Woman holding a toothbrush under the water from the tap

Hiába mossák, ezért van annyi szuvas foga a magyaroknak? Nagyon sok múlik ezen az apróságon

2024. november 22. 11:16

A fluorid biztonságossága az ivóvízben továbbra is vitatott téma, bár a szakértők többsége egyetért abban, hogy megfelelő mennyiségben nem jelent egészségügyi kockázatot - írta meg a Healthline. Egyes országokban már hosszú évtizedek óta adagolnak fluoridot a csapvízhez, ezáltal jelentősen csökkent a fogszuvasodások előfordulása. Magyarországon nem adnak hozzá fluoridot a vízhez, viszont így is előfordul a kőzetekben, így ebelekerül az ivóvízbe is egyes területeken. A jóténykony hatása is igazolt, azonban egyes kutatások felvetik a túlzott fluoridfogyasztás lehetséges mellékhatásait is.

Az Amerikai Fogászati Szövetség szerint a közösségi vízellátásban lévő fluorid a fogszuvasodás megelőzésének leghatékonyabb módja. "A közösségi víz fluoridálása több mint 25%-os csökkenést eredményezett a fogszuvasodásban mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében" - állapította meg egy 2023-as kutatás.

A fluorid természetes ásványi anyag, amely megtalálható a levegőben, vízben, talajban és növényekben. Egyes országokban kis mennyiségben a közüzemi vízellátásához is hozzáadják. Az USA-ban a lakosság 72,3%-a kap fluoridot a közösségi vízellátásban az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) 2022-es adatai szerint. A WHO szerint az egészséges határérték az ivóvízben 1,5 ppm.

A fluorid jótékony hatásai közé tartozik a fogzománc újjáépítésének segítése, az ásványi anyagok elvesztésének lassítása, a korai fogszuvasodás visszafordítása és a káros szájüregi baktériumok szaporodásának megakadályozása. Ugyanakkor egyes kutatások felvetik a túlzott fluoridfogyasztás lehetséges mellékhatásait. A leggyakrabban említett problémák a fogászati fluorózis és a csontvázfluorózis. Előbbi fehér foltokat okozhat a fogak felszínén, míg utóbbi ízületi fájdalommal és merevséggel járhat.

Bár egyes régebbi kutatások és anekdotikus beszámolok felvetettek egyéb egészségügyi kockázatokat is - például alacsony IQ-értékeket gyermekeknél, csontrákot, ízületi gyulladást és vesebetegséget -, a 2021-es kutatások megkérdőjelezik ezeket az állításokat. A tudományos közösség konszenzusa szerint a közüzemi vízellátásban vagy a leggyakrabban használt fogászati termékekben lévő alacsonyabb fluoridszinteknek nincs negatív hatása az egészségre. Csak a magas fluoridszintnek való hosszú távú kitettség okozhat problémákat.

Magyarországon nem tesznek a vízbe fluoridot

Az ivóvízbe nálunk nem tesznek pluszban fluort vagy fluoridot, ugyanakkor a földkéreg, kőzetek természetes flourid tartalma miatt mégis kerülhet az ivóvízbe. Ez azonban nem egységes, területileg nagy eltérés lehet abban, hogy mennyi fluorid van a vízben. Akárcsak a lágyvíz esetében a kalcimot, ha tujuk, hogy olyan helyen élünk, ahol nem tartalmaz fluort, fluoridot a víz, érdemes lehet más forrásból pótolni.

A fluorra vonatkozó felső határérték Magyarországon is 1,5mg/l, alsó határérték nincs, viszont a fogzománc képződés szempontjából fontos mikroelem 0,5mg/l koncentrációban való jelenléte egészségügyi szempontból előnyös. Viszont hazánkban ezt az értéket az ivóvíz fluortartalma nem, vagy csak nagyon kevés helyen éri el. Ugyan az élelmiszerekben, fogkrémekben van fluor, gyakran ez még mindig kevés.

Az NNGYK friss ivóvízminőségi jelentése szerint a fluorid a földkéregben természetesen előforduló elem, számos kőzet alkotóeleme, átlagos koncentrációja 0,3 g/kg. Egyes területeken, ahol fluoridban gazdag kőzet található, a talajvízben nagy fluorid koncentráció tapasztalható. A felszíni vizekben a fluorid koncentrációja 0,01 és 0,3 mg/l között mozog. 

A víz kalcium tartalma hatással van a fluorid oldékonyságára, kis kalcium tartalmú talajvizek esetén nagyobb fluorid koncentráció tapasztalható. Az elsősorban geológiai eredetű fluorid kioldódás mellett antropogén hatás (pl. alumíniumgyártás) is vezethet a víz nagyobb fluorid koncentrációjához.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Optimális mennyiségben (0,5 - 1,5 mg/l tartományban) a fluorid véd a fogszuvasodás ellen, megfelelő mennyisége, főleg gyerekkorban kiemelkedően fontos.

Az európai országokban az ivóvíz túl kicsi fluorid tartalma miatt a kritikus korosztályt tablettával látják el, és fluoridos fogkrém használatát szorgalmazzák. Az ivóvíz nagy fluorid koncentrációja ezzel szemben enyhébb esetben a fogzománc elszíneződését okozza, súlyosabb esetben csontrendszeri elváltozásokhoz, illetve súlyos fogzománc-sérüléshez vezethet (fluorózis).

Az NNGYK azt írja: megállapítható, hogy 14 mg/nap fluorid bevitel károsíthatja a csontvázat, 6 mg/nap összes bevitel alatt viszont szintén problémákat okozhat. Az ivóvíz fluorid tartalmának határérték alá csökkentése az
Ivóvízminőség Javító Program egyik fő célkitűzése volt. A fluorid bevitel nagyban függ a fogyasztott víz fluorid koncentrációjától és a vízfogyasztási szokásoktól. Az egyéni vízfogyasztás függ a hőmérséklettől, páratartalomtól, egészségi állapottól, testmozgástól és az étrendtől.

Összefoglalva, a fluorid expozíció nagyban függ a fogyasztott élelmiszerek és ivóvíz fluorid tartalmától, élelmiszer- és vízfogyasztási szokásoktól, a használt fogápolási szerektől. A fluorid bevitel területenként
és egyénenként nagyon eltérő lehet. A fluorid bevitelt növelheti ezen kívül a teafogyasztás, illetve a nagy fluorid tartalmú szén alkalmazása is. Az emésztő szervrendszeren és a légzőszerveken át fluorid nagy része (70-90%) felszívódik, a keringési rendszerrel gyorsan eloszlik, a szervezetbe jutott fluorid 99%-a a kalciumban gazdag szövetekben, csontokban és a fogakban található.

Érdemes lehet megnézni a legfrissebb jelentést a településről, ahol élünk: ez alapján kiderülhet, hogy túl kevés fluoridot viszünk be a víz által, vagy más ásványi anyagot. Érdemes lehet ezeket más forrásokból pótolni. Ha pedig alkalmazunk valamilyen vízszűrő berendezést, akkor érdemes utánanézni, az mit is szűr ki pontosan! Ha a hasznos anyagokat is, mint például a magnézium, akkor gondoskodnunk kell róla, hogy más úton vigyük be azt.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?