Az ALDI jelentős árcsökkentést hajt végre húsvét előtt. A vállalat az üzletek középső sorában található nem-élelmiszer jellegű termékek között.
Kedden robbant az ásványvízbomba: 12 különböző vizet tiltott be és hívott vissza a boltokból az élelmiszerbiztonsági hatóság. Az esettel kapcsoltban sok fontos kérdés felmerült, a Pénzcentrum mutatja a válaszokat.
FRISS! Ásványvíz-botrány exkluzív: megszólalt a gyártó! - KATTINTS!
Pontosan mely termékeket vonták ki a forgalomból?
Mit csináljon az, akinél ilyen ásványvíz van otthon? Vigye vissza a boltba? Öntse ki haladéktalanul?
Ha a nálunk levő termék kiszerelése és a csomagoláson feltüntetett dátum egyezik a listán szereplő vizek valamelyikével, visszavihetjük az érintett áruházba.
Összesen hány liter vizet vontak ki a forgalomból? Hány liter veszélyes vizet adtak el az áruházláncok? Számíthat bírságra az áruházlánc, vagy a palackozóüzem?
Egyik gyártótól 15 ezer liter ásványvizet hívtak vissza. A másik gyártó termékeinek visszahívása jelenleg is folyik. Bírságot az előállító kap, a tétel nagysága és értéke alapján - tudtuk meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (NÉBIH).
Mennyire veszélyesek ezek az ásványvizek? Milyen megbetegedéseket okozhatnak?
így az alapvető probléma az, hogy az érintett vizek a jogszabályban foglaltaknak nem felelnek meg.
A tételeket a nitritrit-és nitrátkoncentráció ÉS egy baktérium, aPseudomonas aeruginosaengedélyezett határértéket meghaladó tartalma miatt kellett visszagyűjteni.
A Pseudomonas-félék egy viszonylag nagy, szabadon élő baktérium csoport, amely fő előfordulási helye a talaj, a tengervíz, illetve az édesvíz. Növényeken és állatokon is képeznek telepeket, valamint a háztartásokban és kórházakban is megtalálhatóak. A Pseudomonas-félék meglehetősen sokoldalú szervezeteknek mondhatók, élőhelyükhöz széles körben alkalmazkodnak, és még desztillált vízben is képesek szaporodni.
A nitrát- (NO3-) és nitrit-ionok (NO2-) a természetes nitrogének, elsősorban mezőgazdasági, állattenyésztési és növénytermesztési eredetű hulladékból erednek. A szerves nitrogéntartalmú hulladékokból a talajban mikrobiológiai lebomláson keresztül előbb ammónia képződik, mely tovább oxidálódik nitritté és nitráttá. A szervezetbe ivóvízzel és élelmiszerrel kerül be.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A nitrit előfordulását ivóvízben és ásványvízben is jogszabály korlátozza. A NÉBIH tájékoztatása szerint az, hogy nitritet találtak a vízben, gyártási, technológiai hibára utal. A nitritet, nitrátot még azelőtt állapították meg, amíg komolyabb értékeket nem ért el.
Hogy kerülhetett ilyen baktérium egy - valószínűsíthetően - nagyon magas higiénés védelemmel működő ásványvíz-palackozóba?
A baktérium filmszerű képletet képez a csőhálózaton, ami lökésszerűen válik le így fordulhat elő, hogy nem minden palackban, nem minden tételben található meg. A mostani értékek nagy valószínűséggel nem okoztak megbetegedést.
A nitrit, nitárt geológiai vagy emberi illetve állati eredetű szennyeződés során (az állattenyésztés, műtrágyázás, szennyvíz-szikkasztás következményeként) egyaránt jelen lehetnek a nyersvízben.
Az ivóvízhálózatban esetlegesen jelen levő nagy ammóniumból is kialakulhat nitrit. Ezt leginkább úgy előzhetik meg, ha a vízforrásokat védik a műtrágyáktól.
Mit mondanak minderre a boltok?
A NÉBIH keddi bejelentése óta az áruházláncok közül egyedül a Lidl szólalt meg. Mint arról a Pénzcentrumot tájékoztatták, a továbbiakban az előírásokon felüli, fokozott ellenőrzést vezetnek be az ásványvizeknél.
A Lidl az érintett vizeket a hatósággal együttműködve haladéktalanul levette a polcairól. Arra kérik a vásárlókat, hogy amennyiben az érintett termékekből vásároltak, azt vigyék vissza bármelyik üzletükbe, a vételárát megtérítik

Bármelyik magyar fiókjában ott lapulhatnak ezek a régi telefonok: több százezer forintot is érhetnek
A régi mobiltelefonok és tárcsás vezetékes készülékek is egyre keresettebbek manapság: a legtöbben nosztalgiából vagy a digitális detox miatt választják őket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


