17 °C Budapest
Körözött hackerek kódoló vírus zsarolóprogramok laptopok és számítógépek segítségével. Kibertámadás, rendszertörés és malware koncepció.

Bankszámlacsalás áldozata lettem: csalás bejelentése, ennyi napod van cselekedni

2024. december 2. 13:01

Az utóbbi években valószínűleg csak az nem hallott a kibercsalásokról, aki egy kő alatt élt, ugyanis korábban soha nem látott szintet értek el az ilyen jellegű átverések. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy nyáron megjelent kiadványa szerint ráadásul a kiberincidensek közül már minden ötödik a pénzügyi szektort érinti. Éppen ezért nagyon is fontos tisztában lennünk azzal, hogy mi a teendő akkor, ha mi magunk is érintetté válunk egy ilyen esemény során, milyen jogorvoslati lehetőségek állnak rendelkezésre bankszámlacsalás esetén.  

Az MNB idén nyáron megjelent Fintech és Digitalizációs jelentés című kiadványának a kiberbiztonsági kihívásokkal foglalkozó alfejezete szerint folyamatosan növekszik a kiberincidensek száma, melyek közül mostanra minden ötödik a pénzügyi szektort érinti. A kiadvány által idézett, külföldi kútfőktől származó becslések szerint 2020 és 2022 között a GDP 1 és 10%-a közöttire tehető a kibertámadások során elszenvedett veszteség mértéke.

Több dolog is kedvez a kibercsalások virágkorának – egyrészt a Covidhiszti nyomán tovább növekedett a digitális jelenlét, ami már önmagában fokozta a kiberbiztonsági kockázatokat. Másrészt a mesterséges intelligencia térnyerése leegyszerűsítette a kibertámadások kivitelezését, illetve a segítségével új, kifinomultabb csalási módszerek is teret nyerhettek.

A helyzet tehát nem túl rózsás, legalábbis az átlagember szempontjából, aki a fentiek alapján egyre nagyobb eséllyel várhat maga is áldozattá. Éppen ezért egyre fontosabbá válik, hogy tudatában legyünk egyrészt annak, hogyan előzhetjük meg, hogy pórul járjunk, másrészt pedig annak, hogy ha már csalás áldozatává váltunk, akkor milyen teendőink, illetve jogi lehetőségeink vannak a kár enyhítésére.

Bankszámlacsalás áldozata lettem - jogorvoslati lehetőségek

Ügyfélként, ha kibercsalás áldozatává válnánk a legelső dolog, amit tennünk kell, hogy azonnal értesítsük a pénzügyi szolgáltatónkat, illetve kérjük a készpénzhelyettesítő fizetési eszközök, mint például a bankkártya, internetbank stb. letiltását. Ezzel együtt tegyünk panaszt is a szolgáltatónál, illetve ha felmerült a bűncselekmény gyanúja, akkor a rendőrségen is minél előbb tegyünk feljelentést.

Írásbeli panasz esetén a pénzügyi szolgáltatóknak 30 napon belül kell indoklással ellátott választ küldeniük, kivéve, ha az írásbeli panasz pénzforgalmi szolgáltatással (például bankkártyás fizetés, átutalás) kapcsolatos, ilyenkor ugyanis 15 munkanap a válaszadás határideje. Ha a szolgáltatón kívül álló okokból a 15 munkanap nem lenne elegendő, akkor a szolgáltatónak ideiglenes választ kell küldenie az ügyfél számára, amely tartalmazza az érdemi válasz késlekedésének okait, továbbá a végső válasz határidejét is.

Mi történik, ha a szolgáltató nem tesz eleget a bankszámlacsalással kapcsolatos panaszkezelési kötelezettségének?

Amennyiben a szolgáltató nem tesz eleget panaszkezelési kötelezettségének, úgy az ügyfél ezt jelezheti az MNB felé – utóbbinak ilyenkor joga van fogyasztóvédelmi eljárást lefolytatni a panaszkezelési szabályok megsértésének gyanújára tekintettel. Ezzel kapcsolatban az MNB honlapján érhetők el további információk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ügyfélként arra is lehetőségünk van, hogy a szolgáltatónkkal fennálló szerződéses jogvita rendezése érdekében az MNB szervezeti keretein belül a független Pénzügyi Békéltető testület (PBT) eljárását kezdeményezze. Ehhez akkor fordulhatunk, ha a szolgáltató a panaszunkat elutasította, a panaszra adott válasszal nem vagyunk elégedettek, illetve, ha a szolgáltató a válaszadáskor nem tartotta a jogszabályi határidőt.

Ha a PBT eljárása sem vezet eredményre, vagy az ügyfél azt nem kívánja igénybe venni, úgy bíróság előtt, polgári peres eljárásban érvényesíthetjük igényünket. Ugyanakkor arra is lehetőségünk van, hogy méltányossági kérelemmel forduljunk a PBT-hez. Ilyen esetben a PBT-eljárás megindításának feltétele, hogy az ügyfél méltányossági kérelmével a szolgáltatóját korábban már megkereste, az azonban elutasította a kérelmét, vagy a benyújtást követő 30 napon belül nem került sor a válaszadásra.

A PBT eljárásának további feltétele, hogy ügyfélként nyilatkozzunk arról, miszerint ugyanazzal a követeléssel kapcsolatban még nem terjesztettünk elő méltányossági kérelmet a PBT felé. A kérelemben meg kell jelölnünk a méltányossági kérelem alapjául szolgáló személyi és anyagi körülményeinket, illetve ha vannak, akkor az azokat alátámasztó bizonyítékokat is csatolni szükséges. Minderről bővebb információkat találhatunk a szervezet honlapján.

Amennyiben a fenti eljárásokkal kapcsolatban további kérdéseink lennének, úgy felkereshetjük az MNB ügyfélszolgálatát, melyhez elérhetőséget az MNB honlapján találhatunk. Sőt, személyes időpontfoglalás is lehetséges az alábbi honlapon.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 3. csütörtök
Buda, Richárd
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. április 3. 11:30
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33