Ezra Bailey

A tulajdoni lap lekérése ingyenesen: az e-hiteles és a nem hiteles tulajdoni lap letöltése hogyan történik?

2022. május 28. 20:40

A tulajdoni lap a hazai ingatlanügyek meghatározó okmányai közé tartozik, éppen ezért minden olyan esetben le kell kérnünk a Földhivataltól, amikor egy adott lakás, ház vagy egyéb ingatlan gazdát cserél. Na de mi a tulajdoni lap lényege és miért fontos a Földhivatal tulajdoni lap lekérés, avagy a tulajdoni lap lekérdezés? Járjunk utána, hogyan zajlik a tulajdoni lap lekérése ingyenesen – a tulajdoni lap Ügyfélkapun keresztül lekérhető-e? A tulajdoni lap bejegyzés mennyi idő, illetve a tulajdoni lap kikérése mennyi idő alatt megy végbe? Minden fontos kérdést megválaszolunk a tulajdoni lap lekérdezés kapcsán!

Cikkünkben utánajárunk, mi a tulajdoni lap lényege és megválaszolunk minden gyakori kérdést a tulajdoni lap lekérdezés kapcsán. Tudd meg, mi az a tulajdoni lap, hogyan zajlik a tulajdoni lap lekérése ingyen, és hogy mik a Földhivatal tulajdoni lap lekérdezés szabályai! Amellett, hogy megtudhatod, a tulajdoni lap mi az és a tulajdoni lap mennyi idő alatt kerül a kezünkbe – azaz a nem hitelen tulajdoni lap letöltése hogyan történik -, azt is eláruljuk, hogy a tulajdoni lap kikérése mennyi idő alatt valósul meg, illetve, hogy a tulajdoni lap bejegyzés mennyi idő alatt kerül be a nyilvántartási rendszerbe. Nézzük, hogyan történik a tulajdoni lap lekérése ingyenesen, és hogy a tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapu segítségével történik-e!

Mi az a tulajdoni lap és miért fontos a tulajdoni lap lekérése?

Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy mi az a tulajdoni lap, mi a tulajdoni lap jelentése, és hogy mi minden olvasható le a tulajdoni lap nevű hivatalos dokumentumról! Magyarországon minden ingatlan – legyen szó lakásról, házról, telekről, zártkertről, erdőről vagy termőföldről – szerepel a Földhivatal ingatlan-nyilvántartásában, akárki legyen annak a tulajdonosa (a magánszemélyek mellett lehet egy ingatlan céges vagy állami tulajdonú is).

A tulajdoni lap az ingatlanügyek meghatározó hivatalos okmánya, gyakorlatilag olyan, mintha az ingatlan „személyi igazolványa” lenne, minden alapvető ingatlanadat szerepel rajta – az ingatlan címe, helyrajzi száma, az építés éve, település, külterületi/belterületi-e stb.

A tulajdoni lapon számos más létfontosságú adat is fellelhető, például minden fontos jog, ami az ingatlanra a tulajdoni lap szerint be van bejegyezve – ilyen a haszonélvezeti jog, a tulajdonjog, a végrehajtás vagy a jelzálog – sőt, ezekből gyakorlatilag ki is olvashatjuk az ingatlan előtörténetét (egyes házaknak rendkívül „viharos” a múltja) – ehhez a tulajdoni lap „teljes másolata” szükséges. Minden, a tulajdoni lapon szereplő adat hivatalos (ügyvédi ellenjegyzés, földmérői munka stb. áll mögötte). A rendszerből lekért tulajdoni lap minden esetben hiteles és megbízható, az adatok valóságosak (az adott pillanatra vonatkozóan). Ha csak a jelenleg érvényes ingatlanadatokra van szükségünk, nem kell a tulajdoni lap teljes másolata, elég a „szemle” is.

A tulajdoni lap lekérése: mikor kellhet a Földhivatal tulajdoni lap?

Bármilyen ingatlanügyben szükségünk lehet a tulajdoni lap nyújtotta információkra (pl. ingatlan adásvétel, bérlés stb.), hiszen a tulajdoni lap másolata a biztosíték, hogy tényleg az adott ingatlanról van-e szó.

Mindenképpen figyeljünk oda arra, hogy semmilyen olyan hivatalosnak tűnő ingatlanügyletbe ne menjünk bele, ahol nem áll rendelkezésünkre legalább a nem hiteles tulajdoni lap másolata!

Abban az esetben, ha nem kaptunk a főbérlőtől/eladótól/ingatlanügynöktől stb. tulajdoni lap másolatot, a cím vagy a helyrajzi szám alapján mi magunk is lekérhetjük a tulajdoni lap nevű dokumentumot (a későbbiekben visszatérünk rá, hogy a nem hiteles tulajdoni lap letöltése hogyan történik) – célszerű ezt mindenképp megtenni, hiszen akár önhibán kívüli téves adatok is szerepelhetnek egy hirdetésben.

Tipikus példa a hamisan megadott adatokra az, ha egy ingatlanhirdetésben (akár szándékosan, akár véletlenül) rosszul adják meg az ingatlan hasznos alapterületét. Ez különösen a nagyobb méretű, gyakran zegzugos elrendezésű családi házaknál jelenthet problémát, de megtévesztő lehet az is, ha a ferde falú tetőtér teljes alapterületét is beleszámolják a hasznos alapterületbe, vagy ha az erkélyt/teraszt is egész négyzetméternek számolják (hivatalosan általában 50%-os csökkentett szorzóval - fél négyzetméterrel - kell beszámítani az erkélyt az ingatlan alapterületébe). Ezek mind fontos adatok, a bennünk felmerülő kérdésekre pedig egyszerűen megszerezhetjük a választ, ha megtörténik a tulajdoni lap lekérése ingyen.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mi a különbség a hiteles tulajdoni lap és a nem hiteles tulajdoni lap között?

Ingatlanügyleteink során megkülönböztetjük a nem hiteles tulajdoni lap másolatot (ez a tulajdoni lap csak a tájékoztatást szolgálja, nincs hiteles tanúsító ereje) és a hiteles tulajdoni lap másolatot (hiteles tanúsítóerővel rendelkezik, ez a tulajdoni lap szükséges minden hivatalos ingatlanügylethez). A földhivatali nyilvántartásból egyébként a nem hiteles tulajdoni lap és a hiteles tulajdoni lap másolat (e-hiteles tulajdoni lap) mellett lekérhető csak a tulajdoni lap I. része is (ez havi 20 alkalommal ingyenes).

  • Az elektronikus dokumentumként szolgáltatott e-hiteles tulajdoni lap lekérés ára 3.600 Ft/ingatlan (teljes és szemle), az elektronikus térképmásolat pedig 2.400 Ft/ingatlan.

Hogyan történik a tulajdoni lap lekérdezés ingyen?

Így, hogy tudjuk, a tulajdoni lap mi az, nézzük, hogyan zajlik a tulajdoni lap lekérése ingyenesen, azaz hogyan történik a tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapun keresztül, illetve hogyan történik a Földhivatal tulajdoni lap lekérés! A tulajdoni lap kikérése mennyi idő, a tulajdoni lap mennyi idő alatt jön meg, ha gyorsan van szükségünk rá?

1. Hogyan zajlik a tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapu segítségével?

A nem hiteles tulajdoni lap minden természetes személy részére egyszerűen letölthető elektromos dokumentum formájában (a teljes és a szemle egyaránt), évi 2 alkalommal, bármilyen ingatlanra vonatkozólag – azonban ehhez szükséges tudnunk az ingatlan pontos címét és/vagy a helyrajzi számát. Ha ennél többször akarunk tulajdoni lapokat lekérni, ezeknek az ára 1.000 Ft, amit az Ügyfélkapun keresztül kell kifizetnünk, bankkártyával.

2. Hogyan történik a Földhivatal tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapu nélkül?

A tulajdoni lap lekérés nem csak online (a tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapu mellett a Földhivatal Online oldalán is megtehető) intézhető, hiszen megtehetjük ezt személyesen, papíralapon is, azonban ehhez el kell mennünk a Földhivatalba. Ha személyesen megyünk a hivatalba, akkor:

  • a hiteles tulajdoni lap másolat papír alapon (teljes és szemle is) 6.250 Ft/ingatlan;
  • a nem hitelesített térképmásolat ára 2.400 Ft;
  • a hitelesített térképmásolat ára 3.600 Ft/ingatlan;
  • a térképbe való betekintés 800 Ft, a földhasználati lap másolata szintén ennyi.
  • Telefonon is intézhetjük mindezt, KAÜ segítségével (Központi Azonosítási Ügynök).

A tulajdoni lap bejegyzés mennyi idő alatt kerül be a nyilvántartásba?

Célszerű az ingatlanügylet megkötés előtti lekésőbbi időpontban lekérnünk a tulajdoni lapot, hogy tisztában legyünk azzal, ha az utóbbi időben mégis valami változás történt volna az ingatlan élettörténetében, vagy hogy tudjuk, van-e olyan bejegyzés, ami nem lett törölve róla. Ha tulajdonjogot szeretnénk bejegyeztetni, érdemes tudnunk, hogy az általános földhivatali tulajdoni lap ügyintézési határidó 21 naptári nap (ebbe nem beleszámolandó a hiánypótlásra a kérelmezőnek adott határidő, továbbá, ha a földhivatalnak a tulajdoni lap kérelem elbírálásához más szakhatóságot kell megkeresnie, akkor a szakhatóság eljárásának időtartama, illetve nem számít bele a postai kézbesítési idő sem); a tulajdoni lap hiánypótlás határideje 15 nap.

A tulajdoni lap mennyi idő: a tulajdoni lap kikérése mennyi idő?

A tulajdoni lap lekérése ingyenesen mindössze néhány percig tart, míg bejelentkezünk az Ügyfélkapuba vagy felmegyünk a Földhivatal Online oldalára (a tulajdoni lap lekérése ingyen is történhet, ám, ha fizetős szolgáltatást igényeltünk, azt a tulajdoni lap lekérdezés alkalmával ki kell fizetni). Ha a tulajdoni lap lekérése Ügyfélkapun keresztül problémás, akkor menjünk be a Földhivatalba és intézzük személyesen, ami szintén gyors folyamat – a hivatali várakozási idő hosszúságától függően.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?