3 °C Budapest

Tényleg emiatt fáj a magyar vállalkozók feje?

2016. május 5. 05:30

A kisvállalkozások sokszor bajban vannak, ha hitelre van szükségük, a felvehető kölcsönöknek ugyanis több típusa is van. Ahhoz viszont, hogy a legmegfelelőbb típusok közül tudjunk válogatni, először meg kell határozni a hitel célját, a futamidőt és át kell gondolni rendelkezésre álló biztosítékokat is. Persze a költségekkel sem árt tisztában lenni, ha ugyanis rosszul használjuk fel a kölcsönt, vagy nem a nekünk megfelelőt választjuk, akkor könnyedén ráfázhatunk. Emiatt nem lesz hatékony a hitel felhasználása, esetleg indokolatlan plusz költségekkel terheljük a vállalkozásunkat.

A kisvállalkozásoknak gyakran hitelre van szükségük ahhoz, hogy a likviditásukat fenntartsák, készleteiket a megfelelő szinten tartsák, vagy kisebb beruházásokba kezdjenek, mint például gépjármű vagy egyéb eszközvásárlása, cseréje.

Kinek, melyik hitel jó?

Folyószámlahitel

A folyószámlahitelek egészen alacsony hitelösszegtől elérhetők, a visszafizetett összegek újra igénybe vehetők és szabad felhasználásúak, vagyis a vállalkozás napi likviditását segítik. Ez azt jelenti, hogy a cég folyószámláján a hitelkeret összegéig mínuszba is mehet, amennyiben erre szükség van, így adott esetben a beszerzéseket, vagy szükséges kifizetéseket nem kell elnapolni, hanem a szükséges fedezet beérkezése előtt kifizethetjük a számlákat. Ezek a hitelek alapvetően egy éves futamidejűek, de megújíthatóak.

Forgóeszközhitel

Míg a folyószámlahitel kifejezetten a váratlan kiadásoknál, illetve eseti, kisebb vásárlásoknál lehet jó megoldás, addig a forgóeszközhitel kifejezetten beszerzéseknél jöhet jól. Segítségükkel nagyobb méretű beszerzéseket bonyolíthatunk le, melyet ütemezetten fizethetünk vissza. A forgóeszköz hitelek általában egy és három év közötti futamidejű megállapodások szoktak lenni.

Beruházási hitel

A kisvállalati hitelek harmadik fő típusa a beruházási hitel. Míg a két korábban bemutatott hitel szabad felhasználásúak, addig a beruházásra nyújtott termékek meghatározott hitelcélra vonatkoznak. A kisvállalkozások jellemzően telephely vásárlásra (cserére, bővítésre, felújításra stb.) vagy esetleg gépjárművásárlásra használják fel. Persze a beruházások függhetnek például az adott tevékenységtől is, így egy pékségnél egy új kemence beüzemelésére is fordíthatók a beruházási hitelek. Ezek a termékek jellemzően egy évnél hosszabb futamidejűek.

Mire figyeljünk, amikor vállalati hitelt veszünk fel?

A vállalati kölcsönök széles palettájáról válogathatunk, amikor a bankhoz fordulunk. Emiatt érdemes először eldönteni, hogy mire szeretnénk felhasználni a felvett hitelt. Alapvetően a fenti három cél közül válogathatunk ilyenkor, a hitelcél után ki kell választani, hogy melyik hiteltípust szeretnénk felvenni.

A bankok ugyanis mindegyik hitelcélhoz több terméket is ajánlanak, ezek között a futamidő, a felvehető összeg és a kamatozás függvényében dönthetünk.

Nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy ha export árbevétele van vállalkozásunknak, akkor deviza alapú hitel felvételére is van lehetőség az árfolyam kockázat csökkentése miatt.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Milyen költségekkel számoljunk?

A bank kiválasztásakor fontos arra figyelni, hogy a hitelnek milyen költségei vannak. A legfontosabb költségelem nyilvánvalóan a kamat.

A hitelkeretekre jellemző felszámolt díj a rendelkezésre tartási jutalék. Ennek lényege, hogy amíg a bank fenntartja a hitelkeretet, addig ezután néhány százalékos (bankonként eltérő mértékű) jutalékot kell fizetnünk. Ha a hitelt felhasználjuk, akkor már ezt nem kell kifizetni, viszont ekkortól a kamat kerül felszámításra.

Ezen kívül egyéb hitelezéshez köthető díj felmerülhet (folyósítási jutalék, számlanyitási díj stb.). Ahhoz, hogy az ajánlatok között különbséget tudjunk tenni, érdemes legalább két-három bank ajánlatát kikérni.

Kérdésed van a vállalkozásokkal kapcsolatban?

Várjunk olvasóink kérdéseit a témában a penzcentum@penzcentrum.hu e-mail címen, amelyre később a CIB Bank szakértői fognak válaszolni.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?