Valaha elgondolkodtál azon, hogy miért tűnik félelmetesnek a Duolingo baglya, aki annyira aranyosnak látszik?
A mobilos fizetés gyors, egyszerű, kényelmes és még a pénztárcánkat sem kell elővenni hozzá, sokan azonban mégsem használják szívesen mert félnek az adatlopástól. Ez azonban egy tévhit: a mobiltárcás fizetés egy olyan technológián alapul, ami megakadályozza azt – tájékoztatta a Pénzcentrumot a Mastercard.
Számtalan olyan helyzet állhat elő, amikor kényelmesebb, ha nem kell a pénztárcánkat magunkkal vinni: ilyen lehet a sportolás, a koncerteken, fesztiválokon való részvétel vagy akár az utazás is. Ezekben az esetekben gyors és kézenfekvő megoldás lehet a mobileszközökkel való fizetés, ami Magyarországon szinte bárhol lehetséges, hiszen a kártyaterminálok 95 százaléka támogatja az érintésmentes fizetést – derül ki a Mastercard közleményéből.
A vállalat kiemelte: bár egyre többen használják ezt a fizetési módszert, még így is sokan vannak, akik inkább a fizikai bankkártyát részesítik előnyben.
„A fizikai környezetben mobiltárcákból indított bankkártyás tranzakciók számának aránya a teljes tranzakciószámhoz képest több mint 10 százalékponttal nőtt az elmúlt két évben, a Mastercard becslése szerint pedig a fizikai környezetben minden harmadik kártyás tranzakció mobiltárcával történik”
– mondta a Pénzcentrumnak Szetnics László, a Mastercard regionális üzletfejlesztési igazgatója.
A szakember kiemelte: Magyarország regionális szinten az élen jár mobiltelefonos fizetések terén, a kibocsátók csaknem egészénél bevezetésre került az Apple Pay és a Google Pay, emellett pedig sokuknál elérhető a Garmin Pay és a Xiaomi Pay is. Más okoseszközök terén a középmezőnyben vagyunk, ugyanakkor az okosórák és aktivitás figyelők is látható piaci részesedéssel rendelkeznek.
A kevésbe népszerű, azonban a legtöbb régiós országban elérhető, úgynevezett passzív hordozható okoseszközök (Passive Wearables) hazánkban még nem elérhetők. Ezek az eszközök úgy működnek, mint egy contactless képes bankkártya, kizárólag érintéses fizetésre alkalmasak, nem rendelkeznek akkumulátorral, kijelzővel, bluetooth-tal vagy hálózati kapcsolattal.
„A gyakorlatban csak a gyártók képzelete szabhat határt annak, hogy milyen, akár teljesen hétköznapi tárgyakat vérteznek fel annak lehetőségével, hogy fizethessünk velük. Erre érdekes példák a fizetésre alkalmas plüss mackók és tollak, azonban ezeknél jelentősen praktikusabb lehet a hétköznapi analóg órákhoz tervezett óraszíj, amellyel szintén fizethetünk. A jövőre nézve fontos kérdés, hogy a már meglévő technológiához milyen üzleti felhasználást fognak találni a gyártók” – részletezte Szetnics László.
A mobiltárcás tranzakciók kosárértéke nem változott jelentősen az elmúlt években, a legtöbben még mindig kisebb értékű vásárlásokra használják, azonban a felhasználók körében fellelhetők generációs különbségek.
A Mastercard kutatásaiból kiderül, hogy a kártyával történő érintésmentes fizetéssel összehasonlítva, a 18-29 közötti korcsoport körében a legnépszerűbb a mobiltárca, ők ugyanolyan kényelmesnek gondolják mindkét fizetési módot. Az idősebb, 30-49 közötti, valamint 50-69 éves korosztályok azonban még mindig kártya-pártiak: kényelmesebbnek és biztonságosabbnak is tartják a fizikai kártyákat az okoseszközökkel történő fizetésnél.
Biztonságos és megbízható a mobiltárca
Szentics László szerint azonban a biztonságra vonatkozó feltevés egy közkeletű tévhit, ugyanis a legnépszerűbb mobiltárcák (például az Apple Pay és a Google Pay) egy egyedi kóddal, úgynevezett tokennel működnek, ami segít megelőzni az adatlopást.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mobiltárcás vásárlás során a felhasználó fizetési adatai (pl. a bankkártya száma) tokennel helyettesítődnek, tehát a valódi kártyaadatok nem kerülnek átadásra vagy tárolásra az eladónál.
„Ez a helyettesítő token kizárólag az adott készülékben működik, így ha illetéktelen ember kezére jutna, akkor sem lehetne ezekkel az adatokkal tranzakciót indítani. Ezzel szemben a hagyományos, fizikai kártyaszám eltulajdonítása jelentős anyagi kockázatnak teheti ki a kártyabirtokost” – összegezte a szakember.
Egy másik gyakran felmerülő kérdés az, hogy mi van akkor, ha a mobileszközünknek nincs internetkapcsolata. A mobiltárcás fizetéseknél azonban ez sem akadály, igazából nincsen szükség internetre hozzá.
Ennek oka, hogy a tranzakciókhoz használt hitelesítési adatokat a telefonon tárolt titkosított biztonsági elemek kezelik. Az okoseszközök nem internettel, hanem NFC (Near Field Communication) technológiával kapcsolódnak a terminálhoz, ami azután a kártyaelfogadói hálózattal kommunikál.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
-
Már több mint minden harmadik kártyás fizetés mobiltelefonnal, vagy okosórával történik
Az okoseszközökkel történő fizetés során alacsonyabb az adatokkal való visszaélés kockázata.