát az árvíz okozta károkat nem térítik a társaságok!
A védett árterületeken vállalt kockázatoknál a kockázati körülményektől függően, gyakran 50-100% közötti pótdíj kerülhet alkalmazásra a biztosítási díj megállapításánál. Tehát mielőtt valaki "trendi" vízparti ingatlant vásárlásról dönt, tájékozódjon ezekről a feltételekről!
Azonban nem csak az ártér jelenthet kizárást, illetve magasabb díjat. Ugyanis, településtípusonként szignifikáns eltérés mutatkozik a károk bekövetkeztében és az ingatlanok újraépítési, helyreállítási értékében is. Éppen ezért a biztosító társaságok az ügyfelek számára kedvezőbb díj kalkulálása érdekében több biztosítási eseményből összeállított modulokat készítenek. Külön csomagok vonatkoznak, a fővárosi, a nagyvárosi és az egyéb vidéki települések ingatlantulajdonosaira. A területi elhelyezkedés esetleges kockázatnövelő hatását az árképzésben a díjtételekben egyenlítik ki a biztosítók.
Pl.: Egy 50 m2-es lakás havi biztosítási díja a hozzá tartozó ingóságokkal (ékszer + háztartási ingóságok), valamint felelősség-biztosítással, a kedvezmények levonása (max. 25%) nélkül:
Vidéken: 860 Ft
Nagyvárosban: 1.080 Ft
Budapesten: 1.560 Ft
A Budapestre és vonzáskörzetére jellemző magasabb díj az itt lévő épületek országos átlaghoz képest nagyobb kivitelezési költségével függ össze (magasabb a díjtétel vetítési alapja).
Az ajánlott biztosítási összegek esetében a területi megkülönböztetés az újraépítési, illetve az újrabeszerzési költségek számításba vételével történik, vagyis azt veszik figyelembe, hogy az adott területen mekkora összegből építhető újra vagy vásárolható meg a biztosítandó ingatlannal azonos ingatlan. Az ajánlott biztosítási összegtől csak felfelé térhetünk el, tehát magasabb összegre biztosíthatjuk az ingatlanjainkat, alacsonyabbra viszont nem.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A három féle településtípuson belül vizsgálják a lakottságot, és az OTÉK szerinti területi besorolást. Ahol állandóan lakott épületről van szó és ez pl. lakott területen fekszik, ott kedvezőbb díjjal tudnak szerződni, mintha lakatlan üdülőövezetben elhelyezkedő nyaralóról lenne szó.
Az állandóan lakott épületek díjai lakóterületen belül kb. 2/3-a a lakatlan épületeknek. A nyaralókat pedig kb. kétszer annyiért tudják bevállalni a táraságok, amennyiben csak az épületet kerül biztosításra. Ingóságok esetén ezek az arányok jelentősen magasabbak.
Általánosságban elmondható, hogy az elemi károk kárveszélyessége eltörpül a más jellegű sokkal veszélyesebb kockázatok mögött pl. betöréses-lopás vagy vezetékes vízkár. Mivel a kárráfordítások mintegy felét a betörés és a vezetékes vízkár viszi el, így elsősorban ezeknek a veszélyességét méri fel a biztosít, és ennek megfelelően differenciálják a biztosítás díját.
Az ár, vagyis a díjtételek a következőképp alakulnak. Az átlagos kockázatra határozzák meg a díjtételt, és az átlagostól eltérő kockázatú területeken többéves statisztikai adatok alapján térnek el ettől, az egyes területeken figyelembe vett kárveszélyességtől és kárgyakoriságtól függően.
Tehát miután végighallgatjuk az ingatlanközvetítők ajánlásait és hosszabb-rövidebb keresgélés után megtaláljuk álmaink lakását nem árt néhány pillantást vetni a biztosítás díjaira és feltételeire sem.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.