2 °C Budapest
Kelet-Európa közeli/makró felvétele egy asztali földgömbről. Adobe RGB színprofil.

Hol jobb az élet, Romániában vagy Magyarországon? 13 szempont alapján itt a válasz

2024. november 17. 12:32

Egy Youtube-videós Magyarországot és Romániát hasonlította össze 13 objektív szempont alapján, beleértve a fizetéseket, adózást, megélhetési költségeket, családtámogatásokat és nyugdíjakat. Az elemzés rávilágított, hogy Románia előnyösebb a minimálbér és az alacsonyabb megélhetési költségek terén, míg Magyarország a nettó keresetek és a családok támogatásában nyújt többet. A videós hangsúlyozta, hogy az életminőség megítélését az érzelmi tényezők, mint a család és a nemzetiség is befolyásolják, de ezek nem mérhetők objektíven. Az összehasonlítás célja az volt, hogy objektív mutatók alapján kínáljon átfogó képet a két ország életkörülményeiről.

Egy Youtube-videós alapos összehasonlítást készített Magyarország és Románia között, amely számos objektív mutatót vizsgált. A videós elmondása szerint a korábbi, Magyarországot Szlovákiával összehasonlító videójának tanulságait is felhasználta a mostani elemzés során, így az összehasonlítás 13 szempontot érint. „A cél az, hogy objektív tényezők alapján nézzük meg, hol jobb az élet” – hangsúlyozta.

Érzelmi tényezők kontra mérhető adatok

A videós kiemelte, hogy az emberek általában nem gazdasági mutatók alapján döntenek arról, hol éljenek. „Az érzelmi tényezők, mint a család jelenléte vagy a nemzetiség, fontosabbak lehetnek, de ezek nem mérhetők objektíven” – mondta. Ezért a videó az életminőséget meghatározó gazdasági és társadalmi adatokra fókuszált.

Adózás és fizetések, minimálbér, átlagkereset

Az összehasonlítás első pontja a bruttó és nettó fizetések közötti különbség volt. Magyarországon a bruttó fizetés 33,5%-át vonják le járulékokra, míg Romániában ez 40–45% között mozog. „Meglepett, hogy Romániában ilyen magasak a levonások, bár minimálbér esetén alacsonyabb, 35,7%” – jegyezte meg a videós.

A minimálbér tekintetében Románia vezet, mind bruttó, mind nettó értékben. Az átlagkereseteknél azonban Magyarország előzi meg Romániát, ha nettó fizetéseket vizsgálunk, mivel a román levonások jelentősen magasabbak.

ÁFA

A 27%-os magyarországi áfa lényegesen magasabb mint a romániai 19%. Ugyanakkor mindkét országban vannak olyan termékek, melyeknél alacsonyabb a forgalmi adó az alapértelmezettnél - Magyarország esetében a tej (18%), a gyógyszerek (5%) és a napilapok (0%) kerültek említésre, míg Románia kapcsán az élelmiszerek (9%) és a könyvek (5%).

Munkanélküliség

A munkanélküliségi ráta Magyarországon 4,5%, míg Romániában 5,4% volt a videóban idézett, idén januári adatok alapján.

Megélhetési költségek

A Numbeo adatai alapján a megélhetési költségek összességében alacsonyabbak Romániában. „Az albérletek ára is kedvezőbb Romániában, bár a különbség kisebb, mint az általános megélhetési költségek esetében” – foglalta össze.

Családtámogatások

Mindkét ország különböző rendszerek szerint támogatja a családokat. Magyarországon a gyerek hároméves koráig többféle juttatás érhető el (CSED, GYED, GYES), míg Romániában a gyerek kétéves koráig jár a támogatás, amely a fizetés 85%-át teszi ki. „Romániában az apáknak is van lehetőségük két hónapot igénybe venni, de ez nem kötelező” – emelte ki.

A családi pótlék összege Romániában magasabb, és a gyerek kétéves koráig lényegesen nagyobb támogatást biztosítanak. Az adókedvezmények terén viszont Magyarország kiemelkedően támogatja a családokat, különösen a többgyerekeseket és a 30 év alatti édesanyákat.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Nyugdíjak, nyugdíjkorhatár, átlagnyugdíj

A nyugdíjkorhatár Magyarországon és Romániában férfiak számára egyaránt 65 év, míg Romániában a nők korábban, 62 évesen nyugdíjba mehetnek. Romániában továbbá gyerekenként hat hónappal csökkenthető a nyugdíjkorhatár.

Az átlagos öregségi nyugdíj a videóban idézett adatok szerint Magyarországon nettó 233 500 forint, míg Romániában 3 014 lej, ami átszámítva 241 120 forint körül mozog.

Várható élettartam

A várható élettartam szinte megegyezik a két országban - Magyarországon 76,9 év, míg Romániában 76,6 év volt 2023-ban.

Levegőminőség

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 372 európai városban méri azt, hogy milyen ott a levegő minősége, és ez alapján, hogy kinél mennyire szennyezett a levegő, listázza az egyes városokat. A videóban Budapest és Bukarest került összehasonlításra ebből a szempontból, Budapest 372 városból a 242. helyet foglalta el. Nem ragyogó, de Bukaresthez képest még mindig sokkal jobb, ami viszont a 314. helyen állt.

Közbiztonság

Közbiztonság tekintetében Magyarországon valamivel kedvezőbb a helyzet - a videóban a World Population Review adatait idézték, mely szerint hazánk 1,5-ös, Románia pedig 1,6-os mutatót ért el 2023-ban.

További megállapítások

Az összehasonlítás végül arra a következtetésre jutott, hogy mindkét országban vannak erősségek és gyengeségek. „Románia gazdaságilag bizonyos területeken előnyösebb, például a minimálbér vagy az alacsonyabb megélhetési költségek terén, míg Magyarországon a nettó keresetek és a családtámogatások rendszere tűnik erősebbnek” – zárta a videós.

Az ilyen elemzések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy átfogóbb képet kapjunk az országok életminőségi különbségeiről. Az adatok mellett azonban nem szabad elfelejteni az érzelmi tényezők és a személyes preferenciák szerepét sem az élethelyek kiválasztásában.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Ősi magyar hagyományokhoz nyúlhatnak vissza vidéken: ezzel felvehetik a kesztyűt a klímakrízissel

A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 17. vasárnap
Hortenzia, Gergõ
46. hét
November 17.
Nemzetközi diáknap
November 17.
Budapest napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?