A nemzetközi piaci helyzet miatt várhatóan több, a karácsonyi menüben szereplő élelmiszer ára is megdrágulhat karácsony előtt.
Nem csak az árelőny miatt sikeresek a diszkontok: így hatott a visszaváltási rendszer a boltokra
A magyar kiskereskedelem jelenleg rendkívül turbulens időszakot él át. Bár a reálbérek emelkednek, a forgalom hosszú ideje a 2021-es szinten stagnál. Az online szektorban egyre több külföldi szereplő jelenik meg, miközben az adóterhek magasak, és számos kormányzati intézkedés befolyásolja a piacot- írja a Portfolio.
A közelmúltban bevezetett betétdíjas rendszer további kihívást jelent a kereskedők számára. Ráadásul úgy tűnik, a nagy külföldi láncok nem élveznek kiemelt támogatást a kormány részéről. Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Kozák Tamással, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkárával.
A betétdíjas rendszer bevezetése kapcsán Kozák elmondta, hogy bár az 50 forintos díj jelentősnek tűnhet, összességében nem okozott számottevő változást a fogyasztási szerkezetben. "Igazából számszerűsíthető inflációs hatása sincs ennek az intézkedésnek" - hangsúlyozta a főtitkár. Ugyanakkor elismerte, hogy a rendszer még mindig küzd bizonyos "gyerekbetegségekkel", különösen a logisztika és az informatika terén. Az elmúlt évek eseményeit áttekintve Kozák rámutatott, hogy a Covid-járvány, majd az azt követő inflációs hullám komoly kihívások elé állította a kereskedelmi szektort.
2023 különösen nehéz év volt, nemcsak a kereskedelem, hanem az egész gazdaság számára
- fogalmazott a szakértő. 2024-re azonban már bizonyos fellendülés tapasztalható.A fogyasztás szerkezetét elemezve a főtitkár kiemelte, hogy Magyarországon az élelmiszerek aránya a kiskereskedelmi forgalomban továbbra is magas, mintegy 26-28%. Ez ellentmond annak az elméletnek, miszerint a magasabb életszínvonal alacsonyabb élelmiszer-kiadási aránnyal jár együtt.
Az online kereskedelem területén Kozák rámutatott, hogy bár a szektor növekszik, a korábbi kétszámjegyű bővülés lassulni látszik. "Nincs olyan magyar online szereplő, aki felveheti a versenyt a nagy regionális e-kereskedőkkel" - jegyezte meg. Ugyanakkor a magyar fogyasztók jelentős része rendszeresen vásárol külföldi webshopokból is.
A diszkontláncok térnyerésével kapcsolatban Kozák elmondta, hogy bár ez valóban nemzetközi trend, Magyarországon nem olyan drasztikus a változás, mint sokan gondolják. A diszkontok sikerének kulcsa szerinte nem feltétlenül az árelőny, hanem a hatékony készletgazdálkodás és logisztika.
A kiskereskedelmi egységek számának csökkenése kapcsán a főtitkár kiemelte, hogy ez a trend főként a nem élelmiszer jellegű üzleteket érinti, és elsősorban a láncba nem szerveződött kisboltokat sújtja. "Sajnos a Covid-járvány rávilágított arra, hogy nagyon sokszor ezek a kisboltok nem tudták felvenni a versenyt a nagyokkal"
- mondta Kozák, aki szerint a kereskedelmi szektor szabályozása kapcsán fontos lenne átgondolni a beavatkozások hatékonyságát. "Tehát, ha valahol beavatkozok, és a gombot elcsavarom, akkor ez az egész ellátási láncra kihat" - figyelmeztetett. Végül a plázastop törvény kapcsán a főtitkár hangsúlyozta a felülvizsgálat szükségességét. "Szerintem ideje lenne érdemben és őszintén a plázastop indokoltságát akár egy szakmai kerekasztal beszélgetésen elemezni és kibontani, hogy a törvény hatályon kívül helyezése mit jelentene, kinek jelent kockázatot és milyen lehetőséget teremt makrogazdasági szinten" - zárta gondolatait Kozák Tamás.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az új üvegvisszaváltó rendszerről az olvasóknak is megvan a véleménye
Idén tavasszal a Pénzcentrum a Debreceni Egyetemmel karöltve a DRS-rendszer magyarországi társadalmi megítéléséről készített tanulmánya is azt mutatta, hogy a magyarok közel fele pozitívan tekint az új üvegvisszaváltó rendszerre. A kutatás arra a következtetésre jutott, hogy
A megkérdezetteknek mintegy fele (49,4%) jó ötletnek tartja az új szabályok bevezetését, ugyanakkor az új rendszer kapcsán saját maga számára kisebb vagy nagyobb kényelmetlenséggel a megkérdezetteknek 66,8%-a számol.
Ugyanakkor az arra vonatkozó kérdésre, hogy általánosságban hogyan tekintenek az új visszaváltási rendszerre, az embereknek már csak a 40%-a válaszolta azt, hogy „kirázza tőle a hideg”, amit a rendszer nehézségei okoznak – a palackokat sértetlenül kell visszavinni, sorban kell állni és eleve az egész egy kényelmetlenség. Ezzel szemben 49,9% volt azok aránya, akik szerint a rendszer jó ötlet, ugyanis csökkenteni kell az eldobott hulladék mennyiségét és törekedni kell a fenntarthatóságra. A magukat megadók aránya 10,6% volt – ők azok, akik semlegesen nézik a változást, „ez a törvény, ezt kell elfogadni” alapon.
Valamint azt is kiszámoltuk, hogy az idén januárban életbe lépetetett kötelező visszaváltási rendszerrel mennyi pénzt dobunk ki az ablakon, ha nem visszük vissza az üvegeket. Ennek megfelelően sokak életének vált részévé a visszaváltó automaták előtti sorban állás, hogy visszakaphassák az üres palackokért járó forintokat. De mi van azokkal, akik nem akarnak az üvegek, palackok cipelésével és a sorban állással bajlódni? Mekkora összeggel károsítja meg őket a rendszer? Kollégánk személyes tapasztalatai alapján azt mondhatjuk, hogy éves szinten bizony súlyos tízezrekkel.
Ugyanakkor ahogy arról a Pénzcentrumon beszámoltunk, a MOHU már 10 benzinkúton üzemeltet üvegvisszaváltó-automatát, és az igények felmérése után dönthetnek további bővítésről. Ezzel párhuzamosan kiderült már az is, hogy a MOHU előrehaladott tárgyalásokat folytat egy kőbányai hajléktalanszállóval, arról, hogy a szállóra is telepítenének egy automatát.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.