1 °C Budapest

Családi házad van? Milliókat kaphatsz az államtól, ha ilyet találsz a kertedben

2020. augusztus 19. 11:06

Az ember milliókat is kaphat az államtól akkor, ha becsületesen jár el, és a kertjében vagy a birtokán talált különleges régészeti tárgyat beszolgáltatja. De, hogyan tudhatjuk, mennyire értékes, amit találtunk, vagy hogy egyáltalán régészeti leletnek számít-e? Ennek jártunk most utána a Pénzcentrumon, ahogy annak is, ha valaki a tilosban jár műkincs-ügyben, nagyon csúnyán megütheti a bokáját, igen, akár börtönbe is kerülhet.

Éppen egy hete kavart nagy port, hogy egy szolnoki férfi egy kelta vaskést tartott otthon a ruhásszekrényében. A régészeti szakértő véleménye szerint az 50 centiméter hosszúságú, vasból készült kés egy az időszámításunk előtti 1-3. századból származó kelta vaskés, ami a korszakra jellemző sajátosságokat mutatja, és feltehetően egy kelta sírból való. 

Egy ilyen eszköz, csak a mihez tartás végett több százezer forintot is érhet a piacon, arról nem is beszélve, hogy régészeti értelemben egyértelműen muzeális értékről van szó. Ilyen értelemben pedig nem is igazán lehetne csak úgy egy magánszemély tulajdonában. De lássuk, mit mond erről a törvény szava.

Találtam valamit

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a régészeti leletek előkerülési helyüktől függetlenül állami tulajdonban vannak. És hogy mit is jelent ez pontosan? Régészeti korú, tehát 1711 előttről származó, vagy annak látszó tárgyi emlék véletlen előkerülése esetén a területileg illetékes jegyzőt vagy az adott területen gyűjtőkörrel rendelkező múzeumot kell értesíteni. 

Az eljárás során a múzeum régész munkatársai meghatározzák az adott tárgy korát és jelentőségét. Különösen fontos, hogy - amennyiben ez lehetséges - a tárgyat ne mozdítsák el a helyéről, lehetősége adva arra, hogy a leletet eredeti összefüggéseiben ismerhessék meg a szakemberek. 

A lényeg tehát az, hogy a régész szakemberek minél pontosabb képet kapjanak Magyarország történelmét illetően, amit aztán a múzeumok segítségével a lakosság is megismerhet. Ilyen értelemben pedig az értékek gyakorlatilag felbecsülhetetlenné válnak. 

A becsület kifizetődhet

Bár a beszolgáltatási eljárás, illetve a régészeti hercehurca macerásnak tűnhet, megéri becsületesnek lenni. A jogszabály szerint ugyanis, aki maradéktalanul eleget tett a jogszabályok előírásainak az állami elismerésben részesülhet, ez lehet valamilyen oklevél, de akár pénzjutalom is. Nem is kevés!

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Régészeti lelet esetén a lelet becsült értékének legfeljebb tíz százaléka, de legfeljebb nettó két millió forint is lehet a jutalom.

Sőt, ettől kiemelkedő jelentőségű lelet esetén akár magasabb is lehet a jutalom összege. Megéri tehát becsületesnek lenni, de sajnos ezt nem mindenki gondolja így. 

Illegális műkincs-kereskedelem

A Pénzcentrumnak korábban nyilatkozó régészszakember szerint Magyarországon mintegy 5 000 fémdetektoros ember kutathatja a hazai földeket kincseket keresve. Az állomány 95 százaléka azonban a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint, potenciálisan veszélyt jelent a hazai műkincsvédelemre. 

És persze a csábítás nagy, ahogy a bevezetőnkben írtuk, kardok, edények, pénzérmék, potenciálisan mind-mind rengeteg pénzt is érhetnek. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy megfelelően régi leletek esetében egész egyszerűen törvényellenes magatartásnak minősül, ha valaki nem szolgáltatja be ezeket az értékeket. 

Ne legyen tehát senkinek kétsége afelől, hogy az illegálisan végzett fémdetektoros feltárás/kincsvadászat kéz a kézben jár az illegális műkincs kereskedelemmel. A régészeti lelőhely illegális feltárása, rongálása egyébként bűncselekmény, és a BTK. szerint akár 3-5 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Jobb tehát a becsületesség oldalára állni. A pénzjutalom ugyanis még mindig jobb, mint a börtön. 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?