Jövő évtől két lépcsőben emelkedik a gyereket nevelő családok adókedvezménye - döntött kedden a parlament.
Magyar nők milliói vannak veszélyben, ha ezt az appot használják: nagy a baj, valamit tenni kéne
A TikTokon található pro-anorexia tartalmak jelentősen rontják a nők testképét, és erősítik a társadalmi szépségideálok elfogadását – derül ki egy friss kutatásból. A tanulmány szerint már néhány perc ilyen tartalom megtekintése is negatív hatással van az önértékelésre, de még a semleges videók is önbizalom-csökkenést idézhetnek elő. A platform egyedi algoritmusa, amely a felhasználói interakciók alapján ajánl tartalmakat, tovább fokozza a veszélyt, miközben a szabályozások ellenére káros üzenetek is könnyen elérhetők.
Nemrég számoltunk be a Pénzcentrumon arról, hogy egy létezik egy új TikTok-trend, amit férfiak tömegei kezdtek el követni, és rendkívül káros egészségügyi kockázatokkal jár.
Most, egy nemrégiben megjelent tanulmány hasonló megállapításokra jutott a TikTok tartalmainak pszichológiai kockázataival kapcsolatban, ám a hatásokat ezúttal a nőkre kivetítve vizsgálták. A problémát különösen azok a videók jelentik, amelyek egészségtelen testideálokat és étkezési zavarokat népszerűsítenek.
A kutatás kimutatta, hogy azok a nők, akik pro-anorexia (pro-ana) tartalmakat néztek a platformon, jelentős csökkenést tapasztaltak testképük elégedettségében, és nagyobb valószínűséggel internalizálták a társadalmi szépségideálokat. Érdekes módon azoknál a nőknél is csökkent a testkép elégedettsége, akik látszólag semleges TikTok-videókat néztek, ami arra utal, hogy a közösségi média, mint a TikTok, szélesebb körű hatást gyakorolhat az önérzékelésre, függetlenül a fogyasztott tartalom konkrét jellegétől.
Az elmúlt években a TikTok az egyik legnépszerűbb közösségi média platformmá vált, különösen a tinédzserek és fiatal felnőttek körében. Noha a közösségi média régóta összefüggésbe hozható a testképpel kapcsolatos problémákkal, a TikTok egyedi algoritmusa – amely a felhasználói interakciók alapján személyre szabja a tartalmakat – felerősítheti a káros tartalmak hatását.
A pro-anorexia közösségek, amelyeket gyakran „pro-ana”-ként emlegetnek, nyíltan népszerűsítik az egészségtelen viselkedéseket, például a szélsőséges diétát és a túlzott testmozgást, és arra ösztönzik a nézőket, hogy étkezési zavarokat idézzenek elő. Bár a TikTok rendelkezik olyan szabályzatokkal, amelyek szabályozzák az ilyen jellegű tartalmakat, az algoritmus továbbra is véletlenül hozzáférhetővé teheti a felhasználók számára a káros videókat, különösen, ha azok fitnesszel vagy fogyással kapcsolatos tartalmakat néznek.
A tanulmány háttere és módszertana
A kutatásban 273, 18 és 28 év közötti nő vett részt, többségük TikTok-felhasználó Ausztráliában. A résztvevőket véletlenszerűen osztották két csoportba: egy kísérleti és egy kontrollcsoportba. A kísérleti csoport tagjai körülbelül 8 percen keresztül olyan TikTok-videókat néztek, amelyek étkezési zavarokat népszerűsítettek, beleértve az explicit pro-ana tartalmakat.
Ezek a videók fiatal nőket ábrázoltak, akik az étkezés korlátozásáról, az étkezési zavarokkal kapcsolatos humorról és fogyási tippekről beszéltek, például arról, hogy éhségcsökkentés céljából jeget kell enni. Ezzel szemben a kontrollcsoport semleges tartalmakat nézett, például természetfilmeket, állatokról és főzésről szóló videókat.
A kutatók a testkép elégedettséget és a társadalmi szépségideálok internalizálását mérték a videók megtekintése előtt és után. Ehhez a Body Image States Scale (BISS) és a Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire (SATAQ-4) eszközöket használták. Emellett a résztvevők kitöltötték az Eating Attitudes Test (EAT-26) tesztet, amely az étkezési zavarokra való hajlamot méri, valamint az ORTO-15 tesztet, amely az ortorexiás tendenciákat (az egészséges étkezéshez való kóros ragaszkodást) értékeli.
Főbb eredmények
A kutatás megerősítette, hogy a pro-anorexia TikTok-tartalmak jelentős hatással voltak a nők testképére és a szépségideálok internalizálására. A kísérleti csoport tagjai kisebb testkép-elégedettségről számoltak be a videók megtekintése után, és a SATAQ-4 eredményeik azt mutatták, hogy a tartalmak merevebb szépségideálok elfogadásához vezettek.
Meglepő módon a kontrollcsoport tagjai is csökkenést tapasztaltak a testkép-elégedettségükben, annak ellenére, hogy az általuk nézett tartalmak nem kapcsolódtak a test megjelenéséhez vagy a súlyhoz. Ez arra utal, hogy maga a TikTok-videók nézése – függetlenül a tartalomtól – ösztönözheti a felhasználókat a társadalmi összehasonlításra, ami potenciálisan csökkentheti a saját testükkel való elégedettséget.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A tanulmány azt is megvizsgálta, hogy a TikTok használata hogyan kapcsolódik az étkezési zavarokhoz. Azok a nők, akik napi két óránál több időt töltöttek a platformon, magasabb pontszámokat értek el az EAT-26 teszten, jelezve, hogy nagyobb valószínűséggel mutattak étkezési zavarokra utaló jeleket. Bár ezek az eredmények statisztikailag nem bizonyultak szignifikánsnak, aggodalomra adnak okot, és további kutatásokat igényelnek.
Következtetések és további kutatások
A kutatás rávilágított a TikTok algoritmusának veszélyeire, amelyek elősegíthetik a káros tartalmak terjedését, valamint a közösségi média szélesebb körű szabályozásának szükségességére. A kutatók hangsúlyozták, hogy a platformok üzleti modelljei gyakran a felhasználói elköteleződést és a platformon eltöltött idő maximalizálását helyezik előtérbe a felhasználók mentális egészségének rovására.
Rachel Hogg, a kutatás vezetője kiemelte: „Az egyéni felhasználók számára nyújtott online biztonsági és médiatudatossági képzés fontos, de a biztonság nem abból fog származni, hogy tovább szabályozzuk a fiatal nők viselkedését. Az igazi változás akkor következhet be, ha a közösségi média vállalatok a függőség helyett a jólétet helyezik előtérbe – és ez csak kormányzati szabályozással érhető el.”
Jogi szankciók és megoldások
Több országban már komoly jogi harc folyik az alkalmazás betiltása érdekében. Az Egyesült Államokban több állam is perli a TikTokot a tinédzserek mentális egészségére gyakorolt hatása miatt.
Tizennégy amerikai állam ügyészsége indított pert a TikTok ellen, azt állítva, hogy a platform hozzájárul a fiatalok mentális egészségügyi válságához. A vádak szerint a cég függőséget okozó funkciókkal csábítja a gyerekeket az alkalmazás használatára, és félrevezeti a közvéleményt a hosszú távú használat biztonságáról.
A New Yorkban benyújtott kereset különösen a következőket kifogásolja:
- Értesítések, amelyek megzavarják az alvást
- Gyorsan eltűnő videók, amelyek állandó ellenőrzésre kényszerítik a felhasználókat
- Szépségszűrők, amelyek torz testképet okozhatnak
Letitia James, New York állam főügyésze kiemelte, hogy a TikTok kihívásai miatt fiatalok haltak meg vagy sérültek meg, és sok tinédzser szorongóbbá és depressziósabbá vált az alkalmazás addiktív jellege miatt.
A TikTok több állammal szemben jogi problémákkal küzd, míg a Kongresszus által áprilisban elfogadott törvény akár az amerikai működését is betilthatja, ha kínai anyavállalata, a Bytedance nem értékesíti a céget. A per anyagi büntetést kér, és azt, hogy a bíróság tiltsa meg a kifogásolt gyakorlatokat. Hasonló perek indultak már a Facebook és az Instagram ellen is a fiatalok mentális egészségére gyakorolt hatásuk miatt.
- Svédország közegészségügyi hatósága szeptemberben azt tanácsolta a szülőknek, hogy a két év alatti gyerekek ne használjanak okostelefonokat, táblagépeket vagy televíziót.
- A 2-5 éves gyerekek képernyőidejét napi egy órára korlátoznák az új ajánlások szerint.
- Ezt megelőzően Dánia is életkorhoz kötött szabályokat vezetett be 2023-ban, amelyek szerint a két év alatti gyerekek csak „nagyon különleges esetekben”, például tanulási nehézségek esetén használhatnak képernyős eszközöket.
Óvatosan ezekkel az üzenetekkel, hívásokkal: rémes a csalók új módszere, így nullázzák a bankkártyád
November 20–án tartott háttérbeszélgetést a KiberPAJZS projekt, amin a Pénzcentrum is részt vett.
Újfajta netes bűnözési hullám indulhat Magyarországon: gusztustalan módon élhetnek vissza adataikkal
A mesterséges intelligencia által generált deepfake pornográfia egyre növekvő problémát jelent a digitális társadalomban.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Kiábrándító tény: 10-ből 8 magyar nem készül a nyugdíjas évekre
Jelentősen le vagyunk maradva a nyugdíjbiztosítások terén a nyugat-európai átlaghoz képest.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.